Článek

Nejočekávanější hry ve vývoji podle VisionGame

V Čechách a na Slovensku jsou aktuálně více než tři stovky aktivních studií. Velká část z nich momentálně pracuje na nějaké hře. Toto jsou ty, na které se z těch oficiálně oznámených těšíme nejvíc.

Hry v seznamu nemají žádné konkrétní pořadí a jejich soupis se asi bude často měnit s tím, jak budou hry vycházet a nové budou oznámeny. Vedle jména hry je vždy rok, ve kterém by měla vyjít i když ve většině případů je to jen velmi orientační termín. TBA je zkratka termínu „to be announced“ což znamená, že autoři hry si oficiálně ještě netroufli říct ani přibližný termín vydaní.

LostHero (2021, GoldKnights

LostHero je hardcore dark fantasy akční RPG se sci-fi zápletkou. Cílí hlavně na milovníky souls-like her, ale snaží se do žánru přinést i spoustu svých vlastních nápadů a posunout ho zase o něco dál. S Pavlem Jiřím Strnadem, který studio GoldKnights založil, jsme udělali rozhovor, kde o hře mluví docela do hloubky. Pokud si ho chcete poslechnou jako audio verzi, nebo přečíst, tak ho najdete zde. Video verze je níže.

Die by the Blade (2021, Triple Hill Interactive)

Die by the Blade čerpá inspiraci z legendárních her jako Bushido Blade, Way of the Samurai a Dark Souls. Jeho cílem je spojit bojový styl „1vs1“ s akčním dobrodružstvím. Systém zabití jediným zásahe a důraz na parry nezanechávají místo pro chyby.

Hra v loňském roce prošla velmi úspěšným Kickstarterem.

Polda 7 (2021, Zima Software)

Sérii polda asi není potřeba představovat. Je tu totiž už od roku 1998. Sedmí díl v roce 2020 absolvoval extrémně úspěšnou crowdfundingovou kampaň na hit hit kde vybral více než 330% cílové částky. Sedmí díl by měl být graficky velmi podobný jako šestý. To se v této sérii stane poprvé. Až doteď byl totiž každý díl zpracovaný úplně jinak. Autoři tak asi našli pro Pankráce podobu se kterou jsou spokojeni jak oni, tak fanoušci.

1428: Shadows over Silesia (TBA, KUBI Games)

I když o téhle hře při oznámení spousta českých webů psala jako o českém Diablu, tak ve skutečnosti se jedná o adventuru s prvky her jako Commandos a soubojovým systémem, který není Hack ‚n‘ Slash, ale je mnohem víc o taktizování. Zajímavostí pak je, že KUBI Games je jednočlenné studio Petra Kubíčka. Níže je odkaz na video rozhovor s ním. Pokud raději čtete nebo posloucháte, tak další verze rozhovoru najdete zde.

Happy Game (2021, Amanita Design)

Happy Game je psychedelická hororová hra, která se dosavadní, převážně rodinné produkci Amanity, značně vymyká. Tentokrát se hráči ocitnou v roli malého chlapce, který ve strašlivé noční můře prochází třemi unikátními světy. V nich budou řešit různé hádanky a úkoly, setkávat se s krvelačnými veselými smajlíky, roztomilými králíčky, občas u toho zemřou, a to vše za doprovodu líbezné hudby od kapely DVA. Hlavním autorem Happy Game je výtvarník, animátor a herní designér Jaromír Plachý, který v předchozích letech zabodoval se svými roztomilými adventurami Botanicula (2012) a CHUCHEL (2018).

A Knight Never Yields (2021, Bread Over Games)

Knight Never Yields je 3D fantasy plošinovka. Twist je však v tom, že nejprve projdete každou úroveň s neporušenou vizí – naučíte se umístění pastí a co musíte udělat, abyste je porazili. Potom může začít skutečný úkol – dokončit stejnou úroveň se stejnými pastmi avšak poslepu. Použijte svou paměť a sluch – každá úroveň má svou vlastní odlišnou hudbu a rytmus, který vás provede a varuje vás před nadcházejícími nebezpečími. Poslouchejte, soustřeďte se a buďte připraveni selhat. Mnohokrát.

iCorp (2021, Martin Souček)

iCorp je hra, ve které založíte a spravujete svou vlastní společnost. Vyrobte jakýkoli produkt ze stovek produktů dostupných ve hře, stavte továrny, nastavujte výrobní procesy, nakupujte a upgradujte stroje a přejděte na vše, co souvisí s provozem velkých společností. Začněte v malé plesnivé boudě vyrábějící vařečky během průmyslové revoluce a postupně proměňte svou společnost v nadnárodní společnost vyrábějící superpočítače, automobily nebo rakety.

iCorp

Mall Craze (2022, Milan Timčenko)

Mall Craze je tycoonová hra, ve které si budujete vlastní nákupní centrum. Ve hře budete zažívát všechny 3 fáze vytváření úspěšného podnikání. Nejprve si vybudujete své nákupní centrum tak, jak se vám líbí. Poté přizpůsobíte vše, co je třeba přizpůsobit. Nakonec provozujte celé centrum. Spravujte, inzerujte, rozšiřujte.

Vývoj hry můžete sledovat na docela aktivní twitter účtu.

Lost Expeditions: Station One (2021, Enigmatic Machines)

Lost Expeditions vypadá jako zajímavý survival sandbox. Základní premisa je tato: Svět se začal měnit po pádu meteoritu. Na naší planetě se začne šířit neznámá forma života. Lidstvo musí během 100 dní vyslat své nejlepší badatele na Sibiř, kde je potřeba získat vzorky a neznámou nákazu tak zkusit zastavit.

Jako hráč si potom můžete vybrat, za kterého ze skupiny badatelů začnete hrát, avšak v momentě, kdy tato postava zemře, tak o ni přijdete navždy a výzkum pokračujete v těle dalšího z badatelů. Každý by měl mít své vlastní schopnosti. Smrt bude pevnou součástí hry a vypadá to, že na konec expedice se prostě všichni badatelé nedostanou. Na odvrácení hrozby navíc máte omezený čas, po kterém se mimozemská forma života začne šířit planetou a měnit okolí.

V pozdější fázi hry by mělo být možné i upravovat DNA badatelů díky mimozemským vzorkům. Autoři sami říkají, že chtějí přinést povědomý, ale zároveň unikátní zážitek ze hry.

Jedná se o první hru studia Enigmatic Machines, které však existuje již od roku 2014 a původně se zabývalo převážně VR, projekcemi, vytvářením specializovaných aplikací a tvorbou interaktivních reklam.

Lost Expeditions

Apocalypse Heroes (2021, Old Oak Den)

Apocalypse Heroes je nová hra Pavla Širůčka a jeho studia Old Oak Den. Po originální dungeonu Dungeon Faster a tankové akci Tigers se jedná už o třetí mobilní hru tohoto veterána her jako Vietcong, Hidden and Dangerous, nebo Need for Speed Shift.

Hru můžete už nyní vyzkoušet.

Velvetist – The City of Machine Guns (TBA, SiCzech Arts)

Pokud patříte mezi ty, kterým loňský remake původní Mafie nebyl po chuti a více vám vyhovovala hratelnost původní hry, tak Velvetist je dělaný přímo pro vás. Hra je zasazená do období Sametové revoluce, ale hratelností a grafickým stylem se snaží co nejvíce napodobit právě původní Mafia: The City of Lost Heaven

Vyzkoušet hru můžete už nyní. Tvůrci vydali zdarma krátkou ukázku se jménem Velvetist Prototype.

Nebuchadnezzar (2021, Nepos Games)

Při pohledu na Nebuchadnezzar jistě hned poskočí srdce každému, kdo vyrůstal na klasických izometrických budovatelských strategiích jako Caesar, nebo Pharaoh. V této hře se podíváme do starověké Mezopotámie. Během kampaně se hráč ujme správy významných a historický měst včetně mnoha nádherných monumentů.

Hráčovým úkolem je zajistit produkci surovin a jejich logistiku od těžby a zemědělství až po finální výrobky sloužící obyvatelům města. K optimalizaci chodu města má hráč k dispozici spoustu nástrojů. Zároveň má maximální přehled o potenciálních problémech, které tak může řešit nebo jim předcházet. Hra by měla být přístupná nováčkům žánru, ale zároveň nabídnout solidní výzvu pro zkušené stratégy toužící po maximální efektivitě.

I když jde o první hru studia Nepos Games, tak tvůrci tohoto studia nejsou žádní nováčci. Jedná se o malé studio z Prahy, které založili dva herní veteráni Luděk Hroch a Josef Hájíček. Ti dříve pracovali na hrách jako Euro Truck Simulator 2, Painkiller: Overdose, Broken Sword 5: The Serpent’s Curse nebo American Truck Simulator.

Cloud Cutter (2021, Just Two

Cloud Cutter je arkádová 3D top-down střílečka, která dá s láskou vzpomenout na dobu dávno minulou. Hlavně na automatové hry jako třeba Raptor nebo Raiden. Navíc nabídne také coop multiplayer.

Na hře momentálně pracuje tříčlenný tým. Na Game Access v roce 2019 nám ji představil její hlavní tvůrce Jiří „Cooper“ Dočkal. Jak sám říká, hra by měla být skvělá na večerní odreagování po těžkém dnu. Nezbývá než se těšit. Tento žánr je dnes již přece jen spíše okrajový a najít v něm novou, dobře udělanou hru, není tak lehké, jak by si člověk mohl myslet.

Svoboda 1945 (2021, Charles Games)

Charles Games je tým za oceněnou hrou Attentat 1942, která se mimo jiné dostala i na náš seznam TOP 10 adventur. Studio je tvořeno vědci a studenty z Univerzity Karlovy a nezávislými umělci. V současné době vyvíjí novou hru Svoboda 1945, navazující právě na Attentat 1942. Hru tvoří v úzké spolupráci s historiky Akademie věd ČR.

Svoboda 1945 vás ponoří do příběhu malého městečka v česko-německém pohraničí. Jeho minulost je poznamenána násilím, které otřáslo regionem v důsledku nacistického ústupu na konci druhé světové války.

Alchemist’s Artifact (TBA, Kabuk Games)

Kabuk Games je mezinárodní tým tvořící v Praze. Jejich první hra jménem Alchemist’s Castle se dostala na náš seznam TOP 10 platformerů. I proto se na její přímé pokračování s názvem Alchemist’s Artifact moc těšíme. Má totiž představit celou řadu nových nápadů a stavět je na skvělé hratelnosti prvního dílů, který ocenili hlavně milovníci her typu metroidvania.

Zakladatelem studia je Anton Semchenko, se kterým jsme na konferenci Game Access 2019 udělali krátký rozhovor. Anton mluví anglicky, pokud potřebujete českou verzi, tak zde najdete přepis do češtiny.

Silicomrades (2021, Outside the fox)

Studio Outside the fox vzniklo v rámci kurzu Game Developement na CUNI, kdy sestavený tým má za úkol vytvořit hru. Tvůrci se do projektu Silicomrades natolik zabrali a zamilovali, že se rozhodli původní cvičení povýšit na plnohodnotnou hru.

Synopse Silicomrades je následující: Ve světě posedlém byrokracií stála továrna produkující dvojice robotů pochybné kvality. Toto jsou jejich příběhy. Silicomrades je 2D top-down couch co-op střílečka pro dva hráče, ve které dvojice robotů bojují proti nezastavitelné byrokracii. Postavte si své vlastní roboty z rozdílných součástek — sami si určete v čem budou vynikat, ale také jakým způsobem se nevyhnutelné ztráty šroubků a matic projeví. Zahajte revoluci proti až kafkovsky absurdní vládě a přidejte se k Odboji bojujícímu proti robo-politikům za práva starých a nekvalitních robotů.

Hra, na níž momentálně pracuje pět studentů, kteří s ní začali jako se školním cvičením, měla na Game Access 2019 hojně navštěvovaný pultík. Silicomrades může na první pohled trochu připomínat například legendární Bulánky, ale hned na druhý zjistíte, že její mechaniky jsou mnohem hlubší, mapy větší a dokonce obsahuje i plnohodnotný příběh. Navíc se jedná o kooperativní akci a ne PvP. Více nám o ní řekli její autoři ve videu.

Catie in Meowmeowland (2021, Artillery)

Artillery je slovenský indie tým. Aktuálně pracují na hře Catie in Meowmeowland. Členové tohoto studia mají více než 20 let zkušeností. Pracovali na titulech jako Chameleon, Chaser, FeverFrenzy, KeepCoolin SunshineCity, Mafia 3 nebo Niboera.

Catie in MeowmeowLand je point-and-click adventura, zasazená do bizarního světa koček. Pokud jste někdy hráli hry jako Machinarium, Neverhood, Samorost nebo Gobliiins, Catie in Meowmeowland je pro vás. 

Gomo 2 (2021, Fishcow Studio

Fishcow Studio je malý tým ze Slovenska. Založen byl v roce 2011 a o dva roky později vydal svou první hru jménem GOMO. Po té udělali 2D side-scrolling, akční RPG Moonfall, které se rok od vydání na PC dočkalo vylepšené verze v podobě Moonfall Ultimate, která vyšla i na konzole. Ve stejné roce vydali i menší plošinovku jménem Flip.

Po té už se vrhli na hru Gomo 2, což je nepřímé pokračování dobrodružství komicky nevinného a neohrabaného hrdiny Goma a jeho věrného psa Dinga.

Gomo 2

WesTurn (TBA, Mouse Memories

Autorem hry WesTurn je Tomáš Ctiboch, který se snaží vdechnout svěží vítr do mechaniky tahových her a eliminovat ze hry čas, kdy čekáte na tah nepřítele a nemáte co dělat. Hru nám představil již na konferenci Game Access 2019, kde také zavzpomínal, jak na ni reagoval Emil Pagliarulo, když ji měl možnost vidět na Game Access 2018.

Secret War (TBA, Neutraworks

Secret War je taktická strategická hra z 2. světové války inspirovaná hrami Silent Storm, Jagged Alliance nebo X-COM. Secret War vám umožní vybudovat a vylepšovat základnu, přijímat členy týmu a vytvářet stabilní skupiny odporu proti nacistickému Německu a jeho spojencům po celé Evropě. Na našich stránkách najdete i malý vývojářský deník.

Life of Delta (2021, Airo Games)

Airo Games je tým mladých umělců, programátorů, designérů, zvukových designérů a skladatelů. Aktuálně pracují na hře Life of Delta. Hra je krásná ručně malovaná point-and-click adventura, která se odehrává v post-apokalyptickém Japonsku. Jako malý robůtek Delta se vydáte po stopách svého zmizelého otce.

ARTIFICIAL (TBA, SimpleGhost )

ARTIFICIAL je logická, na fyzice postavená hra z pohledu první osoby, odehrávající se v podzemní kolonii na asteroidu 2031 XT. Na první pohled je zřejmé, že v kolonii se něco velice zvrtlo. Jako hráč budete vržený do víru dění a postupně budete odhalovat více a více o okolním světě.

Autor hry Ondrej Angelovič svůj progres mapuje na svém twitter účtu.

Jester’s Quest (2021, Cybernautic)

Jester’s Quest je pohádková plošinovka s prvky RPG. Hra využívá Unreal Engine 4. Hrát budete za malého šaška v otevřeném světě na více než 50 různých úrovních, kde vás čekají hádanky, boje proti nepřátelům a řešení problémů vesničanů.

TauCeti Unknown Origin (TBA, BadFly Interactive)

BadFly Interactive je menší studio, které začalo s hrami hlavně pro mobilní telefony, ale postupně se propracovali i na PC, konzole i VR. Zajímavostí je, že ve studiu je několik veteránů z Pterodonu a Illusion Softworks a na začátku roku se tam přesunul i Jarek Kolář, který Pterodon vedl. Oficiálně momentálně pracují na FPS TauCeti Unknown Origin, které navazuje na jejich sérii Dead Effect. Nicméně z koridorové stísněnosti vesmírné lodi se přesuneme na planetu TauCeti. Více o studiu i hře řekl právě Jarek Kolář v rozhovoru, který jsme s ním udělali. Níže jsem dal odkaz na tu část rozhovoru, kde mluví o této hře.

Otec dvou dětí přes den a hráč přes noc.
Sledujte video rozhovory na našem YouTube kanálu:
Vykupujeme české a slovenské počítačové hry:
české a slovenské hry výkup
České hry vydané v roce 2020:
České hry vydané v roce 2020

Komentáře(1)

  1. Pěkný seznam. Já se těším nejvíc asi na 1428: Shadows over Silesia a Creaks.
    Jinak Amanita včera oznámila, že Creaks vyjde už tento měsíc, byť nesdělili přesné datum.

Nemáte účet?

Jako registrovaný a přihlášený uživatel můžete tuto hru nejen ohodnotit, ale také k ní napsat komentář, diskutovat o ní, nebo ji zařadit do některého ze seznamů.

Přihlásit/Registrovat