TOP 10 platformery podle VisionGame

Michael Petr – 26/05/2020

Toto je náš výběr nejlepších českých a slovenských platformerů. Hry jsou v něm řazené podle data vydání od nejnovějších po nejstarší.

YesterMorrow (2020, Bitmap Galaxy)

Bitmap Galaxy je malý tým herních vývojářů, založený v roce 2013, se sídlem v Bratislavě. Opět se jedná o studio složené ze zkušených vývojářů, kteří dříve pracovali na AAA titulech. YesterMorrow je pixel art plošinovka, jejíž hlavní mechanika spočívá v přeskakování mezi dvěma časovými liniemi. Temnou noční budoucností a zatím ještě prosluněnou denní minulostí. Hlavní hrdinka se pokusí zachránit svou rodinu a svět před blížící se katastrofou. Hra má vše co by jste od kvalitní plošinovky čekali, včetně několika boss fightů. Navíc je poměrně hodně dlouhá a dva večery Vám na její dohrání rozhodně stačit nebudou. Zde najdete preview.

 

Creaks (2020, Amanita Design)

Creaks je nejnovější počin studia Amanita Design. Na rozdíl od jejich předchozí tvorby, ale nemá Point & Click ovládání. Jedná se spíše o platformer v duchu her jako Inside, nebo Limbo. Avšak v typickém pojetí studia Amanita s nádherným grafickým zpracováním a výborným zvukovým doprovodem. Creeks vyhrála také 2 ceny CEEGA.

Hra vyšla v krásné sběratelské edici XZONE.

 

Ministry of Broadcast (2020, Ministry of Broadcast)

Ministri of Broadcast je platformer inspirovaný původním Prince of Persia. Osobně se mi moc líbil, i když jsem ho hrál těsně před vydáním, kdy hra ještě měla několik zbytečně obtížných pasáží. Od té doby tvůrci vydali několik updatů a dokonce i easy mód. Pokud vás tedy první zprávy o obtížnosti odradili, tak je teď ideální doba se ke hře vrátit. Ta je navíc dostupná i pro Nintendo Switch. Naši recenzi najdete zde. Rozhovor s autory zde.

 

Jim is Moving Out! (2019, Cinemax)

V tomto originálním platformeru musíte přestěhovat celou místnost a pokusit se udělat co nejmenší škody na vnitřním vybavení. Hra kombinuje platforming, u kterého musíte být místy opravdu precizně přesní, s logickou hrou a navíc má i coop mód.

 

ArtFormer (2019, Adam Hrubý a Jan Šídlo)

ArtFormer hned na první pohled zaujme svým úžasným grafickým zpracováním. Hra se odehrává ve čtyřech historických obdobích a v každém z nich odkazuje na dobové výtvarno (pravěké jeskyní malby, Egyptské malby na papyrus, řecké malby na hliněném nádobí a římské mozaiky). Hra obsahuje i RPG prvky a rozhodně by už jen pro své originální zpracování měla být v kolekci každého fanouška nejen českých her.

 

Armortale (2019, RPG2 Heaven)

Armortale je 2D pixelart plošinovka v rychlém tempu. Hra je zasazená do magického fantasy světa. Hlavní mechanikou jsou 4 kouzelná brnění, která hrdina může během běhu měnit podle dané situace. Díky tomu nabízí Armortale docela variabilní hratelnost, kdy vám nošení jiného brnění umožní i trochu odlišné interakce s prostředím.

 

Blood will be Spilled (2019, Doublequote Studio)

Blood will be Spilled je moje osobní nej hra roku 2019. Výborný vizuál, který ocenili i na předávání cen CEEGA a příběh, který vzdává holt spaghetti westernům, byl doplněn skvělým dabingem v čele s legendárním dabérem videoher a hercem jménem Elias Toufexis. Celou recenzi najdete zde. Rozhovor s Ivanem Kozmonem, který projekt vedl najdete zde.

 

Alchemist’s Castle (2017, Kabuk Games)

Alchemist’s Castle je menší hra od Antona Semchenka, který momentálně pracuje na jejím pokračování. Udělali jsme s ním mini rozhovor na konferenci Game Access 2019. Jedná se o mechanicky jednoduchou plošinovku, která je ideální na odreagování a je navíc extrémně levná. Na Steamu ji seženete za 0,99€, na PlayStation Storu pak za 69,-kč.

 

Ghostory (2017, RigidCore Games)

Ghostory je zábavný platformer, jehož hlavní mechanika je přepínání hráče mezi fyzickou postavou a duchem. Zatímco duch může létat skrz zdi, propasti a podobně, fyzická postava může provádět interakce s herním světem. Na této mechanice je postavena celá řada puzzlů, které postupně nabývají na obtížnosti. Hra získala ocenění za nejlepší studentský projekt na konferenci Game Access 2016.

 

Blackhole (2015, FiolaSoft Studio)

Blackhole byla v roce 2015 přijata velmi vřele. Hra s pěkným grafickým zpracováním sice není úplně pro každého, protože její gravitační puzzly dovedou docela potrápit, ale pokud máte rádi hardcore platformery, tak toto je hra pro vás. Nabízí také kompletní český dabing a solidní příběh se spoustou vtipných momentů.

 

Tituly, které byli sesazeny z TOP 10:

The Legend of Janosik  (2017, Black Deer Games)

Black Deer Games momentálně pracují na hře Juro Jánošík, předtím však vydali tento platformer, který legendu o slavném slovenském zbojníkovi, zapracovává do stylu trochu akčnějšího Limba.

 

Toby: The Secret Mine (2015, Lukáš Navrátil)

Ještě před tím, než Lukáš Navrátil založil Attu Games, ve kterém se svou manželkou Evou pracovali na oceňované Feudal Alloy, vytvořil tuto hru silně inspirovanou slavným Limbo. Na rozdíl od monochromatického Limba má Toby barevnější prostředí, i když popředí je stále stínové. Hra se může pochlubit také solidním soundtrackem, který pěkně doplňuje pohodovou hratelnost.

 

Michael Petr

Otec dvou dětí přes den a hráč přes noc.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.