TOP 10 puzzle hry

Michael Petr – 12/05/2020

V tomto článku se pokusíme shrnout 10 nejlepších puzzle her, které vyšly v Česku a na Slovensku.

Je to další z těch kategorií, kde je opravdu z čeho vybírat, takže pokud vám tu chybí vaše oblíbená, tak ji nezapomeňte zmínit v komentáři. Seznam budeme postupně upravovat podle toho, jaké nové hry budou vycházet.

Hry jsou řazené podle data vydání od nejnovějších po nejstarší.

Baxalixo (2020, ZxRetroSoft)

Studio ZxRetroSoft pod tímto názvem vydává hry od roku 2013. Nicméně sestává z vývojářů, kteří tvořili hry už v 90. letech ještě pro 8bitové a 16bitové počítače. Studio již stihlo vydat 24 her pro PC a Android a má na svém kontě celou řadu povedených puzzle her. Pro tento seznam jsme vybrali tu nejčerstvější. Baxalixo na první pohled asi nejvíc připomíná šachy, ale už v momentě, kdy chcete poprvé pohnout figurkou, zjistíte, že je zde něco jinak. Zajímavá hra s originálními pravidly, ve které máte například možnost uprostřed hry zamíchat figurky na šachovnici a která vám celou dobu ukazuje, jak velkou šanci máte vyhrát, je komplet zdarma pro platformu Android. Takže neváhejte a vyzkoušejte sami. Pocit, kdy vám hra ukazuje, že silně prohráváte a vám se odstraněním jedné klíčové nepřítelovy figurky podaří celou situaci otočit, za to stojí.

Baxalixo

3×64  (2019, Lightning Soft)

3×64 je zajímavá logická hra, ve které musíte spojovat kameny stejných barev. Chyták je však v tom, že herní plocha se postupně otáčí a každá barva má svoji vlastní stěnu, se kterou reaguje, takže je potřeba nejen spojovat aktuální barvu, ale snažit se připravit si kostičky na další otočení a změnu gravitace. Navíc můžete využívat různé powerupy. Autoři si s tímto námětem pohrávali už v roce 2011. Toto je však vylepšená komerční verze, která rozhodně stojí za necelé 4 eura.

3x64

BonVoyage! (2019, Boris Zápotocký)

Boris Zápotocký je zkušený vývojář, který pracoval na hrách jako Mafia II a Kingdom Come: Deliverance. Ve svém volném čase pak tvoří logické hry.S tou první jménem Car Puzzler dokonce získal cenu Slovenská hra roku 2018 v kategorii mobilní hra. Osobně mám však radši jeho loňskou hru BonVoyage! Casual puzzle hra s pěkným vizuálem, která se po vydání na PC dočkala i mobilní verze, ve které je i AR mód, má na našich stránkách i celou recenzi.

Monzo VR (2017, Madfinger Games)

Monzo se po mobilech dostalo i na VR, kde dostalo úplně nový rozměr. Ve hře se můžete opravdu ponořit do modelování v jednom z několika prostředí. Klidná hudba navozuje až téměř zenový zážitek. Bohužel díky relativně malé instalační základně VR setů se hra nedočkala nějakého většího komerčního úspěchu.

Kubikon (2013, KUBI Games)

Pokud je na tomto seznamu jen jedna hra, kterou neznáte, tak je to dost možná právě Kubikon. Což je škoda, ale jde to snadno napravit. Hra původně vytvořená pro platformu Windows Phone je nyní zdarma dostupná i pro PC. Jedná se o originální a docela chytlavou logickou hru, která má jednoduchá pravidla, ale jednotlivé levely postupně nabírají na obtížnosti a dovedou i potrápit. Autorem je Petr Kubíček, který momentálně pracuje na hře 1428: Shadows over Silesia a na našich stránkách s ním najdete rozhovor.

Diggy’s Adventure (2012, Pixel Federation)

Tato legendární logická hra je jedním z prvních velkých hitů od slovenských Pixel Federation a rozhodně stojí za to si hru zahrát i dnes. Jediná nevýhoda je její Free to Play model, díky kterému musíte řešit dokupování energie a podobné hlouposti.

Fish Fillets 2 (2007, ALTAR Games)

Výborné pokračování oblíbené logické hry od studia Altar. Její hrdinové jsou v podstatě rybí verzí agentů Muldera a Scullyové ze seriálu Akta X. Tvůrci toto ještě podtrhli tím, že na českém dabingu se podíleli herci, kteří dabovali i zmíněný seriál. Kromě rybích agentů Maxe Floundera a Tiny Guppyové však potkáte i mnoho jiných postav, které vám pomohou jak pod vodou, tak nad ní. Hra obsahuje více než sto levelů s různou obtížností a je určena pro celou rodinu.

Boovie (1998, Future Games)

Boovie pro DOS je remake stejnojmenné hry z roku 1994, která vyšla pro ZX Spectrum. Zajímavostí je, že ve stejném roce, kdy vyšla tato předělávka pro DOS, vyšel na ZX Spectrum druhý díl původní hry. Boovie je další hra, na kterou mám spoustu vzpomínek na hodiny a hodiny luštění hlavolamů. Hra sice na první pohled vypadá jako něco pro děti, ale milé animace a barevná prostředí můžou snadno klamat. Stačí jedno neopatrné posunutí kamenu a z hrdiny je krvavý flek. Ve hře jsou i nepřátelé, které je potřeba zlikvidovat, právě tím, že na ně shodíte kámen. Často pak nastane situace, kdy musíte ten kámen, na kterém jsou stále krvavé ostatky rozdrceného nepřítele, dále přesouvat. Takže hra opravdu není pro nejmenší.

boovie

Quadrax (1994, Cauldron)

První hrou slovenských Cauldron byl logický Quadrax. Původně vyšel v roce 1994 na ZX Spectrum. V roce 1996 pak i na PC. Jedním z taháků hry bylo i to, že jsou v ní dvě hratelné postavy, mezi těmi se dá buď přepínat, nebo se o ovládání můžete podělit s druhým hráčem.

Vlak (1993, Golem)

Tahle hra je sice „jen“ variace na klasického hada, ale vzhledem k tomu, jaké na ni mám osobně vzpomínky, jsem ji sem prostě musel dát. Logická hra Had (Snake) má stejně jako třeba Tetris stovky různých klonů a jednu dobu to byla povinná softwarová součást každé Nokie. Abych pravdu řekl, tak jsem ji nikdy velice nehrál, ale když jsem u otce v kanceláři na volném PC objevil tuto verzi, byl to pro mě důvod, proč se za ním stavovat do práce skoro každý den cestou ze školy. Doma jsme tehdy PC neměli. Dokonce se mi pak podařilo tátu přesvědčit, aby tu vysloužilou 386 koupil, když se ji už v práci chtěli zbavit. Byla na ní jen tahle hra a první DOOM, ale co jiného tehdy člověk potřeboval?

Vlak

Michael Petr

Otec dvou dětí přes den a hráč přes noc.