Recenze

BonVoyage! – Logická hra na cesty

BonVoyage! je nová hra slovenského autora Borise Zápotockého. Pokud jste v minulosti hráli jeho Car Puzzler a líbil se vám, tak se budete cítit jako doma po rekonstrukci.

BonVoyage! a Car Puzzler jsou na první pohled dost podobní. Design menu a grafika jsou téměř identické, nicméně BonVoyage! přináší spoustu nových nápadů. Car Puzzler mohl připomínat spíše puzzly ze hry The Witness. BonVoyage! mi zase hodně připomínal klasickou dětskou posuvnou skládačku. Ani za nic jsem nedohledal, jak se jmenuje, ale jistě jste ji každý někdy viděli. Jedná se o obrázek rozbitý na jednotlivé čtverečky s jedním volným místem, kdy přesouváním dílků postupně zrekonstruujete obrázek.

Přesně toto je náplň BonVoyage!. Rozdíl je v tom, že se nesnažíte takto poskládat obrázek, ale cestu pro postavičku hledající poklad. Hra samozřejmě nezůstane jen u základního přesouvání, ale postupně přidává další a další prvky. Jako třeba omezení pro posun, jak do dálky, tak do směrů kam můžete kvádr přesunout. Některé kvádry můžou být zamčené úplně a pro jejich odemčení je potřeba dohledat klíč. Časem také ovládáte více postav a můžete měnit počáteční bod.

Jedna výtka, kterou ke hře mám, je její šílený systém, kterým počítá tahy. Započítávají se vám i „tahy“, které neuděláte. Stačí jen zkusit pohnout s kostkou, abyste věděli kam dosáhne. I když nepustíte tlačítko myši a jen si z kostkou hýbete a pak ji zase vrátíte na místo, tak vám hra započítá vše. V pozdější části můžete zároveň hýbat s více kostkami naráz. Hra tak násobí každý tah počtem kostek, které se pohnou. I když se nepohnou. Někdy stačí posunout myší, a i když je kostka zablokovaná a nemůžete ji posunout, hra vám započítá tah. Zmiňuji to hlavně proto, že mít co nejnižší počet tahů je asi hlavní motivace k opakování levelu.

V základu má hra 70 úrovní. Jejich uhrání se základním nastavením mi zabralo cca 2,5 hodiny. Úrovně v sobě nemají vyloženě záseky a dají se proběhnout celkem snadno. Výzva pak pramení spíše z omezeného času, který si můžete v menu zapnout. Pokud chcete ještě větší výzvu, tak můžete vypnout pomocné linky. Hra je ideální na odreagování. Pokud si necháte vypnutý časovač, tak si můžete nerušeně přesouvat kvádříky a hledat cestu pro svého hrdinu, aniž by vás cokoliv stresovalo. Zároveň člověk získá jisté zadostiučinění, když se mu podaří level projít.

Kampaň mi přišla jako jeden obrovský tutorial, který vás připravuje na náhodné úrovně. Ty jsou ale, z toho co jsem viděl, dost podobné jedna druhé. Ale vzhledem k tomu, že se jedná o indie hru, která zrovna vyšla, tak je možné, že generátor náhodných úrovní je něco, na čem autor ještě zapracuje v nějakém updatu. Kromě kampaně a náhodných úrovní jsou k dispozici ještě úrovně, které se nedostaly do kampaně. Je jich zatím jen hrstka, ale podle popisku jsou další úrovně na cestě. Autor navíc v poznámkách na Steamu uvedl, že balíčky s dalšími úrovněmi budou zdarma.

Toto je hra, která by byla ideální na nějakém přenosném zařízení (Switch, PS Vita, mobil) pro zkrácení cest hromadnou dopravou. Další fajn věc by byla, kdyby autor vypustil editor a hráči by mohli sami tvořit úrovně a sdílet je pak s ostatními. Ale obou věcí se možná dočkáme. Vydání na mobilní telefony je jisté a v kategorii „levels“ je příhodně napsáno, kdo za konkrétním levelem stojí.

BonVoyage! je nenáročná logická hra s pěknou grafikou, která vás sem tam potrápí, ale většinou se jedná spíše o nenáročnou oddechovku pro zkrácení dlouhé chvíle, nebo pro odreagování po náročném dni. Hra základní myšlenku obohacuje o několik zajímavých nápadů a nezbývá než doufat, že časem se jen rozroste o další úrovně.

Otec dvou dětí přes den a hráč přes noc.

Komentáře(2)

  1. Tahle hra mě hodně překvapila. Rozhodně stojí za těch pár korun.

  2. Update: Po získání všech achievementů můžu potvrdit, že tato hra má opravdu návykovou hratelnost. 🙂

Nemáte účet?

Jako registrovaný a přihlášený uživatel můžete tuto hru nejen ohodnotit, ale také k ní napsat komentář, diskutovat o ní, nebo ji zařadit do některého ze seznamů.

Přihlásit/Registrovat