Aktivní
Česko
Aktivní
Česko

ZxRetroSoft

Typ studia
Freeware studio
Působení studia
2013
Místo působiště
Praha

Popis studia

Programátorské uskupení zxretrosoft bylo založeno nezávislými vývojáři, kteří v 90. letech pracovali na projektech pro 8-bitové a 16-bitové počítače. Je tvořeno členy: Zdeněk Šimek (CZ, kodér), Jaroslav Novotný aka Crayon (CZ, kodér, grafik), Miloš Šabík (SK, kodér, tester), Triace Desire (GER, hudebník), Martin Bezděčka (kreativec). Příležitostně spolupracují s jinými vývojáři či umělci, např. s Frode Troan aka Pyrozane (NOR, hudebník, designér). Studio funguje za účelem vývoje her a zábavného softwaru ve volném čase programátorů a má nekomerční charakter.

Němec Triace Desire (aka DJ Arvy) je stále aktivní na německé demoscéně a skládá hudbu pro počítače Commodore Amiga.

Hry byly často inspirovány starým originálem nebo šlo přímo o remaky. Navzdory modernímu trendu vytvářet hry za pomoci GameMakerů, frameworků a dalších pokrokových nástrojů, autoři vyvíjejí stále v původních jazycích (Basic, Assembler) nebo alternativních jazycích (MonkeyX, CerberusX, AGK).

Prvním počinem bylo v r. 2013 vydání hry BrainSport. Autorem originálu pro ZX Spectrum (1991) je Arno van der Hulst, který poskytl souhlas s vytvořením remaku. Zxretrosoft tak udělali remake jen jako pilotní zkoušku možností FreeBasicu. Hra se ale navzdory svému jednoduchému provedení ujala, pravděpodobně i díky přidaným 100 novým levelům.

O rok později následoval animovanější remake BrainSport Extreme (psaný v PureBasicu), který obsahuje 100 extrémně obtížných levelů ve stylu proslulé hry Sokoban.

Vývojáři zpracovali také mobilní modifikace pro Android pod názvy Boxes-X Extreme a Boxes-X for Kids (psané v AGK2/Basic/C++), dostupné zdarma na GooglePlay.

Nejúspěšnější zábavnou aplikací od zxretrosoft je RetroEditor 3.0 z r. 2015, která dosahuje řádově desítek tisíc stažení za rok. Jde o desktopovou aplikaci umožňující převádět obrázky či fotografie do grafiky retro počítačů (včetně rozlišení, tj. nejde jen o filtr), her, filmů, seriálů nebo palet proslulých malířů.

V současnosti se skupina soustředí především na nové logické free hry. Pomyslným milníkem hlavolamových her byla hra Combinatorix na PC (2016) a následně hra Variatonix rovněž na PC (2017).

Hry jsou většinou situovány do Non-violence prostředí, tj. prostředí bez krve a násilí, nebo jde přímo o dětské hry.

Studio se zabývá vývojem aplikací a her na všechny moderní platformy, online (HTML5), PC, Android, iOS. Nyní vyvíjí už spíše příležitostně, často s cílem experimentálně prozkoumat možnosti nových programovacích jazyků. Na 8-bity a 16-bity již nevytváří.

Adresa

ZxRetroSoft

Praha

Kontakty

zxretrosoft@gmail.com

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.

Další studia