Alpha Prime – Recenze

Miroslav Žák – 13/06/2017

Čeští vývojáři se už na světové scéně několikrát blýskli. Nyní se o to opět snaží Black Element Software se svým novým akčním dílkem Alpha Prime. My, jako správní vlastenci, jsme jim v době vývoje hry drželi všechny naše palce. A vyplatilo se…

Vývojářská společnost Black Element Software byla založena v roce 1998. V té době firma pracovala na enginu do hry Shade: Hněv andělů. Poté začala vyvíjet akční FPS Alpha Prime, která využívá nový vymakaný engine, na kterém pracoval hlavní programátor Filip Doksanský. A i díky jemu máme všichni možnost se nyní vydat na vesmírnou těžební základnu která se nachází na asteroidu Alpha Prime.

Příběh napsal Ondřej Neff
V budoucnosti, kdy lidé cestují skrze celý vesmír, je nejdůležitější komoditou palivo. Nejcennější je tekutý kov zvaný hubbardium. Bez něj by vesmírný koráb těžko mohl putovat mezihvězdným prostorem. A kolonizovat nové planety a světy. V této době je pro přežití lidského pokolení hubbardium prostě nutnost. Když se tedy objeví kus zmrzlé skály v podobě asteroidu (bohatým na hubbardium), lidstvo se okamžitě chopí příležitosti. Asteroid dostane jméno Alpha Prime a následně zde nadnárodní korporace postaví velkou těžební základnu. Ale jak to tak bývá, vždy se objeví nějaký „háček“. Po čase se totiž dozvídáme, že ona nejcennější palivová složka hubbardia je velice nebezpečnou látkou pro lidský nervový systém, ale také pro robotické mozky a všechny počítačové obvody. Negativní efekty, které způsobuje tato látka, vedly až k uzavření těžebního prostoru, aby zastavily možnou hrozbu. Na základně zůstaly pouze ozbrojené jednotky, aby se z těžebního komplexu nestaly pouze ruiny. Netrvalo to dlouho a na AP se vypravují různí zlodějíčkové, kteří v této látce vidí dobrý výdělek; chtějí ji použít jako základní prvek nové drogy. Některým se podařilo vniknout do prostor AP a započít těžbu. Jeden z nich je i Warren, který zavolá o pomoc svému starému příteli Arnoldovi, aby jej přijel osvobodit. V roli Arnolda se pustíte do pátraní na Alpha Prime. Arnie, go!

Hudba, grafika, fyzika
Při hraní Alpha Prime vás potěší opravdu propracovaná, vizuálně vymazlená grafika hry. Textury jsou pěkně barevné, efekty oslňující – vše jak má být a mně osobně se tento styl líbí. Protože hra běží na skvěle optimalizovaném enginu, můžete si tuto akci vychutnat i na průměrných strojích, aniž byste se museli nějak výrazně uskromnit. Hudební podklad je poměrně povedený; při hraní si na něj hned zvyknete a najdete si zde spoustu oblíbených songů. Co se týče fyziky, je hra na jedničku. Při pařbě si všímejte jak roboti padají po zásahu efektně k zemi nebo jak se chovají předměty kolem vás. Velice propracovanou stránkou hry je i pohyb postav, kdy všechny různé úkroky jsou opravdu realisticky zpracovány. Celkové fyzikální podání AP je na vysoké úrovni. Občas se vám může ale stát, že se hra zpomalí na jeden frame za sekundu a je problém toto místo překonat. Mně tato situace potkala hned na začátku, když kamera sledovala přistání Arnoldovy lodi. Vyřešil jsem tuto situaci přeinstalováním ovladačů na grafické kartě; pak jsem tohle místo přešel opravdu rychle.
Postavy

Pracovní roboti
Základní pracovní jednotky, sestavené pro práci v obtížných podmínkách, nahrazující lidské pracovníky. Nejsou ani moc inteligentní, ani silní, protože jejich primárním úkolem je údržba stanice. Ovšem díky látce Hubbardia se z nich stali nemilosrdní zabijáci. Nejsou obzvláště nebezpeční, ale protože se shlukují, není radno si zahrávat s takovou partičkou naštvaných roboťáků.

Vojáci speciálního útvaru
Tito vojáci jsou na AP, aby chránili těžební závod. To v zásadě znamená pronásledování nezvaných individuí nacházejících se na území Alpha Prime. Dělí se na těžkou a lehkou pěchotu. A vždy jsou pod velením nějakého zkušeného velitele. Doporučuji jej zabít jako prvního.

Průzkumní Droidi
Jejich posláním je (co jiného) průzkum a následné předávání informací vojsku. Pokud tuhle létající kouli uvidíte, doporučuji ji zlikvidovat, než si vás ostatní všimnou.

NPC osoby
Většina z nich jsou zloději a kriminálníci, snažící se na AP vytěžit co nejvíce drahocenné látky, která je jako droga cennější než zlato. Většina postav se projevuje mentálním postižením, jež na nich zanechalo prostředí AP. Hned na začátku hry narazíte na Paula, který nedokáže souvisle přemýšlet, a proto hovoří velice podivnou směsicí angličtiny a všech možných řečí s neidentifikovatelným přízvukem. Neustále volá o pomoc; je opravdu na prášky. Celou hrou vás provází Livia. Nejenom že je hezká, má také sakra dobrý mozek. Může vám radit přes svoji vysílačku a pomáhat s řešením nejrůznějších problémů. A taky je vynikající hacker, což se na AP neustále hodí.

 

Samotné hraní
Ve hře máte možnost využít derivát hubbardia, drogy, která vám pomůže překonat nejhorší bojové situace. Je vyrobena z tekutého kovu, jež se těží na AP. Jde v podstatě o bullet-time. Ten není ve hře až tak podstatný, i když narazíte na situace, kdy vám přijde velice vhod. Hubbardium vám poté, co si jej vpustíte do žil, vydrží vždy jen chvíli. Tím máte zpomalenou schopnost vnímání a vše je jako pozastaveno – tato droga totiž napadá mozek a při vysokém použití je nebezpečná. Na to taky doplatili zloději a pašeráci, kteří si chtěli drogu natěžit. Vy máte možnost využít chvíle na zamíření a nepřátelé mají problém se do vás strefit, protože už jsou většinou na podlaze.

Co se týče designérské stránky, je Alpha Prime jen průměrnou hrou, i když vyloženě nenudí, jen si občas musíte zvyknout na určitý druh stereotypu. Podle mého názoru je toto asi nejslabší část hry. Na druhou stranu, příběh vás bude opravdu zajímat, budete chtít hrát a získávat další nové informace. A hraní vám rychle uběhne (průměrná hrací doba asi 15 hodin). Rozhodně bych tuto hru nesrovnával se zahraničními tituly a uvědomil si, že na téhle nepracovaly desítky vývojářů. Proto si myslím, že jde o velice kvalitní akci. Zaslouží si hodnotit jako originál a ne jako další z hromady.

Boje v Alpha Prime se hrají poměrně dobře. Ve hře občas narazíte na velkou přesilu, ale pokud budete postupovat aspoň trochu takticky (tj. přemýšlet), můžete se rychle vystřílet ven. Vždy totiž máte možnost schovat se za nějakou barikádu v podobně beden nebo trosek. Pouhým přikrčením si zachráníte kůži, můžete promyslet taktiku a není nic lepšího než přesilu postřílet z pěkného krytého místečka.

Pro prozkoumávaní ještě neotevřených místností můžete využít speciální technologii hackovaní, která se nazývá ReCon. Pomocí ReCon technologie si lehce hacknete vše, co zrovna potřebujete. Od jeřábu, automatické střílny, kamer nebo i těžce ozbrojených robotů. Když se napíchnete do sítě, můžete tak využít kamerového systému, který je rozmístěn skoro na celé Alpha Prime. A lehce tak zjistíte počet nepřátel v místnosti, do které se právě chystáte. Nebo si předem naplánujete strategii a typ zbraně, kterou budete potřebovat. Hodně užitečnou zbraní je granát. Ten se v hodně situacích osvědčí a pokud si na něj zvyknete jako já, není nic lepšího. Granáty najdete hned na začátku hry a poté si je můžete vychutnávat téměř neustále.

Tradiční arsenál tvoří taky sniperka nebo nejsilnější zbraň – plamenomet. Při „práci“ je na něj radost pohledět. Další velmi efektivní zbraní je raketomet, který se vám bude určitě hodit. Ale větší část hry budete používat klasiku v podobně brokovnice nebo kulometu, to vám garantuji.

Budoucnost Alpha Prime
AP musíte přehrát na jeden zátah. Samotný příběh vám to ani nedovolí udělat jinak. Nenarazil jsem na výrazné překážky a po nějakém čase hraní jsem si začal uvědomovat, že se mi tahle hra libí čím dál více. Dokázal bych si tuhle pařbu představit i jako multiplayrovou řežbu po LANce nebo přes internet, její engine k tomu přímo vybízí. Ale bohužel do finální verze se tato nekonečná zábava nevlezla. Do budoucna se snad můžeme těšit na uvolnění nástrojů pro tvorbu modifikací a tak si Alphu Prime vychutnávat dál.

Hodnocení: 86 %

Miroslav Žák

České a slovenské hry sbírám od roku 2001. Více než o samotné hraní se zajímám o vývoj a archivaci. Mojí hlavní zbraní je motivace.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.