Rozhodl jsem se napsat menší shrnutí nejdůležitějších událostí za rok 2006, a protože se toho stalo i spoustu na přelomu roku 2005/2006, tak zde zahrnu i prosinec roku 2005, aby byly všechny informace pěkně ucelené.

Prosinec/2005

ALTAR Interactive oficiálně krachl. Studio mělo od vydání UFO:Aftermath dluhy, které se stále prohlubovaly, celková dlužná částka se již v létě pohybovala kolem 3,5 milionu korun. Na scénu však přišel Slavomír Pavlíček, v té době vlastník Bohemia Interactive Studio a Black Element Software, který podpořil vznik nového studia ALTAR Games. Nově vzniklá společnost ALTAR Games oznámila vývoj třetího pokračování série UFO a to UFO:Afterlight, který se měl oprostit od původních dílů a nabídnout větší důraz na RPG prvky, a celá hra by se měla odehrávat na Marsu s novou komixovou grafikou. Vývoj projektu původního studia VISION RPG byl zatím zastaven. Přichází zpráva od Jiřího Rýdla, který přiznal, že vývoj VISION je pozastaven na neurčito. 19. prosince 2005 se dostává ven oficiální zpráva, kterou ohlašuje novou obchodní alianci nezávislých vývojářů IDEA Games, jehož členové jsou zatím Bohemia Interactive Studio, Black Element Software a ALTAR Games. IDEA svým členům nabízí kompletní služby v oblasti obchodů, PR a marketingových aktivit, právní podpory a prezentaci. Centauri production má křest své nové hry Žhavé léto 3 ½.

Leden/2006

Leden nebyl tak radikální jako předchozí měsíc, ale i tak se stalo mnoho zajímavých událostí. Vývojáři z Košic – studio 3D People spustilo práci na arkádovém leteckém simulátoru Air Conflicts z období druhé světové války. Vzniká ve spolupráci s firmou 3DDivision. Další oznámení o započetí vývoje vypustila pražská společnost Future Games, jde o nový projekt s názvem Reprobates. Hra se bude zabývat osudy lidí v blízkosti smrti. Měla by být hotová do podzimu 2006 a to kompletně v češtině. Firma RA Images, tvůrce hry Daemonica, bude dělat ve spolupráci se Cinemax na novém 3D akčním RPG zasazeného do oblasti mytologického Řecka, stejně jako například Titan Quest. Hra je pojmenována Numen a měla by se dostat na naše CRT i LCD monitory na jaře 2007. Cinemax vydává dlouho očekávané demo hry Žhavé léto 3 ½.

Únor/2006

Loco Mania hotova, vývojářské studio 7FX oznámilo dokončení tohoto projektu. Minulý měsíc Future games oznámilo projekt Reprobates a hned další měsíc odhalili svůj další projekt nazvaný Tale of Hero. Hra by měla být s fantazy námětem a používat engine Advanced Graphic Development System, na kterém běží Posel smrti nebo NIBIRU. Tento měsíc bylo také vypuštěno první video ze hry UFO: Extraterrestrials vařené v kotlíku českého Chaos Concept.

Březen/2006

Tento měsíc se nic zásadního až na pár malých událostí nestalo. ALTAR Games vydal oficiální zprávu, kde uvádí nového vydavatele pro UFO: Afterlight, kterým se stal Cenega Publishing. Vydání je stanoveno na 1Q 2007.

Duben/2006

Tento měsíc je opravdu nabytý novinkami. Firma Hra01, která byla založena v červenci roku 2003, konečně našla producenta pro svůj vlastní projekt. Jde o německou firmu Sunflowers. Hra01 uspořádala velkolepý večírek. Další oznámení si vzalo na triko studio Centauri Production, které začalo kutit 3D arkádu na motivy filmu Ro(c)k podvraťáků. Hra by měla vyjít na konci roku 2006. Tento měsíc taky proběhla konference GDS, na které jste mohli vidět přednášky profesionálních i začínajících vývojářů. Pterodon jako tým končí. Na letošním GDS Jarek Kolář osvětlil situaci. Studio ALTAR Games vydalo ohlášení, kterým oznámilo pokračování logické hry Fish Fillets. Vedoucím projektu je Vláďa Chvátil, hra bude mít 3D renderovanou grafiku a měla by vyjít na konci roku 2006. IDEA Games rozšiřuje počet titulů na 6. Future Games uzavřela exkluzivní smlouvu s firmou Novyi Disk na vydání taktické RPG Night Watch. Vychází české demo Daemonica od RA Images. A máme tu další únorové ohlášení, a to Pražkou firmou SCS Software. Jde o nový projekt Deer Drive. Bude se jednat o arkádovou loveckou hru.

Květen/2006

Zima Software oznámila, že nepracuje na hře Polda 6. Objevují se spekulace o tom, že po dokončení EL MATADOR nebude tým Plastic Reality Technologies pracovat na novém projektu. Mindware pracuje na dalších třech projektech. Jen jeden z nich je oficiálně oznámen, a to Voodoo Nights.

Červen/2006

Plastic Reality Technologies sklízela úspěch na E3. Zahraniční preview jsou velmi dobré. Nejen kvalitní grafickou stránkou hry, ale i příběhem a hratelností. Vydavatelem UFO: Extraterrestrials se stává firma Tri Synergy.

Červenec/2006

Gumboy: Crazy Adventures je nový projekt firmy Cinemax. Hře vychází demo v české lokalizaci. Dalším ohlášením je Edward Fogg, příběh o známém patologovi z Londýna, na kterém pracuje freeware tým Sosáci. Projekt bude tvořen ve flash s opravdu krásnou malovanou grafikou. Říká vám něco slovenská hra Chameleón? Potom určitě znáte studio Silverwish Games, které pod křídly Illusion Softworks pracuje na nové hře Cirkus Grande, která staví hráče do role cirkusového manažera. Hru pohání engine z Mafie. Zima Software bude vydávat Poldu 5 do světa pod názvem Cop. IDEA Games se postará o propagaci a distribuci her Cirkus Grande a Cop do světa. Probíhají přípravy na Games Convention 2006.

Srpen/2006

Slovenské firma Mayhem Studios oznámila vývoj nového RPGčka. Nese název Vampire Story. Vyšla dvě hratelná dema El Matador. Nové RPG od Wooden Dragon s názvem Inquisitor je ohlášena. Tento měsíc proběhl veletrh v Lipsku Games Convention 2006.

Září/2006

IDEA Games stanovila pevné datum vydání Armed Assault na 10. listopad 2006. Vznikl nový tým First Reality Developer Studio a oznámil adventuru Alternativa. Tým Sosáci dělá novou akční arkádu BugAbOO, kterou přihlásil do Becherovky game 2006. Polda 5 bude na mobilu v podobě sexy prší. Objevila se jedna smutná zpráva o ukončení činnosti studia Hra01. Důvodem bylo zrušení projektu, na kterém pracovali pro německého producenta Sunflowers. Akční FPS od Black Element Software z názvem Alpha Prime se chystá do prodeje.

Říjen/2006

Black Element Software chce mít FPS Alpha Prime opravdu bezchybnou, proto rozjíždí veřejný betatest v Praze. V tomto měsíci se koná veletrh Invex-Digitex na, kterém letos představila firma IDEA Games svůj nový projekt Developer Point, kde byly k vidění přednášky, jež se týkaly vývoje her. Na české freeware scéně se objevil nový tým tvořený zkušenými lidmi, který si říká Prohibited. Oznámil nový titul Sinfull Night, mix adventury a RPG. Další smutná zpráva je o týmu Plastic Reality Technologies, který se rozpustil do IS a jeho zakladatel Petr Smílek pracuje na vylepšování enginu hry.

Listopad/2006

Studio Chaos Concept ohlásilo odložení vydání hry UFO: Extraterrestrials na únor 2007. Vyšel dlouho očekávaný titul Armed Assault od Bohemia Interactive Studio. Prodej šel mírně dolů kvůli použité protipirátské ochraně starforce. Black Element vypustilo demo svojí FPS střílečky Alpha Prime. IDEA Games spustila online distribuci svých titulů. Server se jmenuje Sprocket a vše jede na ZenCart technologii. Obrovské překvapení připravila firma Cenega, která vydala speciální kolekci klasiky, kde najdete ty nejlepší hry za cenu 249 Kč. UFO: Afterlight nebude mít ochranu starforce, potvrdila IDEA Games.

Prosinec/2006

Future Games svou novou adventuru Reprobates vydá až koncem března 2007. Armed Assault se stala nejprodávanější hrou v Německu. Na českou verzi vychází první patch. JRC vydalo bonusové mise k Armed Assault. Také vychází oficiální multiplayerové demo a v JRC se objevují sběratelské předměty s motivem hry ArmA. Na Alpha Prime vyšel nový patch. Illusion Softworks uniklo video připravované akční hry Moscow Rhapsody. Proběhla Becherovka Game 2006, na které tým Sosáci exceloval svým titulem BugAbOO. Tato hra se stala 5. nejlepší freeware hrou roku 2006. Hra Alpha Prime se prodává a její engine je opravdu našlapaný.

6.12.2007

Miroslav Žák

České a slovenské hry sbírám od roku 2001. Více než o samotné hraní se zajímám o vývoj a archivaci. Mojí hlavní zbraní je motivace.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.

Související články