Recenze

Urtuk: The Desolation – RPG/Strategie s velkým potenciálem

Dnešní recenze bude patřit hře, která pochází z dílny našich sousedů – konkrétně od studia Mad Sheep Studios. Řeč bude o tahovém RPG, které během 3 měsíců na Steamu získalo už stovky kladných recenzí. A to pro mě byl dostatečný impulz pro to, abych hru vyzkoušela. Jak obstál kousek s názvem Urtuk: The Desolation v mém hodnocení?

Seznamte se s Urtukem

Hlavní postavu hry představuje Urtuk – uprchlý vězeň, oběť výzkumu, který nevyšel tak, jak měl. Místo toho, aby bylo vynalezeno něco, co lidstvu pomůže, stal se pravý opak. Ačkoli se Urtukovi podařilo ze zařízení utéct, výzkum se na něm podepsal – jeho zdraví je na tom den ode dne hůř.

Musí proto putovat temným světem, aby našel lék a zachránil si život. Na cestě se k němu přidávají další postavy, společně pak musí absolvovat řadu bitev. Časem také přicházejí na scénu nové zbraně či obranné prvky, zlepšují se i schopnosti postav.

Velká očekávání

Před tím, než jsem se pustila do hraní této strategie, udělala jsem si malý průzkum – abych si vytvořila obrázek, do čeho asi jdu. A čekalo mě nejedno milé překvapení. Tím prvním byl slovenský původ hry, dalším pak vynikající recenze na Steamu. V době, kdy recenze vznikala a hra visela na Steamu něco málo přes 3 měsíce, měla na svém kontě už téměř 500 recenzí. Celých 94 % z nich pak bylo velmi kladných. Wow. Během minuty vystoupalo mé očekávání až do nebeských výšin a o to více jsem se těšila na to, až se do hraní hry pustím.

Grafika, co pohladí po duši

Velké a významné plus si u mě zasloužila grafika. Je sice poměrně jednoduchá, kreslené zpracování má ale bezpochyby své kouzlo. To má nezanedbatelný vliv i na celkovou atmosféru hry. Ačkoli se Urtuk pohybuje v temném světě, díky tomuto typu grafiky nepůsobí atmosféra tak depresivně.

Prostředí navíc přináší ještě jednu velkou výhodu – dá se využít v boji. Během bitvy totiž budete moct například narazit nepřátele na trny. Nebo je taky shodit ze skály. To ale samozřejmě platí i obráceně – pokud si nedáte dostatečný pozor, možná na nich skončíte vy sami. Pochvala patří tvůrcům i za možnost jednoduchého oddálení či přiblížení herního pole za pomoci kolečka myši. Při boji se to opravdu hodí.

Rychlé přesuny po mapě

Jste na místě. Stojíte se svým týmem na bitevním poli, rozkoukáváte se po mapě a v hlavě se vám honí myšlenky, jak nepřátele dostanete. Mezi nimi se ale možná objeví i jeden velký otazník. Bez pohybu po mapě to nepůjde, nebudou ale tyto přesuny hru zdržovat? Jakmile poprvé změníte pozici, zjistíte, že vaše obava byla úplně zbytečná.

Jednoduché přepínání mezi postavami

Při hře samozřejmě budete využívat všechny své vojáky. S některými se přiblížíte nepřátelům, jiní budou útočit, najdou se ale třeba i tací, kteří si nějaký čas na svou velkou chvíli počkají a část boje budou sledovat zpovzdálí. Oceníte tak, že pro přepínání mezi jednotlivými vojáky není potřeba nutně klikat myší na vybrané tlačítko – stejnou službu udělá i mezerník. Ačkoli se jedná v podstatě o detail, i díky němu hra pěkně odsýpá.

Zorientovat se? To dá na začátku trochu zabrat

O pozitivech už řeč byla, ale co negativa? Za to největší považuji fakt, že než se člověk ve hře zorientuje, dá to trochu zabrat. Tvůrci se očividně snažili udělat pro ulehčení začátku, co šlo – nápovědy je zde opravdu požehnaně. Přesto nečekejte, že za půl hodinky se budete ve hře skvěle orientovat. A ruku na srdce – ze začátku je to přece jen trochu otravné. Na druhou stranu však musím přiznat, že ve chvíli, kdy jsem se se hrou blíže seznámila, tak mě doslova “chytla”.

Logika občas trochu pokulhává

Trochu mě překvapila i občas chybějící logika. Co mám na mysli, zjistíte ve chvíli, kdy se budete chtít přesunout blíže k nepřátelům, vyberete si pole, kam vojáka posunete a on po cestě přejde po trnech. I když by nemusel, protože se dají klidně obejít. Nebudete tomu úplně rozumět. Je to záměr, není to záměr?

Ačkoli má hra své mouchy, musím zmínit, že kladné recenze na Steamu má zaslouženě. Hodnotím ji jako rozhodně povedený kousek se skvělou grafikou, který se jistě zalíbí mnoha milovníkům strategií. Sice vám zabere trochu času, než se s hrou blíže seznámíte, stojí to ale za to. Rozhodně si zaslouží dostat šanci.

Komentáře(0)

Nemáte účet?

Jako registrovaný a přihlášený uživatel můžete tuto hru nejen ohodnotit, ale také k ní napsat komentář, diskutovat o ní, nebo ji zařadit do některého ze seznamů.

Přihlásit/Registrovat