Cloud Cutter – když se klasické arkády a automatová hratelnost povznesou do nebe

Katarína Bojnanská – 24/09/2021

Už je to nějaký ten pátek, co jsme na čtverečkových bojištích tančili v choreografii nepřátelských střel raketových stíhaček legendárních titulů jako je třeba Raptor, Rayden nebo Jackal. Po několika dekádách se do epicentra tisícera arkádových výbuchů můžeme vrátit znovu. Na herní trh totiž nemilosrdně nalítá česká hra tříčlenného studia Just Two, která převlékla staré herní mechaniky do moderního kabátku. A že jim to v něm sluší!

Old but gold

Cloud Cutter je v první řadě věrným pokračovatelem svého žánru. Stejně jako gamesy z osmdesátých let, ani tato hra nepotřebuje příběh. Její scénář píše adrenalinové bojiště plné nepřátel a nepřehledných mračen zákeřných střel. Během 13 úrovní a 5 obřích boss fightů se jich na mapě prostřídá opravdu hodně. Řady pozemních jednotek je potřeba zredukovat o jeepy, tanky, obrněné věže, a dokonce i válečné vlaky s nosnými raketami. Vzdušný prostor houstne pod nánosem kamikadze letadel, vrtulníků či vzducholodí a moře čeří těžká kanonáda válečných lodí, člunů a ponorek s projektily. Přímo naproti této mašinerii se řítíte vy. Stabilním tempem se posouváte vpřed, sbíráte power-upy, rozséváte zkázu na všechny strany. A nakonec zemřete. A pak ještě několikrát. První smrt je vlastně takový tutoriál. Jak už tomu u arkádovek bývá, herní obtížnost je zde buď vysoká, vyšší, nebo extrémní.

Cloud Cutter

Hlavně ze začátku se vám může zdát, že je situace zoufalá. Nepřátel bude najednou prostě nějak moc. Chodí z jednoho směru, pak ze dvou, někteří si vás dokonce obejdou zezadu! Ani nevíte jak a budete napjatě kličkovat mezi osudovými ranami s posledním kousíčkem života. Ze spárů věčných lovišť vás pak zachrání jenom drop léčení a superschopností, díky nímž alespoň trochu dorovnáte tu nefér přesilu. Během letu můžete sbírat pasivní vylepšováky palební síly (například silnější kanóny, či automaticky naváděné rakety), anebo jednu ze tří ultimátních zbraní. Kvalitní laser, pár naváděných střel se silou menšího meteoru nebo nadpřirozené zpomalení času, vám bezpečně pomůže vyřešit všechny palčivé problémy. Zkrátka stará dobrá shoot´em up.

Veškerou akci přitom budete většinu času sledovat z klasické ptačí perspektivy. Zajímavým oživením game-playu je pak občasný přesun kamery za záda letounu, který dává vyniknout pro daný žánr netradičně poutavému grafickému zpracování.

Vyhlídkový let

A opravdu! Při letu nad dech beroucí scenerií tropického souostroví nebo zasněžené horské oblasti člověk občas zapomene, že sem přišel kropit nepřátele a ne se jen tak kochat. Detailní analýza okolí se nicméně vyplácí – protivníci mají nemilý zlozvyk splývat se svým okolím. Hra na schovku v hustém porostu je oblíbenou kratochvílí zejména pozemních jednotek, které na vás pod ochranou maskování nenápadně metají své laserové střely. Stačí pár sekund nepozornosti a z vašeho letounu zbyde jenom ohnivá koule.

Cloud Cutter

Úroveň grafického zpracování, masivní síla výbuchů podpořená dunivým soundtrackem a zvukovými efekty tvoří spolu s dynamikou game-playe trio, které drží herní titul daleko od nálepky stereotypu. I když se po čase začnou klíčové prvky přirozeně opakovat, Cloud Cutter vás nadále masíruje tolika podněty, že vám to ani nepřijde. Je škoda, že opakovaný gameplay nepřinese do hry i jiné radosti, než-li sbírku hvězdiček za achievementy.

Možnosti hraní a vize budoucnosti

Hra vám poskytne kontrolu nad jednou až dvěma stíhačkami, na jejichž křídla padl onen nelehký úkol prostřílet si cestu vpřed. Máte tedy možnost podělit se o své břímě s kamarádem v multiplayeru, a to buď na jednom počítači, nebo přes Steam prostřednictvím funkce Remote play together. Krom toho je hra přístupná také přes Epic store. Do budoucna vývojáři plánují její optimalizaci na Nintendo Switch, další konzole a mobilní systémy. Ve vzduchu visí také otázka tvorby generátoru misí přístupného pro hráče, který by řešil problém s poměrně krátkou herní dobou. I nezkušenému, leč trpělivému pilotovi se povede prosvištět všemi levely v řádu několika mála hodin.

Arkády neumírají. Namísto toho nás za doprovodu epesních výbuchů a světelných explozí nadále nutí tříbit své reflexy, promýšlet strategie a překračovat hranice. Cloud Cutter je parádní adrenalinový let, který docení hlavně hardcore hráči odchovaní na NES hrách. Pro fanoušky žánru must have.

Katarína Bojnanská

Študentka Teorie interaktivních médií (Bc.), Managementu v kultuře (Mgr.) a Elektronické kultury a semiotiky (Mgr.). Absolventka Psychologie (Bc.). Na svojej pestrej akademickej ceste sa k téme videohrier vždy rada vraciam. Zakaždým z trochu iného uhľu pohľadu.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.

Související články