TOP 10 RPG podle VisionGame

Michael Petr – 01/06/2020

Toto je náš seznam TOP 10 RPG, které vytvořila česká a slovenská studia. RPG je jako žánr velmi populární, dokonce je spousta her v jiných žánrech využívajících RPG prvky, takže je někdy těžké určit, jaká hra je vyloženě RPG a jaká si z tohoto žánru jen něco bere. Pokud na tomto seznamu chybí vaše oblíbená, tak o tom neváhejte napsat do komentářů.

Hry jsou řazené podle data vydání od nejnovějších po nejstarší.

Crawling Of The Dead (2020, Running Pillow)

Running Pillow donedávna dělali hry hlavně pro mobilní platformu. Avšak ambice tohoto studia postupně rostou. Po multiplayerové hře Prison vydali letos tento rogue-like dungeon crawler ve VR. A hned jejich první návštěva VR pro PC je solidní úspěch. Hra se může pochlubit solidním grafickým zpracováním a hlavně tím, že vývojáři pečlivě poslouchají komunitu. S každým dalším updatem se hra stává lepší a lepší.

Feudal Alloy (2019, Attu Games)

I když může Feudal Alloy z obrázků vypadat jako kratochvíle pro děti, zdání může klamat. Jedná se o docela hardcore side scrolling RPG, ve kterém se musíte přesně naučit pohyby svých nepřátel jestli chcete mít šanci. Rozhodně tady neuspějete jen s mačkáním jednoho tlačítka útoku. Hra tak nabízí poměrně zajímavou variantu k souls-like RPG, které se většinou vyžívají v temných prostředích a gore momentech. Hráčům nabídne solidní výzvu, ale zároveň díky svému grafickému zpracování vnáší svěží vánek do většinou temných kobek tohoto žánru. Hra získala mnoho velmi pozitivních recenzí a mimo jiné i ocenění CEEGA v kategorii „Hidden Gem“

Kingdom Come: Deliverance – Royal Edition (2019, Warhorse Studios)

Zhruba rok od vydání základní verze vyšla tato ucelená kolekce a rozhodně je to nejlepší způsob, jak si tuto hru vychutnat. Za svůj neslavný start se hra „probojovala“ i do našeho seznamu herních zklamání. Ale tvůrci postupně první vlnu bugů poopravovali a v rámci čtyř příběhových DLC navýšili už tak dlouhou herní dobu o další desítky hodin. Pokud tedy hledáte originální RPG, které vám vydrží desítky a desítky hodin a má výborně napsaný příběh z naší historie, je KCD: Royal Edition výborná volba. Pokud byste si však koupili krabicovou verzi původní edice, tak nezapomeňte stáhnout aktuální update před spuštěním hry.

Shadows: Awakening (2018, Games Farm)

Games Farm má za sebou celou řadu RPG her v kategorii „Diablovky“. Shadows: Awakening je v podstatě již třetí díl této skoro série, kterou tvůrci z Games Farm odstartovali ještě jako 3D People. Na původní Kult: Heretic Kingdoms z roku 2004 volně navázali už pod jménem Games Farm hrou Shadows: Heretic Kingdoms v roce 2014. O čtyři roky později vydali Awekening, které se nakonec stalo i slovenskou hrou roku 2018. V mezičase však ještě stihli vydat hru Vikings: Wolves of Midgard. Pokud tedy patříte mezi fanoušky her ve stylu Diabla, toto slovenské studio pro vás má hned několik kvalitních alternativ.

Vaporum (2017, Fatbot Games)

Vaporum: Lockdown je za rohem, proto je nejlepší čas ještě rychle nastudovat první díl. Tento RPG Dungeon zaujme grafickým zpracování, steampunkovým zasazením a výbornou hratelností. Můžete si vybrat buď klasické ovládání, nebo upravené pro moderní dobu, trochu plynulejší a lepší pro hráče, kteří na dungeonech nevyrůstali. Hru najdete na PC i všech konzolích této generace. Díky tomu, že už má pár let za sebou, bývá docela často v akci, takže nezbývá než doporučit. Naši recenzi najdete zde. V roce 2020 Fatbot Games vydali také prequel Vaporum: Lockdown.

Brány Skeldalu: 7 mágů (2016, Napoleon Games)

Osmnáct let po té, co nám byl svět Skeldalu poprvé představen, se na světlo světa i díky groundfundingové kampani dostal třetí a zatím poslední díl této legendární české série z dílny Napolen Games a pera Jindřicha Rohlíka, který se dokonce oficiálně přejmenoval na Jindřicha Skeldala. Zatímco druhý díl trochu experimentoval s hratelností, třetí se vrací k více klasickému dungeonu jak ho známe třeba i z prvního dílu. S tím, že samozřejmě přidává spoustu nových prvků. Dnes je hra dostupná i pro Android.

Dex (2015, Dreadlocks)

Dex byl kyberpunkové RPG ještě před tím, než z toho Cyberpunk 2077 udělal cool žánr. Na první pohled zaujme svým audiovizuálním zpracováním. Za zmínku stojí i fakt, že i konzolové verze mají český dabing, což se dnes už moc nenosí u her obecně, obzvláště pak na konzolích. Více o hře najdete v naší recenzi zde.

Numen: Contest of Heroes (2009, Cinemax)

Numen byl asi nejvíce podobný hře Titan Quest. S podstatně menším rozpočtem se úplně nemohl rovnat zahraniční produkci, ale v rámci našich zemí se jednalo o solidní RPG se spoustou vlastních nápadů, kterými zkoušelo okořenit žánr. Zajímavá byla třeba protipirátská ochrana, kdy vás ve hře čarodějka Misarica odmítala proměnit zpět z pavouka na člověka, pokud jste hráli nelegální verzi hry.

Daemonica (2005, RA Images, Cinemax)

Daemonica bylo docela zajímavé RPG, kterému sice trochu chybělo na to, aby se mohlo rovnat zahraničním AAA titulům své doby. To nic nemění na tom, že to byla dobrá hra s docela zajímavým příběhem vyšetřovatele se schopností mluvit s mrtvými, který se snaží přijít na to, proč v malém anglickém městečku začali mizet obyvatelé. RA Images ve spolupráci z Cinemaxem začali pracovat i na volném pokračování jménem Legends of Daemonica: Farepoynt’s Purgatory, hra ale bohužel nikdy nevyšla.

Gooka 2: Záhada Janatrisu (2004, Centauri Production)

Tahle hra je sice spíše adventura s RPG prvky a soubojovým systémem, ale vzhledem k tomu, že se na seznam adventur neprosekala, rozhodl jsem se ji zmínit aspoň tady. Určitě si to totiž zaslouží už jen proto, jak se tvůrci pokusili oživit žánr adventur právě přidáním RPG prvků a soubojů. Něco se povedlo víc, něco míň, každopádně se jedná o často neprávem zapomínanou solidní hru.

Michael Petr

Otec dvou dětí přes den a hráč přes noc.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.