Druhý ročník události oslavující české a slovenské hry je tady

Miroslav Žák – 15/11/2021

Startuje druhý ročník Czech & Slovak Games Week. Jde o slevovou akci napříč různými platformami, která bude trvat od 15.-22. listopadu. Hlavním cílem události je propagace začínajících a profesionálních herních vývojářů. V rámci ní budou hráčům nabídnuty zajímavé slevy na stovky CZ a SK her. Ročník 2021 přináší 261 her od 116 vývojářů a studií z Čech a Slovenska. Ovšem letošní Czech and Slovak Games Week nebude jen o slevách. Nově se zařadí i online nominace Česká hra roku 2020. Také proběhne Game Developers Session 2021, který přináší panel přednášek a prezentací. Ale i tak to není vše! Můžete se těšit na prezentaci her, které byly vyrobeny na Games Jam nebo na představení ještě neohlášených českých a slovenských her.

Czech & Slovak Games Week

Pojďme se podívat, kdo stojí za Czech & Slovak Games Week a jaké projekty zde najdeme.

VisionGame je letos součástí pořádajícího týmu. A proto Vám mohu sdělit, jak velké úsilí stojí za zorganizováním takto rozsáhlé události napříč mnoha platformami. Domluvit akci na Steamu, Xbox One, Nintendo Switch i Android zároveň, nebylo jen tak. Ročník 2021 je opravdu nadupaný a každý si najde to své. Ať už to bude zajímavá přednáška na GDS 2021, sleva na dlouho vyhlídnutou hru, anebo možnost strávit večer sledováním přenosu předávání ceny Česká hra roku na Indian TV. Hlavní organizátor je GDACZ (Asociace českých herních vývojářů) a jmenovitě: Pavel Barák (GDACZ), Michal Červenka (Dreadlocks), Avi Duda (SCS Software), Filip Kraucher (Indian TV), Anna Voříšková (SCS Software), Vanda Žáková (VisionGame) a  SGDA (Slovenská asociace herních vývojářů) a další. Jde opravdu o hodně času a úsilí všech zúčastněných. Ale to by o představení stačilo a pojďme se podívat na jednotlivé části programu! 

Czech & Slovak Games Week

Ve slevě bude přes 200 her. Akce proběhne na těchto prodejních kanálech + časový harmonogram.

Steam: 223 her + DLC – 15. 11. od 19:00
Xbox One: 10 her + 5 DLC – 16. 11. od 0:00
PS4: 6 her + 5 DLC – 17. 11. od 1:00
Switch a 3DS: 13 her – 15. 11. od 17:00 
GoG: 42 her + 10 DLC – 15. 11. od 15:00
itch.io: 13 her  – 15. 11. od 21:00
iOS: 26 her – 15. 11.
Android: 24 her – 15. 11.
Huawei: 17 her – 15. 11.

Veškerou nabídku her najdete na oficiálním webu gamesweek.net. Nebo přímo na Steam stránce

Smysl slev pro vývojáře?

Kdy jindy se začínající vývojář s vlastní hrou dostane na úvodní stránku Steamu? Je to velká motivace a psychická podpora pro malé vývojáře. Tato akce má smysl nejen komerční, ale i propagační. Možnost ukázat světu menší české a slovenské projekty nebylo nikdy lehčí. 

Pro velké hráče jako SCS Software, Bohemia Interactive, Warhorse atd. je tato akce jen jedna z mnoha, ale benefit v budoucnu bude větší, než se na první pohled může zdát. Jde právě o podporu oněch začínajících vývojářů, kteří budou ve svém vývoji a vzdělávání pokračovat a časem mohou najít uplatnění právě v jedné z těchto velkých firem. V tomto vidím obrovskou přidanou hodnotu a jsem rád, že tady Czech & Slovak Games Week je!

Česká hra roku 2020 – Nominace

Jako každý rok tady máme i letos Českou hru roku. Ocenění se předává v kategorii Audiovizuální zpracování, Herní design, Technologická řešení, Česká hra roku 2020, Free to Play. Dále bude uveden jeden vývojář za zásluhy do síně slávy. A letošní ročník nabídne dvě novinky: první v podobě ocenění Česká hra dekády, ve které budou hlasovat diváci a druhá v kategorii Studentská hra. Online přenos proběhne 16. listopadu od 19 hodin, kde bude spuštěno hlasování pro Českou hru dekády a představeny nominace her.

Předávání proběhne online a o veškerou produkci se postaral Filip „Fiola“ Kraucher a jeho tým z Indian TV.

Hry, které vyšli v roce 2020:

Mafia: Definitive EditionHangar 13

Mafia: Definitive Edition je od základu přepracovaný první díl asi nejlegendárnější herní série u nás. Na hře pracuje mnoho veteránů z vývoje původní hry i jejích pokračování, takže o tom, že odvedou dobrou práci a převedou tento opus na moderní hardware se ctí není pochyb. Dostaňte se na vrchol mafie v rámci organizovaného zločinu v období prohibice. Po náhodné potyčce s mafií se taxikář Tommy Angelo ocitá v nebezpečném podsvětí. Zpočátku má kvůli spolupráci se zločinnou rodinou Salieri rozpaky, ale odměny začnou být tak lákavé, že jim nedokáže odolat.

CreaksAmanita Design

Creaks od tvůrců oceňovaných českých adventur Machinarium a Samorost si hraje s tématem představivosti a skrze ručně kreslená pozadí, precizní animace, přízračné zvuky a originální hudbu od Hidden Orchestra tě přenese do tajuplného světa plného logických hádanek a zvláštních úkazů. Pusť se do řešení desítek pečlivě navržených puzzlů, najdi všechny ukryté obrazy a odhal ono velké tajemství!

Someday You’ll ReturnCBE Software

Příběh hry přináší transformovanou českou historii a její folklór. Vžijete se do role otce Daniela, kterému se ztratila dcera Stela. A budete nuceni se vydat ji hledat na místa hlubokých lesů na Moravě. Tam narazíte na podivné lidi, díky kterým snad dokážete pochopit, proč Stela utekla a co se s ní stalo. Celý příběh má silné hororové prvky. Ale nejen to, budete třeba řešit věci, které odkazují na příchod Cyrila a Metoděje na velkou Moravu. Ve hře narazíte také na skautský tábor a budete si moci zahrát typické hry, které patří právě skautům. Celá hra má realistickou grafiku takže zážitek s přírody bude opravdu intenzivní.

HadrDominik Konečný, Ateliér Duchů

Hadr je krátká atmosférická hra, v které ovládáte poletující látku. Vše co s ní dokážete zakrýt zmizí. Objekty, hádanky i příběh mají v Hadru své místo. Mizí skutečné věci nebo jen vzpomínky na ně?

Pocket ShipsTitan Arrow Games

Připojte se k úžasnému světu nečinných magnátů a staňte se nejlepším nečinným obchodníkem vůbec. Rozvíjejte svou říši, sklízejte zboží, posílejte lodě na expedice a popadněte truhly s pokladem plné zlata nebo užitečných předmětů. Nová mobilní hra od Brněnského studia Titan Arrow Games.

Dig & FlyWoodDog Games

Dig and Fly je unikátní směsicí Match3, Idle a strategie. Kombinuje možnost „rychle si něco naklikat“ s možností zahrát si delší dobu když na to máte čas. Během mise na záchranu země se nudit rozhodně nebudete. Kolonizování vesmíru, spousty vylepšení vaší rakety a dolů a souboje s vetřelci to vše vás čeká v Dig&Fly.

Jets’n’Guns 2Rake in Grass

Boční střílečka se šíleným působením a zničením! Představte si roli statečného pilotního prostoru a skočte do epického dobrodružství po celém vesmíru, abyste ho zachránili před nevyhnutelnou záhubou! Uvolněte arzenál těch nejsmrtelnějších zbraní a zařízení, které byly někdy instalovány v kosmické lodi!

Imperiums: Greek WarsKube Games

Imperiums: Greek Wars je kombinace tahové 4X a historické strategie. Prozkoumejte starověký svět. Přežijte, expandujte, dobývejte … a vyhrajte!

Cubiscape 2Peter Kováč

Vyřešte stovky zábavných i zapeklitých hlavolamů v této originální tahové logické hře. Schovejte se před nepřáteli nebo je nalákejte do pasti, otevřete nové cesty k cíli pomocí tlačítek či se vyhněte překážkám pomocí teleportu!

Flip GoalMingle Games

Cílem míče zasáhnout cíl! Dopřejte si svůj kop dokonale, aniž byste se dotkli jiných fotbalistů. Vyzvedněte svůj oblíbený tým!

Street Power FootballGamajun Games

Pouliční fotbal na arkádový způsob v kombinaci atraktivního stylu a vysoce akční energie. Utkej se s legendami fotbalového freestylu nebo s přáteli v celé řadě efektních módů a na nejrůznějších hřištích a za pomoci triků a Super Powers se vypracuj na Krále ulice.

The PillarPaper Bunker

Escape Room Game vedoucí k tajemnému ostrovu.

Drive 4 SurvivalM3M Games

Drive 4 Survival je boj o přežití v zamrzlé divočině, kde se musíte spoléhat pouze na sebe a na své auto. Pokuste se přežít a najít poslední zbytky nezmrzlého světa.

Octagon 2Mugeaters

Pokračování velmi úspěšné hry Octagon z roku 2013 vás táhne zpět do megaplexu chodeb, platforem, překážek a mezer. Octagon vyrostl a stal se rychlejším, komplexnějším a velmi náročným. Dokážete přežít i ty nejšílenější šílené rasy? Octagon je minimální arkádová hra, ve které se musíte pohybovat rychle nebo zůstat pozadu. Jak se podlaha pohybuje pod vámi, roztočte svět kolem sebe a vyhněte se nárazům. Energizující soundtrack oceněné Jessice Kelly vás udrží v zóně vašeho závodu cíl. Ale s každým opakováním po pouhých 60 sekundách tuto velmi náročnou hru porazí pouze superrychlé reflexy.

Trust Me, I Got This!Circus Atos

Vyrobeno za 48 hodin během hry Global Game Jam 2020

Shadowgun War GamesMadfinger Games

Shadowgun War Games je další hrou z univerza Shadowgun. Tentokrát se však jedná o čistě multiplayer záležitost. Hra má ambice dostat se na e-sporty. Jedná se o hero shooter. Bojují proti sobě dva pětičlenné týmy ve kterých si každý hráč vybere je jednoho z přednastavených hrdinů. Zatímco Shadowgun: Legends mohl připomínat hry jako Destiny, tak Shadowgun War Games je spíše mobilní verzí Overwatch.

Crawling Of The DeadRunning Pillow

Jedná se o hardcore rogue-like dungeon crawler ve VR. Hra nabídne realistické souboje s mečem a probíjení se náhodně generovaným dungeonem plným nepřátel, kořisti a skrytých pokladů. Hra má RPG prvky a systém tvorby předmětů. Počítá se s tím, že při hře budete hodně umírat.

Ministry of BroadcastMinistry of Broadcast Studios

Ministry of Broadcast je plošinovka s filmovým stylem vyprávění. Tomu odpovídá i délka scénáře, který čítá více více než 13000 slov. Inspiraci si hra bere od klasických titulů jako původní Princ z Persie (1989) a Oddworld: Abe’s Exoddus. Celková nálada a tón je mixem temné orwellovské dystopie, naleštěným pokrytectvím moderních reality TV show a Monty Pythonovským humorem.

The Wild AgeMcMagic Productions

The Wild Age je micro managment strategie ve stylu tower defense. Ve hře se zhostíte role nového vládce, který má za úkol vytvořit na několika ostrovech novou, plně samostatnou osadu. Je nutné najmout vesničany a splnit hlavní úkol pro každý ostrov. Nebude to ale snadné, během noci útočí nebezpeční goblini s cílem zabránit Vašemu snažení. Jako vládce můžete pouze rozdávat rozkazy pomocí jediné suroviny ve hře (mincí). A Vaši vesničané plní úkoly a svoje role dle vašeho rozhodnutí. Splnění cíle není vždy jednoduché a máte spoustu možností pro rozvoj vaší strategie. K tomu Vám dopomohou odměny za splnění úkolů v hlavní kampani.

Cartoon StrikeGametoria

V Cartoon Strike je každá mapa inspirována oblíbenou hrou. Hráči si mohou během druhé světové války vychutnat pár minut bojů, po několika minutách v současnosti, v budoucnosti nebo dokonce ve středověku. Kromě výchozích herních režimů mohou hráči zažít i známý režim Battle Royale.

Engine EvolutionPetr Šimůnek

Engine Evolution je závodní multiplayer hra, která využívá podobné principy jako World of Tanks – každým odjetým závodem proti dalším 11 hráčům* získáváš zkušenosti a kredity, za které si můžeš koupit různá vylepšení pro svou motorku, či odemknout motorku nasledující. Začínáš s náčiním z roku 1912, dokážeš se dostat na úplný vrchol a zajezdit si i s moderní technikou? *V případě nižšího počtu online hráčů doplní startovní rošt umělá inteligence, abyste nepřišli o napětí naplněné tratě.

Medieval EngineersKeen Software House

Medieval Engineers je sandboxová hra o inženýrství, konstrukci a údržbě architektonických děl a mechanických zařízení pomocí středověké techniky. Stavění hradů, měst a opevnění, těžba surovin, sestavování mechanických zařízení a mnoho dalšího v dobovém prostředí. Vše podle pravidel fyziky a za použití technologie pouze z období 5. až 15. století. Hra byla od 17.2.2015 v předběžném přístupu.

HopplyClayburger

Jako malá stvoření skočíte přes rybníček, snažíte se dostat na druhou stranu, shromažďovat zlaté nugety, vyhýbat se pachům a bomby. Hra sama o sobě je jednoduchá, ale tvrdá.

Důkaz 111Play By Ears

Hra Důkaz 111 je unikátním počinem studia Play by Ears, které vytvořilo první českou interaktivní hru založenou pouze na zvuku. Hráči na telefonech s iOS a Android rozhodují o tom, jakým směrem se bude příběh vyvíjet. Audiohru můžete ovládat i se zavřenýma očima a nechat se tak naplno pohltit. Příběh hry vás přenese do 80. let USA. Hlavní hrdinka Alice Wellsová, náčelnice městečka Fairfield, řeší záhadný anonymní telefonát. Ten ji zavede na nehostinný ostrov do hotelu Harbor Watch Inn, kde nemůže nikomu věřit.

Game Developers Session 2021

Konference GDS 2021 proběhne od 19.- 20. listopadu. Aktuálně se můžete na oficiálních stránkách konference přečíst o cca 13 přednášejících. Jsou mezi nimi  vývojáři, učitelé, producenti nebo právník. Zde se můžete podívat na celý seznam. Letos je cena vstupenky čistě na vás. Zaplatíte jen tolik kolik chcete. Samozřejmě kdo zaplatí více dostává VIP možnosti. Takže pokud ještě váháte máte pořád šanci si lístek koupit za cenu jaká sedí vám!

Stream neoznámených her

17. 11. od 19:00 – Streamovaný pořad prezentující chystané hry a novinky okolo české a slovenské herní produkce.

GDS Jam 2021

Tento Jam proběhl v termínu 5.-7. listopadu a během týdne Czech & Slovak Games Week budou všechny herní projekty, které vznikly na GDS Jam 2021 a Bratislava Game Jam 2021
za 48 hodin prezentovány a dostanou prostor v programu. Vy už nyní můžete hry vyzkoušet přímo na webu GDS Jam 2021 nebo Bratislava Game Jam.
CZ & SK Game Jam – 15. 11. od 19:00 – Stream s prezentacemi vytvořených her a vyhlášením vítězů (Game Jam proběhl již 5. až 7. 11.)

GDS Jam 2021

Games Week Game Beer

16. 11. od 18:00 – Fyzický meetup v Praze u příležitosti konání Games Weeku a streamu nominací hry roku. Kontakt na událost zde.

Miroslav Žák

České a slovenské hry sbírám od roku 2001. Více než o samotné hraní se zajímám o vývoj a archivaci. Mojí hlavní zbraní je motivace.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.

Související články