Výsledky Bohemia Interactive za rok 2021: tržby 1,12 miliardy korun, EBITDA 806 milionů a 22 milionů hráčů po celém světě

Miroslav Žák – 30/06/2022

Největší české herní studio Bohemia Interactive oznamuje hospodářské výsledky za rok 2021. Tržby se v něm meziročně zvýšily o 1,5 % na 1,12 miliardy korun, ukazatel EBITDA dosáhl hodnoty 806 milionů. Studio loni prodalo celkem 4,9 milionů her a DLC. Tržby táhl survival titul DayZ a vojenská simulace Arma 3. Celkově si hry od „Bohemky“ loni zahrálo 22 milionů hráčů po celém světě, klíčovým trhem zůstává Severní Amerika.

Základní finanční ukazatele v roce 2021

Základní ukazatele (v milionech Kč) 2019 2020 2021 YoY 20-21
Tržby 997 1 103 1 120 +1,5 %
Provozní výsledek 510 719 749 +4,2 %
EBITDA 638 832 806 -3,1 %
Výsledek hospodaření za účetní období 425 607 616 +1,4 %

 

Jak se dařilo jednotlivým herním titulům Bohemia Interactive

Multiplayerový survival DayZ loni zažil výborný rok. Díky četným updatům zaznamenal výrazný růst popularity jak na PC, tak na konzolích a na tržbách z prodeje her se podílel z téměř 55 %. Druhou nejúspěšnější hrou v tomto ohledu (s více než 30% podílem na tržbách) byla vojenská simulace Arma 3, a to zejména díky přídavným balíčkům v programu CDLC (obsah nezávislých komunitních tvůrců, vydávaný pod hlavičkou Bohemia Interactive). Konzolová free-to-play akce Vigor zaznamenala ze všech her českého studia nejvyšší příliv nových hráčů (+6 milionů), na tržbách se díky prodejům kosmetických rozšíření a balíčků podílela z téměř 10 %. Rušný rok zažila také kreativní platforma pro mladší hráče Ylands, která směřuje k uvedení na čínský trh. Bohemia Interactive ve spolupráci s českými školami připravuje její speciální verzi Ylands EDU, která bude v budoucnu sloužit jako učební pomůcka ve výuce programování.

Počet aktivních (unikátních) hráčů titulů od Bohemia Interactive globálně loni dosáhl 22 milionů. Největším trhem zůstávají Spojené státy (41 % podíl na tržbách), následují Německo a Velká Británie (obojí 6 %) a Kanada, Čína a Rusko (všechny se 4% podílem na prodejích).

„Bohemia Interactive má za sebou další mimořádně úspěšný rok, rok 2021. Navzdory tomu, že celý svět prochází ekonomickou i hodnotovou krizí, jsme pokračovali ve stabilním výkonu jak z hlediska tržeb, tak i počtu hráčů a v neposlední řadě se nám dařilo stabilně zvětšovat i naše vývojové kapacity. Většina z našich více než 370 spolupracovníků již pracovala na našich budoucích hrách, přesto naše stávající hry Arma, DayZ a Vigor i nadále oslovovaly miliony hráčů po celém světě. Díky tomu se nám podařilo i bez nově vydaného produktu zopakovat, a dokonce mírně překročit výborný hospodářský výsledek z roku 2020,“ komentuje loňský rok Marek Španěl, CEO Bohemia Interactive.

Na konci loňského roku představilo studio oficiálně také novou technologii – herní engine Enfusion. Ten bude tvořit pomyslné srdce většiny her od Bohemia Interactive v následující dekádě. Z pohledu investic a využití lidských zdrojů se jedná o nejnáročnější projekt českých vývojářů.

Výhled pro rok 2022

„V roce 2022 očekáváme u většiny ukazatelů oproti loňskému roku růst v řádu nižších desítek procent. Rozhodující bude dodržení plánovaného postupu vývoje u nových titulů, u kterých trvá vývoj roky a často bývá plný překvapení. Finanční výsledky jsou v našem odvětví z tohoto důvodu silně cyklické. Zároveň budeme klást důraz na zachování stabilní podpory stávajícího portfolia. Nadále se budeme věnovat posilování růstu na všech platformách, a to včetně těch mobilních. Jedním z důležitých momentů v roce 2022 bude také náš vstup na čínský trh s herním titulem Ylands. Na projektu spolupracujeme s naším partnerem, společností Tencent. Značné úsilí a investice budou nadále směřovat do našeho multiplatformního engine Enfusion, který zajistí technologickou vyspělost titulů Bohemia Interactive v budoucích letech. Hráči a moddeři si mohou výhody nového engine vyzkoušet v naší novince, hře Arma Reforger,“ doplňuje finanční ředitel Bohemia Interactive Slavomír Pavlíček k tématu nejbližší budoucnosti studia.

Miroslav Žák

České a slovenské hry sbírám od roku 2001. Více než o samotné hraní se zajímám o vývoj a archivaci. Mojí hlavní zbraní je motivace.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.

Související články