Shade: Wrath of angels tým

Miroslav Žák – 13/06/2017

Toto je první vývojářský deníček ze série Shade: Hněv Andělů, který vám dovolí proniknout do mysli týmu, který jej vyvíjel v Cenega Publushing.

Pro každého z vás, kdo možná nejste seznámeni s Shade: Hněv Andělů, je to mix 3D akce a hororu. Prozatím mi dovolte začít s krátkým představením týmu a mě samého.
Jmenuji se Jan Marek a jsem Product Manager Cenega Publishing zodpovědný za Shade: Hněv Andělů. K týmu Cenega jsem se přidal před pár měsíci a z mého rozhodnutí mám velmi dobré pocity. Společnost jako celek má velký potenciál, každý z členů je talentovaný a je zábava s nimi pracovat. V herním průmyslu pracuji již pár let, převážně jako project manager.

Tým pracující na Shade se nazývá Black Element Software (BES). Po pár personálních změnách dosáhl tým bodu, kdy byli všichni spokojeni s ostatními. Tým se v současnosti skládá z devíti vizionářů:

Radek Volf

Pozice: Project Manager, hlavní designer, designer úrovní
Přezdívka: Trax

Radek je muž mnoha talentů a koníčků. Kromě jeho lásky k počítačovým hrám je velmi zamilovaný do historie, létání, šermu a zbraní (je ozbrojený, tak pozor!). Radek je také dobře známá postavy české Amiga komunity. On je ten „muž s plánem“ (#orig. „man with the plan“) a drží tým pohromadě.

Filip Doksanský

Pozice: Hlavní programátor
Přezdívka: Fido

Filip je tvůrce enginu Enforce, na kterém je postaven Shade. Je velmi zručný programátor se spoustou zkušeností. Pokud myslíte Enforce, myslíte Filip.

Jan Zámečník

Pozice: Hlavní grafik, poradce designu a technologie
Přezdívka: Jabba

Jan je velmi přizpůsobivá osoba. Je především grafikem, a dosti obdarovaným. – Jeho encyklopedické znalosti zahrnují design, internetové technologie, serverové aplikace a samozřejmě vývoj her.

Aleš Horák

Pozice: 2D a 3D umělec
Přezdívka: Artie

Artie je texturový kouzelník. Nejen že má velký vkus, ale má také dovednosti k jejich implementování.

Ondřej Thurzo

Pozice: 3D umělec a animátor
Přezdívka: Turbo

Ondřej je praštěný rastafarián s dlouhými vlasy a plnovousem. To však není to, proč jsme ho zaměstnali. Má velkou představivost a instinkt, když pracuje s grafikou.

Andrej Torok

Pozice: Programátor
Přezdívka: Ander

Andrej je velmi obětavý a těžce pracující. Dejte mu výzvu a on udělá cokoliv, aby jí dosáhl.

Josef Vlach

Pozice: designér úrovní
Přezdívka: Pepa

Josef je osoba, která vytváří nezapomenutelné úrovně Shade. Spolu s texturovými umělci tvoří skutečně pulzující a ohromný svět..

Jaroslav Kašný

Pozice: Sound Engineer [ví někdo, jak to nazvat česky? -Mina] a skladatel
Přezdívka: Zozo

Jaroslav byl poslední, kdo se k nám připojil, ale nemějme mu to za zlé; je zodpovědný za docela důležité věci. Jeho hudba dodává hře osobitost a atmosféru.

Peter Levius

Pozice: Grafik
Přezdívka: Peter

Nevypadá tenhle chlápek jako grafik? Samozřejmě! A je sakra dobrej.

 

První tři zmínění lidé jsou klíčovými osobami týmu, který bez přehánění není velký. To má jak své výhody, tak nevýhody. Na jednu stranu se malý počet lidí lépe ovládá a koordinuje. Na druhou stranu má každý spoustu práce. Nicméně všichni milují to, co dělají a každý pracuje na více než jednom kousku konečného produktu. Ten je první profesionální hrou, na které pracujeme a začíná být velmi ambiciózní.

BES má naštěstí většího bratra – BIS. BIS je relativně dobře známé Bohemia Interactive Studio. I když je BES samostatnou jednotkou, je pod deštníkem Bohemia Interactive a dostává od nich rozsáhlou podporu. BIS má rozmanité zkušenosti, které se samozřejmě vždy hodí. Jednou z nejdůležitějších služeb, které nám poskytují, je technologická podpora, např. systém motion capture vlastněný BIS.

Teď, když jsme se seznámili s týmem, se přesuňme ke hře.

První verze enginu a nápad samotný byly vytvořeny na Amize(!). Od té doby hra prošla docela velkým vývojem. Původně byla spíše koníčkem, než profesionálním projektem. Po určitém čase se jádro týmu (Radek Volf, Filip Doksanský a Petr Kadleček – už není součástí týmu) rozhodlo svůj koníček změnit v hardcore [nápady na český výraz? – Mina] profesionální projekt. Půjčili si nějaké peníze, dali design na papír a projekt pojmenovali Nefandus. Po této úvodní fázi dali dohromady pár expertů – povětšinou přátel, jen pár bylo profesionály v herním průmyslu – kteří sdíleli jejich vášeň k pc hrám.

Hra stále pokračuje ve vývoji a mění svůj charakter; jednu dobu byl Nefandus FPS, ale teď je jeho forma ještě více jiná. Změny byly způsobovány především jinými preferencemi členů týmu. Nicméně po určité době tým dosáhl shody a sdílel vizi.

Shodli se na těchto třech charakteristikách hry, které stále tvoří jádro vývoje Shade:

• 3rd person pohled
• Mix akce a adventury
• Interaktivní hororové prostředí

Aby tohle souvisle spojili, byl potřeba hnací příběh. Tým nechtěl být zodpovědný za další hru na trhu se super technologií a grafikou, ale bez dobrého příběhu a nějakého účelu. Úkolem bylo vytvořit něco zábavného, ale ne dětinského. V této náladě jsou některé části Shade založeny na opravdových historických událostech, které hře dodávají mnohem větší věrohodnost. Příležitostně se hra snaží vysvětlit některé temnější a mystičtější úkazy lidské historie použitím vlastní herní moudrosti.

Jakmile se projekt rozjel, tým zjistil, že možnost dokončení projektu bez financí zvenčí a podpory je takřka nemožná. Když se hra rozběhla a rostla, tým začal žádat vnější pomoc. Našli BIS (se základnou v Česku, stejně jako tým a vydavatel), Bohemia Interactive projekt naštěstí shledala dostatečně zajímavý k pomoci týmu prodloužit vývoj. Po vytvoření spojení byla podepsána smlouva s Cenega Publishing, která poskytovala další financování Shade týmu. To bylo právě před rokem. Během této doby toho bylo spoustu děláno a spousta toho zbývá. Ale opravdu důležitá je naše víra v temný svět Shade, a věřte, že to může být jedním z nejpoutavějších zážitků, který kdy pc hráči měli.

Zdroj:wargamer.com

Miroslav Žák

České a slovenské hry sbírám od roku 2001. Více než o samotné hraní se zajímám o vývoj a archivaci. Mojí hlavní zbraní je motivace.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.