Gamer Pie 3 – Tajemství horkého léta v Brně

Pavel Skoták – 05/04/2019

Po roční pauze se v Brně poslední březnovou neděli uskutečnil třetí ročník herního festivalu Gamer Pie. Pro neustále rostoucí festival si organizátoři z MU Game Studies a Gamer Pie vybrali moderní prostory rozlehlého Impact Hubu, kam sezvali české adventurní legendy, aby se s více než třemi stovkami návštěvníků podělily o své postřehy a zkušenosti.

Horké léto v Brně

Sotva se v devět hodin ráno oficiálně otevřely dveře brněnského Impact Hubu, bylo vidět frontu sahající až ven na ulici. Desítky lidí si nechtěly nechat ujít ani moment dlouho očekávaného festivalu a jako roj zergů brali návštěvníci útokem dvě zaplněná patra. Do první dvojice přednášek byl skoro hodinový prostor na průzkum. Hned u vstupu byl chytře umístěný dobročinný bazárek, který jako každý rok vybíral peníze na dobrou věc. Jen kousek od něj už ale bylo možné sáhnout po očekávané hře Someday You’ll Return od brněnských CBE Software. Od nových her a Retroherny dělilo návštěvníky jen pár kroků a nutno říct, že u archivních her bylo plno jako vždy.

Hráči s nadšením sahali po starém Doomu, Horkém létě nebo se uvelebili u Tekkenu a nechávali o své nadřazenosti rozhodovat čínskou Pandu a ruského medvěda. Staré hry ale měly obrovskou konkurenci v podobě robotického stolního fotbálku připraveného studenty VUT v rámci jejich bakalářské práce ve spolupráci s firmou B&R. Aby toho nebylo málo, o pár metrů dál byla hratelná ukázka nové puzzlové hry od Amanita Design Creaks. Hned vedle se pak zvědavci mohli poprvé podívat na náš spuštěný web.

Sotva se ale člověk stihl rozhlédnout v přízemí a utratit první peníze v bazárku, nezadržitelně se přiblížila desátá hodina a první přednášky. Zaplněný přednáškový sál v přízemí honosící se názvem Madfinger Games Arena představil Petra Jiráka s přednáškou na téma Esport a Mobilní esport. Ve stejné chvíli v hlavní části Hubu pojmenované po dalším ze sponzorů Bohemia Interactive Hall sledovaly desítky lidí moderátora festivalu Lukáše Grygara, jak uvádí Radima Jurdu a Creaks. Na něj navázal s ještě větším počtem diváků legendární Vlaada Chvátil, který se bez prezentace rozvyprávěl o tom, jak se dostal od deskovek k videohrám a zase zpátky. Po další krátké pauze pak přišel na řadu v pravé poledne Viktor Bocan ze studia Warhorse Studios, který si sice neodpustil narážky na Kingdom Come, ale zaměřil své povídání na legendární adventuru Horké léto. Výborný humor provázel celou přednášku a necelá hodina utekla jako voda.

Oslí Hub

Vybrat si z neustálé nabídky přednášek a záplavy témat bylo místy téměř nemožné a tak zvědavý návštěvník zamířil omrknout zbytek festivalu, ke kterému se kvůli dopolednímu bloku vůbec nedostal, zatímco se povídalo o ASMR a českému úspěchu na VR scéně jménem Beat Saber. Kromě výborně zásobeného baru bylo možné v samém centru festivalu vyzkoušet roztodivné hry v rámci Herního speed datingu, kdy se protočilo patnáct her, které si mohli návštěvníci vyzkoušet. Jen kousek od nich se pak usadil se svým stánkem další z partnerů akce, herní eshop Xzone, který s sebou přinesl mimo jiné českou metroidvanii Feudal Alloy ve verzi pro Switch.

Pokud pak hladový hráč zamířil do takzvaného Sky Roomu, mohl si vyzkoušet virtuální realitu reprezentovanou například Monzo VR od Madfinger Games nebo Mosh Pit Simulatorem od Sose Sosowského. K tomu všemu bylo možné si na festivalu zahrát také novinku od autorů Attentat 1942 nazvanou Svoboda 1945 nebo deskové hry a jejich PC variance od CGE a Vlaadi Chvátila. O návštěvníkův čas se s přednáškami ještě porvaly dva velmi atraktivní workshopy. První zaměřený na tvorbu her v Twine, druhý na tvorbu zvuků, o který se postarali pánové z Grand Beats.

To už ale v Bohemia Interactive Hall zaujal své místo mezi adventurními legendami František Fuka s klávesami, aby názorně demonstroval, jak se dělala hudba ke hrám v 80. letech. Na něj navázal Jarek Kolář z Bohemia Interactive, který jen pár dní před festivalem v brněnském Artbaru Druhý pád ve společnosti Retro GamesPlay rozpovídal právě o Tajemství oslího ostrova, které na Gamer Pie festivalu doplnil o další postřehy a ukázky ze své pětadvacetileté kariéry. Stíhat v mezičase další probíhající přednášky se ukázalo jako nadlidský výkon a vybírat mezi nimi jako Sophiina volba. Zatímco tak Alžběta Trojanová z nového herního pořadu New Game + hodnotila stav herní žurnalistiky, v přízemí probíhalo autorské hraní Someday You’ll Return, na které navázal legendami opředený Marty Pohl s Lukášem Pekárkem, jen aby Brnu ukázali, že Život není krásný.

Děkujeme, přijďte zas’

Jak se pomalu blížil večer, uvolnila se atmosféra ještě víc a nutno říct, že takhle příjemný festival plný skvělých lidí aby jeden pohledal. Večerní Fight Club doprovázelo promítání dokumentu Deliverance: The Making of Kingdom Come, organizátory řízená zábava se pozvolna začala měnit v nezřízenou. Hudební podkres celé Afterpaty sponzorované Game Accessem zajišťoval Disgamer a volná zábava, postávání a posedávání s pivem/vínem uzavřel s desátou hodinou večerní druhý díl kvízu pro plnoleté s rozkošným názvem Čuňárny ve hrách.

Návštěvníci beznadějně vyprodaného festivalu se s blížící půlnocí začal rozcházet a byť to byl pro organizátory, které ještě čekala spousta práce s úklidem, nekonečný den, málokomu se chtělo končit. Brno jakoby bylo hrám a herním festivalům zaslíbené, říkal jsem si po celou dobu festivalu. Překonat třetí ročník bude velmi těžké. Po pauze se totiž festival vrátil v plné síle a s adventurní tematikou se přesně trefil do toho, co mají tuzemští hráči tak rádi. Viktor Bocan se na konci své přednášky sám pozval na další ročník a věřím, že na něm nebudou chybět ani další velká jména a skvělé přednášky doprovázené skvělou atmosférou a komunitou hráčů, která se nechce jen bavit, ale také vzdělávat a šířit dobré jméno herního průmyslu. Gamer Pie je festival, co si rád hraje, ale myslí to vážně. A to je jedině dobře.

Tak zase za rok!

 

Autorkou fotek je Natálie Čornyjová

 

 

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.