Zahrajte si počítačové hry vytvořené studenty během soutěže GameJam na FIT ČVUT

Miroslav Žák – 27/04/2023

Sedm počítačových her vyvinuly studentské týmy v rámci programovací soutěže GameJam 2023 na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT). Pouhých 48 hodin měly týmy na to, aby vymyslely počítačovou hru dle zadaných čtyř ingrediencí. Všechny hry si můžete vyzkoušet a napsat autorům her, jak se vám líbí. Třetí ročník soutěže pořádala výzkumná skupina GraFIT ČVUT 7. až 9. dubna 2023.

Sedm různých počítačových her vytvořily studentské týmy během 48hodinové programovací soutěže GameJam 2023. Od propojení top-down střílečky a kuchařské hry, 2D puzzle plošinovky zasazené do sci-fi světa, kdy hrajete za čaroděje, až po hru o statečném obránci království kostek. 30 vysokoškoláků ze sedmi týmů dostalo na začátku soutěže jako zadání čtyři ingredience: Atypické použití kostky, Legie, Nečekané souvislosti a Smysl. Tři z těchto ingrediencí pak musely ve svých hrách použít a záleželo pouze na nich, jestli je využijí obsahově, mechanicky, v příběhu či jinak. Kreativitě se meze nekladly a ve výsledných hrách spolu ingredience vzájemně i ladily.

Letošní ročník byl nový v hodnocení. Každý z porotců, který výsledné hry GameJamu 2023 hodnotil, vybral svého favorita, kterému udělil cenu. Konečné pořadí her z GameJamu 2023 určilo počet hlasů na platformě itch. První místo a největší počet hlasů získala hra nazvaná Quantumage, druhé místo obsadila hra Magicman a na třetím místě skončila Dicey Rollin‚.

Pravidelně se GameJamu účastní vývojáři z Warhorse Studios. Studenti s nimi mohou své herní nápady konzultovat a vidí jejich pohled. Letošní ročník navštívili i lidé z projektu VisionGame, jejichž velkým cílem je podpora herního průmyslu a kteří monitorují a podporují vzdělávací obory. Podporují studenty v prezentacích vlastní tvorby.

V rámci akce dostali studenti také příležitost se navzájem poznat a předat si své zkušenosti. Tomu byl přizpůsoben i program akce. Studenti si ověřili GameQuiz plný otázek z herního designu a české herní subkultury, odreagovali se na lanparty nebo se jednotlivé týmy radily navzájem mezi sebou, aby si pomohly podle svých silných a slabých stránek. Jiný pohled a zkušenosti často pomohou posunout se dál, vychytat spoustu chyb a v neposlední řadě je to pro týmy příležitost se navzájem poznat. Studují totiž na různých fakultách a školách, např. FIT ČVUT, Matematicko-fyzikální fakultě UK nebo Vyšší odborné škole a Střední umělecké škole Václava Hollara.

Hry vytvořené na Game Jamu:

Soutěž GameJam 2023 podpořilo několik firem a organizací: Warhorse Studios, Zotac, VisionGame, CESNET, hlavní město Praha a IPR Praha.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm cca 18 000 studentů. Pro akademický rok 2022/23 nabízí ČVUT svým studentům na 350 akreditovaných studijních programů a z toho přes 130 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1673 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 378. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural“ je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201. – 250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 254. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems“ je na 201. – 250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 301. až 350. místě, v oblasti „Mathematics“ na 351. až 400. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 221. místě.

Miroslav Žák

České a slovenské hry sbírám od roku 2001. Více než o samotné hraní se zajímám o vývoj a archivaci. Mojí hlavní zbraní je motivace.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.

Související články