Ylands Edu – Budoucnost interaktivního vzdělávání v česku je tady

Miroslav Žák – 01/12/2023

Bohemia Interactive s radostí oznamuje spuštění otevřené beta verze vzdělávací aplikace Ylands EDU. Společnost by touto cestou ráda přispěla k rozvoji českého interaktivního vzdělávání a poděkovala tak za podporu, které se jí v uplynulých 25 letech na poli videoherního vývoje dostávalo.

 

 

Cílem Ylands EDU je poskytnout vyučujícím intuitivní nástroj s plnou podporou, aby snadno dokázali nabídnout českým dětem moderní podmínky pro výuku digitálních a informatických kompetencí. Zároveň se snaží na základě dosavadní zpětné vazby odstranit nedostatky, které mají podle českých učitelů konkurenční programy.

“Během projektu IKAP II kraje Vysočina, jsme otestovali mnoho různých nástrojů pro inovaci a výuku nové informatiky. Dlouho jsme nemohli najít ten správný nástroj, až do chvíle, kdy jsme objevili Ylands EDU. Obsahuje pokročilé nástroje, které nám jinde chyběly a umožnily tak inovovat předávání informací a posunout tím výuku správným směrem.“

– Martin Lahučký, vedoucí mini týmu programování IKAP II kraje Vysočina

VZDĚLÁVÁNÍ A HRY JDOU DOHROMADY

Společnost Bohemia Interactive se zaměřuje primárně na tvorbu her s otevřenými světy a významnou podporou pro jejich přetváření komunitou hráčů. Tento otevřený přístup ve sdílení svých nástrojů s komunitou vedl ke značné oblibě her ze série Arma a přímo dovolil vzniknout dalším úspěšným titulům, jako je například DayZ. Důraz na realističnost pak vedl k tomu, že se některé hry Bohemia Interactive začaly využívat i při vzdělávání. Příkladem mohou být třeba tituly ze série Take On – Take Take On Helicopters (2011) a Take On Mars (2013), z nichž první je i po více než deseti letech stále využíván některými kurzy pro seznámení s konkrétními modely vrtulníků a základy pilotování obecně a druhý si díky jeho vzdělávacímu potenciálu oblíbila NASA.

S myšlenkou otevřeného prostředí a uživatelsky přívětivých nástrojů vznikala i hra Ylands, která kromě obrovského světa plného dobrodružství nabízí i komplexní editor pro tvorbu vlastních her. Díky tomuto editoru našla hra Ylands téměř okamžitě uplatnění hned v několika kurzech informatiky a sami pedagogové tak naznačili vývojářům, že jejich hra může pomoci při vzdělávání. Po dalších takřka 3 letech vývoje a zdokonalování se editor s vizuálním skriptováním stal srdcem pohánějícím výukový nástroj Ylands EDU, který je nyní přístupný českým pedagogům prostřednictvím Microsoft Store pro operační systém Windows.

“První signály z řad učitelů, že by Ylands rádi využili jako učební pomůcku, se objevily už před několika lety, když jsme prezentovali naši hru v zahraničí na herních veletrzích, jako americký Pax či německý Gamescom. Dlouho jsme nad tím přemýšleli a mapovali trh. Když jsme před rokem a půl začali s prvním prototypem objíždět školy a zájmové kroužky, pochopili jsme, že máme v rukou produkt, který je v řadě ohledů originální a zájem o něj předčil naše očekávání.”

– Aleš Ulm, Project Lead Ylands v Bohemia Interactive

OVĚŘENO UČITELI I STUDENTY

Aby získali dostatečné množství zpětné vazby, navštívili vývojáři z Bohemia Interactive již v průběhu roku 2022 více než 20 škol a pedagogických konferencí z celé České republiky a prezentovali aplikaci Ylands EDU učitelům i žákům v rámci uzavřené beta verze. Do ní se během tohoto období zapojilo téměř 100 vyučujících. Díky tomu se vývojáři dozvěděli více nejen o potřebách pedagogů a sesbírali množství zpětné vazby k implementaci, ale měli také možnost pozorovat, jak na aplikaci reagují žáci a co je nejvíc baví.

Aplikace se setkala se všeobecným pozitivním přijetím. Studenti se pomocí výukových lekcí, kombinujících minihry a vizuální skriptování, velmi rychle naučili pracovat s editorem a brzy začali sami vytvářet vlastní herní prostředí a minihry. Pro vyučující bylo naopak nejpodstatnější, že jim vývojářský tým naslouchá a snaží se aplikaci upravit tak, aby pro ně bylo vedení výuky co nejsnadnější.

“Hledala jsem prostředek na využití programování v praxi a našla si mě Ylands EDU. Úplně náhodou jsem na konferenci Počítač ve škole navštívila skupinku nadšenců, kteří mi představili vzdělávací verzi populární hry. Moje nadšení se setkalo s velkým ohlasem u žáků 8. a 9. ročníku. Závěr školního roku už byl ve znamení objevování, programování, ladění a hlavně hraní. Slovy účastníka výuky: „Teď dělám něco opravdového.”

– Martina Čáslavová Učitelka, ZŠ Jungmannovy sady Mělník, p. o.

KREATIVITA NEJEN PRO ŽÁKY

Zapojení komunity vyučujících a studentů do vývoje aplikace Ylands EDU však tímto nekončí. Stejně jako u čistě herních projektů Bohemia Interactive je cílem vývojářů podporovat tvorbu komunitního obsahu. Proto byl editor v Ylands EDU upraven na míru tvorbě nových výukových lekcí z mnoha oblastí vzdělávání. V prostředí Ylands EDU je díky tomu možné vyučovat nejen základy informatického myšlení, algoritmizace a dalších digitálních kompetencí, ale díky robustním nástrojům editoru i vytvořit lekce, které budou hravou formou učit prakticky cokoliv. Životem tučňáků počínaje, přes 3D rekonstrukce historických událostí a finanční gramotnost, konče u specializovaných oborů, jako je grafika nebo herní design.

Od října letošního roku se do otevřené beta verze (pilotního programu) Ylands EDU zapsalo již 80 vzdělávacích institucí, které již nyní pracují na přípravě vlastních lekcí.

Miroslav Žák

České a slovenské hry sbírám od roku 2001. Více než o samotné hraní se zajímám o vývoj a archivaci. Mojí hlavní zbraní je motivace.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.

Související články