Výsledky udílení cen Česká hra roku za hry vydané v roce 2019

Miroslav Žák – 27/09/2020

Českou hrou roku je pohádková hra Pilgrims od brněnského studia Amanita Design. Nejvíce nominací získal titul Ylands od Bohemia Interactive, který si odnesl dvě ceny. Autoři nejlepších českých videoher za rok 2019 převzali ocenění během slavnostního večera v divadle Image.

V pátek večer proběhlo již desáté udílení cen, které zajišťuje organizace Česká hra roku z. s. Ocenění, v podobě skleněných sošek, bylo předáno autorům nejpřínosnějších českých videoher. Z titulů, vydaných v loňském roce, vybírala 38 členná porota, složená z českých vývojářů, herních novinářů, zástupců akademické sféry i předních osobností herního průmyslu. Ceny byly udíleny v šesti kategoriích a byla přijata i nová osobnost do Síně slávy. Večerem provázela herečka, moderátorka a stand-up komička Iva Pazderková.

AUDIOVIZUÁLNÍ ZPRACOVÁNÍ VÍTĚZ:

Feudal AlloyAttu Games

Netradiční side-scrolling RPG zasazené do středověku, který je plný robotů. Tato 2D hra si bere inspiraci v klasikách jako Metroid, Castlevania, nebo Dark Souls. Feudal Alloy se snaží zaujmout především krásnou grafikou a neobvyklým zasazením. Za robotického zemědělce ovládaného zlatou rybičkou v akváriu si jen tak nezahrajete. Hra byla oceněna jako „Hidden Gem“ na udílení cen CEEGA v roce 2019.

 

HERNÍ DESIGN VÍTĚZ:

MonoliskTrickster Arts

MONOLISK je fantasy akční RPG, sběratelská karetní hra a map editor v jednom balení. Postav vlastní podzemí, pozvi do něj své přítele, vybav si hrdinu a vybíjej mapy, co tví přátelé postavili.

TECHNOLOGICKÉ ŘEŠENÍ VÍTĚZ:

YlandsBohemia Interactive Studio

Ylands je unikátní sandboxová survival hra, která vám umožňuje prozkoumat vaši kreativitu. Jedná se také o platformu k tvorbě vlastních her, sahajících od jednoduchých scénářů až k propracovaným herním režimům. Od roku 2017 byla hra v předběžném přístupu a 5. prosince 2019 přešla do plné verze.

FREE-TO-PLAY VÍTĚZ:

YlandsBohemia Interactive Studio

Ylands je unikátní sandboxová survival hra, která vám umožňuje prozkoumat vaši kreativitu. Jedná se také o platformu k tvorbě vlastních her, sahajících od jednoduchých scénářů až k propracovaným herním režimům. Od roku 2017 byla hra v předběžném přístupu a 5. prosince 2019 přešla do plné verze.

STUDENSKÁ HRA VÍTĚZ:

Silicomrades Outside the fox

Ve světě posedlém byrokracií stála Továrna produkující dvojice robotů pochybné kvality. Toto jsou jejich příběhy. Silicomrades je 2D top-down couch co-op střílečka pro dva hráče, ve které dvojice robotů bojují proti nezastavitelné byrokracii. Postavte si své vlastní roboty z rozdílných součástek — sami si určete v čem budou vynikat, ale také jakým způsobem se nevyhnutelné ztráty šroubků a matic projeví. Zahajte revoluci proti až kafkovsky absurdní vládě a přidejte se k Odboji bojujícímu proti robo-politikům za práva starých a nekvalitních robotů.

HLAVNÍ CENA – ČESKÁ HRA ROKU 2019 VÍTĚZ:

PilgrimsAmanita Design

Pilgrims vás vezme do pohádkového světa, kde si najdete nové přátelé a budete tímto světem cestovat spolu. K řešení úkolů a hádanek budete využívat desítky předmětů a také svých nových přátel. Hra obsahuje vždy více řešení jednoho problému.

Přibyla také další osobnost v Síni slávy. Do té byl letos uveden spoluzakladatel a šéfredaktor magazínů Excalibur a Score Andrej Anastasov. Stál na počátku herní žurnalistiky v ČR, ovlivnil
svými texty jednu celou generaci a v historii herní kultury zanechal nesmazatelnou stopu. Česká herní studia se drží na špičce se světovými lídry a české počítačové hry sklízí velké
úspěchy i ve světě. Obrat herního průmyslu se od roku 2017 zdvojnásobil a v loňském roce hry utržily přes 4,5 mld. korun. Za letošní rok se očekává, že obrat přesáhne 5 mld., uvedla oborová asociace. Herní průmysl už tak mnohonásobně převyšuje obrat české filmové produkce.

Blahopřejeme oceněným a jsme rádi, že český herní průmysl opakovaně prokazuje kreativitu a vynalézavost, která přináší českým hrám mnoho úspěchů u nás i v zahraničí. Záznam galavečera herního průmyslu je zveřejněn na Youtube. Další ročník udílení cen se uskuteční 30. dubna 2021.

 

Miroslav Žák

České a slovenské hry sbírám od roku 2001. Více než o samotné hraní se zajímám o vývoj a archivaci. Mojí hlavní zbraní je motivace.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.