V hlavní roli Česko – mini hry s národní tématikou
Využití mobilních nebo počítačových aplikací jako nástrojů kritiky dění v krajině není nic nového pod sluncem. Již od zrodu československého herního průmyslu nesly počítačové hry anti-politická poselství, kterým zkostnatělé státní orgány nemohly rozumět. V současnosti určuje diktát herního konzumu uživatelská zábava. I přes to se však pořád vynořují nové herní satiry, ve kterých obsah myšlenky vítězí nad formou zážitku. O politických parodiích na Slovensku si můžete přečíst v našem předchozím článku, teď se ale podíváme, s jakou nadsázkou přijali své státní kauzy Češi.
Matiční ulice: Zastřel si svého cikána! (2000)
V roce 1999 předběhla Trumpa v selektivním řešení etnické otázky radnice v Ústí nad Labem. Po opakovaných stížnostech svých obyvatel nechala postavit v Matiční ulici betonovou zeď, která oddělovala spořádané a nepřizpůsobivé (zejména snědé) občany města. Problémy byly s hlukem, nepořádkem a verbální agresí. Zeď však byla po čase rozebrána, což dalo vzniknout nekorektnímu a rasistickému hernímu titulu. Úkolem hráče je střílet panáčky snědé pleti, kteří cihličku po cihličce rozebírají matiční zeď. Jednoduchou grafiku občas střihnou výhružné hlášky typu: „Neptej se a koukej střílet, mizero! Mrtvej Cikán, dobrej Cikán!!!“1 Není zřejmé, zda-li autoři tvořili svůj titul s nadsázkou, nebo se opravdu pokoušeli manifestovat rasismus. Stejně tak, jak se celá kauza s matiční zdí stala terčem mediální pozornosti, se tvůrci počítačové hry dostali do hledáčku policejního pátrání. Svůj „podnět k rasové nenávisti“ rozeslali tisícům mailových uživatelů a několik desítek kopií hry umístili přímo na internet. I přes bezpočet virtuálních stop, které po sobě pachatelé zanechali, nebyli nikdy dopadeni.
Pussywalk I a II (2014/2018)
Už do prvních prezidentských voleb vykročil Zeman vratkým krokem. Svůj první pětiletý mandát však překvapivě ustál a vzápětí dokulhal i do druhého. Nohy mu přitom pletla neléčitelná neuropatie. Dle „čichového“ svědectví poslankyně Miroslavy Němcové by se dala do důvodů zařadit i stabilně udržovaná hladinka alkoholu. Minimálně při příležitosti odemykání korunovačních klenotů, na kterém novopečený prezident překvapil vrtkavou chůzí a znaveným pohledem. Podle oficiálního vyjádření hradu však měla jeho balanc na svědomí zimní viróza. Právě z té si dělá srandu satirická počítačová hra, ve které musí nemocný Zeman dokráčet až ke korunovačním klenotům. Nohy ho však příliš ochotně nenesou, a když si nedáte pozor, sklátí se na podlahu a po třech nepovedených pokusech na ní i zůstane ležet. V případě, že připravíte nevyváženého prezidenta o všechny životy, obrazovku prosvítí nápis: „Blahopřejeme. Konečně se ti povedlo se zabít.“2 Při příležitosti prezidentských voleb 2018 se autoři hry rozhodli oživit svůj titul. Oprášili starý nápad, vylepšili grafiku a přidali aktuální sestřih průpovídek a mouder. Prezident se tentokrát kulhá směrem k urně, do které musí hodit svůj volební lístek. Jejich snahu můžete podpořit koupí stylového reklamního trika. Část z výtěžku prodeje je věnována neziskové organizaci pečující o staré a umírající lidi.
Sorry jako: Jak dobře znáte hlášky Zemana a Babiše? (2017)
Předseda strany ANO, Andrej Babiš, a nesmrtelná hlava státu, Miloš Zeman, vypotili za svou politickou kariéru spoustu hlášek, díky kterým se zapsali do povědomí svých voličů jako kontroverzní osoby. Zda-li je to dobře nebo špatně, to už si musí každý srovnat v hlavě sám. Faktem ale je, že „Andrej s Milošem na nás dennodenně chrlí výroky měnící dějiny!“3 Studentská skupina Barevná klávesnice se rozhodla do soutěže Nejaktivnější středoškolák ČR přihlásit jednoduchou mobilní hru, založenou na top výběru jejich perel. V ní spolu soutěží dva hráči, kteří se snaží uhodnout, komu zobrazená hláška patří. Ten, kdo jako první uhodne deset výroků, vyhrává. V případě nesprávně zvolené odpovědi zazní z Babišových úst „Sorry jako“, nebo bude lítat Zemanovo „Kunda“ sem, „Kunda“ tam.
České politické boje (2018)
Lokální Tekken postavil proti sobě do ringu celkem šestnáct politiků, kteří se o mocenské křeslo nebojí poprat se svými rivaly. „Boj o moc byl a je hlavním cílem a zaměstnáním českých politiků. Právě teď musí přední kandidáti soupeřit během volebního klání.“4 shrnují autoři poselství svého titulu. Každý politik má svůj unikátní bojový styl. Babiš vrhá po svých protivnících čapí hnízda, Okamura kolem sebe máchá katanou, Zeman se bolestivě strefuje becherovkou a tak dál. Zápasníci se snaží uspět buď v parlamentních, nebo prezidentských volbách (kampaních), ve kterých se můžou utkat se všemi předsedy parlamentních stran a prezidentskými kandidáty. Hra nabízí šikovný legální způsob, jak si vylít zlost na všech nežádoucích vládních elementech.
Zeminátor (2019)
Nejmladší politická hra představuje prezidenta Zemana jako osmibitového Terminátora, bojujícího proti mediální zkorumpovanosti. V psychedelickém prostředí českého kraje Miloš ochraňuje tradiční národní hodnoty a epickým způsobem kropí členy televizního štábu salvou smrtících kulek. V trojstupňovém horizontálním prostředí číhá na endless runnera spousta nástrah, o které může zakopnout. Naštěstí se mu občas připlete do cesty i flaška becherovky, nebo nafukovací člun či segway, které mu usnadní život. Vývojář Richard Harašín nezapomíná ani na další výrazné postavy politické scény, které hrají v smyšleném příběhu svou roli. Hru si můžete pořídit online za necelých 100 kaček. „Kdo by nechtěl zničit nespravedlivost a vytvořit z Českých zemí lepší místo pro život? Vemte svoje zbraně a hůl… a zahraňte nás!“5
Katarína Bojnanská
Študentka Teorie interaktivních médií (Bc.), Managementu v kultuře (Mgr.) a Elektronické kultury a semiotiky (Mgr.). Absolventka Psychologie (Bc.). Na svojej pestrej akademickej ceste sa k téme videohrier vždy rada vraciam. Zakaždým z trochu iného uhľu pohľadu.