Rozhovor

Rozhovor Gumpanela Entertainment o hře Refusion

Na české herní scéně vzniká spousta zajímavých projektů. Některé jsou známy již déle, některé jsou do poslední chvíle pilně tajeny. Mě nyní zajímá projekt, který je ohlášen již dlouho a jeho datum vydání se velice rychle blíži, a proto chci vědět více. Jde o ambiciózní, možná až megalomanský, projekt Refusion od Pražského studia Gumpanela Entertainment.

Pokud jste o této to hře dosud neslyšeli, přečtěte si článek zde! A ti, kteří vědí, prosím čtěte dál 😉

Dobrý den, můžete se nám představit a prozradit něco více o svém týmu? Třeba na jakých projektech členové pracovali a kolik je nyní v týmu vývojářů?

Dobrý den. V současné době na projektu pracuje 18 lidí a řada z nich má mnohaleté zkušenosti v oboru. Hlavní vývojáři pracovali na titulech jako Mafia, Saints Row, Operation Flashpoint, Killzone 2, Alpha Prime, série 18 Wheels of Steel a El Matador.

První, co mě asi nejvíce zajímá je, zda datum vydání stále platí? Tedy do konce roku 2007. 

Ano, stále platí plánovaný termín dokončení, kterým je konec tohoto roku.

Našli jste vydavatele pro Refusion? Pokud ano, koho? A kde všude bude hra vydána?….

Vydavatelem Refusion je Gumpanela Publishing, což, jak je zřejmé již z názvu, je společnost úzce provázaná s Gumpanela Entertainment.

Hra bude vydána, jestli to v našem případě tak vůbec lze nazývat, po celém světě. Mám na mysli to, že hra bude zatím distribuována výhradně elektronicky přes internet a i prodej se bude uskutečňovat online. Hlavní datový balík budeme zdarma distribuovat pomocí torrentu. K samotnému spuštění si bude muset hráč na našem serveru založit účet, kterým se mu po zaplacení aktivuje a vygeneruje mu unikátní osobní klíč, jenž mu umožní hru spustit a vstoupit tak do světa Refusion. Nechceme tedy hru chránit všelijakými a ve výsledku stejně neúčinnými formami ochrany proti kopírování, nechceme bránit lidem v rozšiřování hry. Chceme, aby hru mohl zdarma získat každý a platil za ni až v momentě, kdy si aktivuje svůj účet a začíná hrát. Tento přístup nám mimo jiné umožní nabídnou hru za velmi příznivou cenu.

Plánujete českou lokalizaci?….

Lokalizace obecně není nijak striktně omezena a určitě v brzké době po spuštění prodeje, nebo i předprodeje, nějaké uděláme, nyní to však není naší prioritou.

Prvním krokem bude hru vypustit v angličtině a podle zájmu v jednotlivých zemích budeme hru lokalizovat do konkrétního jazyka. Máme v úmyslu na hře dále i po jejím dokončení pracovat, vydávat pravidelný update, a reagovat tak v různých ohledech na přání hráčů.

Jak uvádíte, jedná se především o  masivní multiplayer akci. Plánujete rozjetí vlastního serveru pro hraní přes internet?

Ano, plánujeme a už se na to moc těšíme. Myslím si, že opravdu masivní bitvy na společném serveru, kde proti sobě bude stát x Masterů budou, a to hlavně z pohledu Fighterů, nevídaným zážitkem. A to mimo jiné i proto, že Fighter vydrží dost (mnohem více než obyčejný bot), a eliminujeme tak efekt rychlé smrti v nepřehledné situaci masivní bitvy. Jednoduše řečeno, se vám zkrátka nestane, že někam jako Fighter dojedete, tam se to bude řezat páté přes deváté a vy se nestačíte ani rozkoukat a už dostanete kulkou a budete si moci, k vaší velké radosti, dát celou cestu znovu… V Refusion si to prostě parádně užijete.

Hru bude však moci hostovat víceméně kdokoliv s dostatečně silným připojením (pochopitelně na menší ploše a s méně hráči).

Dále plánujeme i podporu externích provozovatelů větších serverů pro více hráčů a na větších plochách. Pro ně pak bude připravena speciální multi-procesorová verze dedikovaného serveru a tito naši partneři budou zahrnuti do světa Refusion, kde bude jejich server v budoucnu zařazen jako jedna z planet Refusion, na které bude moci bojovat více lidí.

Jak přesně bude fungovat role Fighter? Vyberu si pozemní jednotky, pak budu mít vlastní postavu na bojišti a když přijdu k budově, kde se “vyrábí” ostatní vojáci naťukám si dvacetičlenné komando a jdu drtit nepřítele za rohem? Jsou tam nějaká pravidla, do jaké míry ovlivňuje výrobu vojáků Fighter a Master?

Na začátek je nejjednodušší si představit nějakou RTS hru, ovšem s tím rozdílem, že někteří z vašich vojáků jsou živí lidé hrající svou FPS hru. Současně si představte nějakou otevřenou FPS, kde ovšem vše, co neovládáte vy sám, ovládá AI, respektive jiný živý hráč hrající svou RTS se vším, co s tím souvisí. Jako Fighter si vyberete své povolání a můžete používat téměř jakékoliv jednotky, které Master vyrobí (téměř v tomto případě znamená, že i Master bude mít právo si určitý, relativně stanovený podíl jednotek rezervovat výlučně pro sebe). To, co máte dělat a kde máte bojovat, budete vědět tak, že právě Master, který se bude nejlépe orientovat v celkovém dění na planetě, vás bude informovat prostřednictvím nástrojů k tomu určených. Pochopitelně nemusíte Mastera vždy poslechnout, nebo můžete úkol splnit vlastním způsobem. A to je právě to, proč budete pro Mastera tak důležití, máte vlastní rozum a vše vidíte jaksi z jiné perspektivy. Pokud ovšem budete vyloženě úmyslně škodit, má Master nástroje, jak se vás zbavit. Dále je tu systém odměn za splněné úkoly, ztráty způsobené protivníkům, opravování a léčení vlastních jednotek, naopak penalizace za jejich poškození, atd. Snažíme se vytvořit skutečně komplexní systém, který má hráče motivovat ke spolupráci a hře za tým – motivovat, ale ne nutit.

A co se komandování okolních jednotek týče, tak i to můžete z pozice Fightera dělat. Záleží však na Masterovi jestli vám toto privilegium nechá či odebere, nebo zda vám dá možnost vyrábět si vlastní jednotky jenom pro sebe a na jeho účet.

Jako Master můžu organizovat jednotky a vést taktiku boje. Do jaké míry můžu ovlivňovat budovaní, nebo třeba technologii zbraní, apod.?

To můžete a vlastně i musíte dělat úplně zcela plně maximálně. Jako Master budete, tak jako v jiné dobré klasické RTS, budovat, vyvíjet a upgradovat, vyrábět a těžit, i organizovat celou bitvu. V technologickém stromu se budete muset rozhodovat, jestli půjdete do vzduchu nebo do země, nebo zda budete rozvoj směřovat vyváženě. A to se pochopitelně týká i budování základny a jednotek.

Hra bude ovšem mít i singleplayer. Jak dlouho bude trvat přehraní celé kampaně? A jak bude vykládán příběh? Pomocí videí, nebo scénou v enginu hry?

Vzhledem k ohromné rozlehlosti krajiny (40×40 km) vám to pěšky (i když budou vojáci běhat pekelně rychle) bude bez překážek na druhý konec mapy trvat (pokud půjdete po jejím okraji) více než hodinu. Nehledě na to, že mapa žádný konec nemá a vy se dostanete zase na začátek tak jako na reálné planetě. Takových planet bude ve hře několik a postupně budeme prostřednictvím updatů dodávat další.

Nicméně stále je multiplayer tím hlavním, co přinese z našeho pohledu hráčům největší zábavu.

Může hráč hrát za dvě, nebo tři rasy?

V Refusion se střetávají dvě rasy: Human a Skoroman. Hráč může hrát za kteroukoliv z nich a dále může hrát dokonce i za … ! Ale to si necháme ještě jako překvapení! Třeba to zatím někdo uhodne. Pokud si někdo myslí, že to ví, tak nám svůj tip pošlete na human.skoroman.and@gumpanela.com a prvních 10 lidí, kterým se to podaří uhádnout, od nás dostane aktivaci herního účtu zdarma.

Budou slibované epické bitvy podobné těm, které můžeme vidět v Supreme Commander, nebo v Total Annihilation?

Přesně tak. Především Totala nás dost ovlivnila. Ovšem naše bitvy se budou odehrávat se živými hráči na bojišti. To je zatím asi představa jen pro ty nejodvážnější!

Jaké budou nároky na výkon počítače? Při všech těch vymoženostech to určitě nebude nic průměrného, nebo snad ano?

Jako minimální požadavky na hardware počítáme s: 2core CPU, 2GB RAM, 512MB VRAM, Shader 3.0 a trvalé připojení k internetu a to i v případě, že budete hrát jenom singleplayer.

Kdy jste se rozhodli založit studio, které by vytvářelo profesionálně počítačové hry? A co Vás k tomu vedlo?

Studio jsme se rozhodli založit, když nás napadlo spojení RTS a FPS. Tenhle nápad a touha realizovat ho je stěžejní od samého počátku.

Nechtěli jsme vytvořit studio, které bude dělat „nějaké,“ i když třeba profesionální hry, ale chtěli jsme udělat konkrétně toto. Chceme zkrátka udělat Refusion jako spojení plnohodnotné RTS a plnohodnotné FPS.

Projekt Refusion je Vaše myšlenka, nebo jde o nápad celého týmu?

Jednoho dne jsem se probudil do světa Refusion. Ovšem, jak víme, nápad ten nic nestojí a sám o sobě nic nezmůže. Až samotná realizace ho probudí k životu a to jen díky tvrdé práci celého týmu. Měl jsem neskutečně obrovské štěstí, že jsem potkal lidi, které jsem potkal. Jinak by zůstalo jenom u snu.

Plánujete do budoucna další projekty, například pro herní konzole?

Plánujeme toho určitě dost, ale je předčasné o tom hovořit.

Co si myslíte o české herní scéně a do jaké míry si myslíte, že ji Refusion ovlivní?

Nikdy mě nenapadlo o tom takto uvažovat. Teď máme jediný cíl – vydat titul, který se bude hráčům líbit.

Poslední otázečka. Kdy zveřejníte nějaké screenshoty ze hry?

Již velice brzy, a nepůjde jen o screenshoty, bude toho k vidění mnohem víc.

Děkuji za otázky a těšíme se, že se k Refusion připojíte už v předstartovních přípravách! =:-)

České a slovenské hry sbírám od roku 2001. Více než o samotné hraní se zajímám o vývoj a archivaci. Mojí hlavní zbraní je motivace.

Komentáře(0)

Nemáte účet?

Jako registrovaný a přihlášený uživatel můžete tuto hru nejen ohodnotit, ale také k ní napsat komentář, diskutovat o ní, nebo ji zařadit do některého ze seznamů.

Přihlásit/Registrovat