Polda, aneb vtipné zrcadlo české mentality

Katarína Bojnanská – 05/07/2019

Populární série detektivně komediální parodie ze života lupanského policisty je něco jako kulturní povinnost. Nejznámější adventura okupuje český trh se šesti díly podařené click&point hry a už několik let ve světe kolují zprávy o jejím rozšíření na šťastnou sedmičku.

Mladý vyšetřovatel Pankrác zabíral svého času místo na disku snad každého milovníka počítačových her. V roce 1999 se vyšplhal na titul nejprodávanější hry v celé republice a svou nadvládu si dokázal udržet celých šest měsíců. První dobrodružství kontroverzního policisty vzniklo jako poloamatérský počin malinkého studia SleepTeam Labs, které v jeho snaze podpořilo etablované studio Zima Software. To se rozhodlo rodící se legendu vydat, zaštítit a zabezpečit jí kvalitní dabing, který je v tomto případě mnoha lidmi považován za polovinu Poldova úspěchu.

Jednotlivé herní díly toho mají společného jenom málo. Příběhově na sebe nenavazují, jen občas se napříč částmi mihne nějaká známá postava. Grafické zpracování má každá hra jiné a absurdita dějové linky si taky nedrží konstantní úroveň. Stavebními kameny titulu jsou její logické (a někdy i celkem nelogické) hádanky, klasický český humor plný erotiky, a samozřejmě agresivní policajt magor – který však od třetího dílu přišel o odznak, a tak už víc nemůže ohromovat své protivníky klasickým „ve jménu zákona“.

Nejdelší herní série v dějinách českého gamingu si nezískala svou popularitu jenom tak pro nic za nic. Její první díl měl na svou dobu velký počet postav, neobyčejné množství detailů, propracované animace a víc než 250 kvalitních zvuků a samozřejmě český dabing. Ale jaký dabing! V době, kdy základní výbava každého správného hráče obsahovala anglický slovník, najednou existovala hra, která na člověka mluvila hlasy předních českých komiků. Bravurní výkon známých herců L. Soboty, P. Nárožného, J. Lábuse a dalších vytáhl Poldu z bažiny průměrných adventur a posadil jí na hlavu pomyslnou korunu.

Svůj díl zásluhy na Poldově glorii nese i jeho ikonický humor. Ten však rozděluje hráčskou komunitu na dva tábory, podobně, jako to dokázaly třeba poslední prezidentské volby. Na jednu stranu se může zdát zbytečně primitivní, morbidní, či dokonce trapný. Na druhou stranu je potřeba brát do úvahy, že herní série je mířena na českého diváka, a to na všech frontách. Dokonalý český dabing tedy následuje snaha reflexe oplzlého černého humoru, typického pro zlaté české devadesátky. Utahuje si z postaviček, které český národ s oblibou zesměšňuje. V každé sbírce vtipů se najdou celé kapitoly žertíků o policistech, vojácích, důchodcích, či vibrátorech. Klasický situační humor a groteskní postavičky nahrávají absurdním situacím, do kterých herní zápletka častokrát spěje. Kultovními případy jsou například právník v popelnici, kouzelní dědečkové, či zapálený sebevrah. Když si z příběhu odmyslíte vaši maličkost, mohl by notorický Pankrác celkem jasně zářit i na poli televizní produkce. Konec konců, na vyhrocené situace, předměty se sexuálním obsahem, homosexualitu a intelektuální dvojsmysly vsází nejeden český seriál.

Na zlaté stránky herního dějepisu se Polda nejen zapsal, ale i zakreslil. Každý nový díl dává Poldovi novou karikaturní tvář. Až na části 4 a 5, které v sobě kombinují prvky 2D a 3D grafiky, obsahoval vývin hry nemalý kus ruční práce. Nejhezčí a nejpropracovanější jsou herní pozadí ze šestého dílu série. „Pozadí do hry Polda 6 nevznikalo na počítači, ale bylo kresleno speciální technikou airbrush. Jde o precizní ruční práci, techniku rozprašování acrylové barvy na papír. Náš výtvarník Karel Kopic je ověnčen řadou ocenění právě ve světe airbrush, je na tomto poli skutečně velkou legendou.1 Galerie s více než čtyřiceti uměleckými díly je dostupná na oficiálním webu hry, kde se dají ruční kresby Karla Kopice za přijatelnou cenu 5-6 tisíc zakoupit.

Žertovní postavičky ze světa Poldy neprožívají své absurdní osudy jenom v rámci počítačové série. První, druhý, třetí, čtvrtý a šestý díl vyšly také pro operační systémy android a iOS. V roce 2006 upoutala hráčskou veřejnost mobilní hra Sexy prší. Karetní hra s nádechem erotiky rozšířila fiktivní svět o další sexuální dobrodružství hlavního hrdiny. Asi nikoho nepřekvapí, že se Pankrác snaží přes výhru ve známé společenské hře získat lechtivé fotky policejních manželek, kterými by pak mohl vydírat své nadřízené. I po tolika titulech zůstává nepoučitelný Polda nadále hloupý, ale náš.

Zdroje:

http://www.polda5.cz/
Wikipedia

Katarína Bojnanská

Študentka Teorie interaktivních médií (Bc.), Managementu v kultuře (Mgr.) a Elektronické kultury a semiotiky (Mgr.). Absolventka Psychologie (Bc.). Na svojej pestrej akademickej ceste sa k téme videohrier vždy rada vraciam. Zakaždým z trochu iného uhľu pohľadu.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.

Související články