Paranoia! – Historie hry

Miroslav Žák – 24/06/2017

Hra PARANOIA! vyšla na začátku září 1995. Obsahovala čtyři diskety, 32 stránkový manuál a registrační kartu. Distribuovala ji firma Vision, pozdější CD verzi pak firma M.E.C. Naplno na programu pracovali tři lidé, další tři přispěli jako externisté. Celková doba vývoje, který v té době nebyl zdaleka jedinou činností zúčastněných, byla včetně počátečního tápání asi rok a půl.

První distribuovanou verzí hry PARANOIA! byla 2.1. Ta byla počátkem roku 1996 nahrazena verzí 2.3, která odstraňovala některé problémy se staršími typy videokaret (např. REALTEK). Dále usnadňovala zadávání cílů jednotkám zaokrouhlováním pozice kursoru na nejbližší cíl, podporu některých méně kompatibilních zvukových karet, plus některá drobná vylepšení a úpravy programu jako takového. Další pak byla verze 2.5, která kromě rozšíření předchozích změn z 2.3 obsahuje také zcela nový komunikační protokol pro hru na síti a po sériovém kabelu. Spojení u 2.5 je mnohem rychlejší a stabilnější. Pro ještě větší přizpůsobení programu pomalejším či méně stabilním systémům (zejména 386SX) byl u této verze PARANOIA! nahrazen hardwarový kursor softwarovým, čímž se snížil nárok na výkon počítače.

Na přání mnoha našich zákazníků i distributora se na našem trhu v květnu 1996 objevila také CD verze původní PARANOIA!. Program, obsažený na CD je nejnovější verze této hry (verze 2.5 CD) a kromě hry samotné obsahuje i editory spritů jednotek a prostředí. Můžete si tedy hru po grafické stránce upravit k obrazu svému.

Cena kompletního balení hry PARANOIA CD (tedy krabice, manuálu, CD nosiče a registrační karty) by se v maloobchodě měla pohybovat po zlevnění okolo pouhých 299,- Kč. Původní disketovou verzi lze zakoupit za stejnou cenu. Pro ty z vás, kteří jste si již zakoupili hru na disketách, jsme připravili speciální nabídku samotného CD v ceně 149,- Kč. Toto CD lze zakoupit u nás ve firmě, nebo objednat na dobírku na stejné adrese, popřípadě pomocí E-mailu.

CD verze hry PARANOIA! se také objevila v balíku firmy JRC pod názvem 5x KLASIKA NA CD-ROM v ceně kolem 999,- Kč.

Miroslav Žák

České a slovenské hry sbírám od roku 2001. Více než o samotné hraní se zajímám o vývoj a archivaci. Mojí hlavní zbraní je motivace.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.