Nina Mikušková – slovenská stopa v AR, aneb jak dostat hráče ven mezi lidi

Katarína Bojnanská – 15/05/2019

Spojit školní nebo pracovní povinnosti se zábavou nikdy není snadné. Když se to však Nině Mikuškové podaří, začnou vznikat zajímavé věci. Například svou diplomovou práci zvládla Nina proměnit na originální karetní hru Been There Together.

Hry využívající rozšířené reality (augmented reality) už dávno nejsou sci-fi. Lidé dnes válčí proti mimozemským civilizacím, starají se o kolonii dinosaurů, nebo chytají Pokémony přímo z pohodlí vlastního obýváku. Anebo ještě lépe řečeno doslova přímo ve svém obýváku. Přes optiku chytrého telefonu se i obyčejná místnost promění na strhující nadpřirozený svět plný virtuálních dobrodružství. Kartičky Been There Together však svému hráči zprostředkují úplně jiný typ zážitku. Místo toho, aby člověka vtahovaly do počítačového světa, naopak podněcují jeho zájem o okolí a společnost, ve které se právě nachází. „Kdykoli jsi znuděný a kolem tebe jsou cizí lidé, tato hra ti zkrátí čas a dá ti smysl.“ , hlásá popis kartiček na oficiálních stránkách hry.

Cesta za nevšední adventurou v každodenním životě vede hráče přes čtyři kategorie jednoduchých úkolů. Kategorie Research ho nabádá k tomu, aby vnímal detaily ze svého okolí. Interaction podporuje jeho působení na lidi a předměty ve své blízkosti. Dialogue mu pomáhá překonat sociální bariéry formou rozhovoru a Collaboration navrhuje hravou spolupráci s lidmi kolem. Záleží jenom na hráči, jestli se generované zadání rozhodne plnit nebo jej raději přeskočí. Nenápadné propojení hry a reálného světa mu poskytuje záminku magické nadpřirozenosti, díky níž se může cítit při svých neobvyklých společenských aktivitách bezpečně.

Pozitivní přesahy této atypické zábavy nekončí jen tím, že si jejich autorka může psát před jméno o pár písmenek titulu víc. Její šlechetné cíle spočívají v navazování přátelství. Podněcují v hráčích vnímavost, empatii a dovádivost. Díky ní jsou lidé ochotnější vystupovat ze své komfortní zóny a s otevřenýma očima poznávat svět.

Nina má však i další esa v rukávu. Been There Together přešlo od svého vzniku menšími úpravami a světlo světa tak uzřely různé společensky prospěšné verze hry. Například její verze pro střední školy dodává rozebírání palčivých témat úplně jiný rozměr. Po menších úpravách by se podobná kratochvíle hodila i do nemocnice jako specifická forma terapie. Možnost nenuceného navázání rozhovoru by zajisté ocenili všichni hospitalizovaní pacienti i nemocniční personál.

Ne nadarmo učitelé o Nině s jiskrou v oku hlásají, že je ženou dvou věků. Autenticky by zvládla žít v šedesátých letech minulého století i v současnosti. Inspiraci pro svůj netradiční koncept zábavy objevila právě pod nánosy prachu historie. Idea karet podněcujících lidskou bláznivost napadla už umělecké seskupení Fluxus. Svými absurdními zadáními sledovali vyšší cíle vizuální performance v prostoru. Vnuknutím přispěla i záliba minulého století v situationistickém derivé. Toto extravagantní slovní spojení označuje neorganizovaný způsob cesty městským prostorem, který svou chaotičností narušuje nudnou všednost každodennosti. Tento záměr se mladé absolventce podařilo zakomponovat do svých kartiček dokonale.

Katarína Bojnanská

Študentka Teorie interaktivních médií (Bc.), Managementu v kultuře (Mgr.) a Elektronické kultury a semiotiky (Mgr.). Absolventka Psychologie (Bc.). Na svojej pestrej akademickej ceste sa k téme videohrier vždy rada vraciam. Zakaždým z trochu iného uhľu pohľadu.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.