Kurzy programování pro děti a mládež aneb jak pomoct mladým talentům v rozletu

Katarína Bojnanská – 11/05/2021

Kvůli nedostupnosti výukových materiálů musela spousta dnešních herních profesionálů začínat sama od píky. Vybaveni nervy ze železa a často nedostatečným hardwarem zkoumali zákoutí herních enginů, grafických programů a příkazových řádků učební strategií pokus-omyl. Dnešní technologie otevírají mladým lidem nové možnosti vzdělávání. Děti a mládež uvádí do světa programování a tvorby videoher výuková videa, zájmové kroužky nebo počítačové online kurzy. Pod křídly profesionálů se zde formují fantastické světy, vesmírné rakety a možná i budoucí špička videoherního průmyslu. Kromě programování kladou autoři edukativních aktivit pro děti důraz na kreativitu, rozvoj kritického myšlení a schopnost práce v týmu. Nejdůležitější přeci je, aby to ty mladé bavilo.

Online kurzy česky

Nezdolnou výhodou online kurzů je, že jsou dostupné odkudkoli. Při výuce a domácí práci tak může dítěti asistovat rodič, který se také něčemu přiučí. Nutnou samozřejmostí je počítač s mikrofonem, který rozjede požadovaný software. Výhodou bývají sluchátka a webkamera.

Algorithmics

Kurzy pro děti od 11 do 14 let
Odkaz na web: https://cz.alg.academy

Algorithmics má nyní přístupné dva dlouhodobé kurzy digitální tvorby a programování ve Pythonu. Pod dohledem certifikovaných učitelů si děti v kurzu Mars Academy osvojí dovednost vizuálního programování v jazyce Scratch, kterou spojí například se svou zálibou ve výtvarné tvorbě. Výstupem bude vlastní hra, kreslený film nebo interaktivní kniha. Druhý kurz jménem Python Start provede děti základy programování. V obou případech se nezapomíná ani na týmovou práci, schopnost plánování projektů a rozvoj soft-skills. Díky praktickým úkolům navíc děti neprosedí celou dobu výuky před počítačem. Kromě online kurzů pořádá Algorithmics také letní příměstské tábory.

CODE Rebels

Kurzy pro děti od 6 do 11 let
Odkaz na web: https://www.coderebels.cz

V CODE Rebels naučí vašeho rebela širokou škálu počítačových dovedností od programování ve vizuálním jazyce Scratch a textových jazycích Python a JavaScript, přes vývoj webových aplikací až po práci s grafickým programem TinkerCAD. Během výukových lekcí se děti zábavnou formou seznámí s fyzikou, matematikou, informatikou a designem. Mladé programátory doprovází lekcemi kvalifikovaní školitelé, a proto jsou pro jednotlivé kurzy stanovena fixní data. Krom online kurzů nabízí CODE Rebels také IT workshopy, prezenční kroužky programování, robotiky a 3D tisku ve spolupráci s PrůšaLabem, Summer Camp a také kurzy počítačové gramotnosti pro dospělé.

ITnetwork

Věkově nezařazeno
Odkaz na web: https://www.itnetwork.cz

ITnetwork má na svém webu připraveny kurzy programování v oblíbené hře Minecraft a v intuitivním programovacím jazyce SmallBasic. Dále zde naleznete průvodce jednoduchými nástroji pro tvorbu her CONSTRUCT a Petr. Všechny kurzy a informace poskytované na webu jsou zdarma, ovšem bez školitele a v poněkud těžkopádném, i když pořád funkčním kabátku grafického rozhraní. Jako první krok směrem k pochopení základů a principů programování může být tato volba ideální.

JeduEdu

Kurzy pro děti od 8 let
Odkaz na web: https://www.jeduedu.cz

v JeduEdu se sice specializují na organizaci prezenčních školních kroužků a příměstských táborů, nicméně mají v nabídce i pár online kurzů. Jedná se o lekce programování v jazyce Scratch v malé třídě se školitelem. V budoucnu plánují své online služby rozšiřovat.

learn2code

Kurzy pro děti od 4 do 13 let
Odkaz na web: https://www.learn2code.cz

Kurzy od Learn2code jsou zaměřeny zejména na programování v jazyce Scratch. Na rozdíl od ostatních výukových portálů rozebírá Learn2code možnosti tohoto jazyka opravdu do detailu. A nezapomíná přitom ani na žánrovou specifikaci. Děti si tak, kromě obecných příkazů týkajících se tvorby prostředí, postav a jejich akcí, vyzkouší i tematizaci herních mechanik dle principů akční střílečky, horroru nebo třeba deskovky. K dispozici jsou i další kurzy, například pro základy robotiky, programování v JavaScript nebo vývoj mobilních aplikací. Koupě kurzu zpřístupní výuková videa, která dítěti objasní základní pojmy a principy a následně jej provedou jejich provedením v praxi.

Logicool

Kurzy pro děti od 6 do 18 let
Odkaz na web: https://www.logiscool.com

Na mladé účastníky kurzů od Logicool čeká pestrá nabídka výukových videí všech možných počítačových dovedností. Programování v jazycích KODU a PYTHON doplňují kurzy tvorby videa, robotiky a práce s 3D herním enginem Unity. Výuka s asistencí lektora probíhá jednou týdně během (první nebo druhé) poloviny školního pololetí. Kromě online kurzů organizuje Logicool také prezenční kroužky, tábory a workshopy.

makeITtoday

Kurzy pro děti od 8 do 12 let
Odkaz na web: https://makeittoday.cz

MakeITtoday má momentálně v nabídce jenom dva, zato intenzivní, online kurzy herního programování se školitelem. Jedna lekce jazyka Scratch nebo tvorby v Minecraft probíhá 165 minut s 15minutovou pauzou uprostřed. Během výuky je kladen důraz na skupinovou práci a rozvoj komunikačních dovedností. Přihlásit se lze kdykoliv během pololetí. V nabídce jsou dále prezenční pololetní kurzy, příměstské tábory, workshopy a další edukativní akce.

SCRATCH programování pro děti

Věkově nezařazeno
Odkaz na web: http://scratch.chaputo.cz/lekce/

Stejně jako v případě ITnetworsk, i SCRATCH má na svých stránkách připravených několik lekcí o základech programování, jak jinak než ve Scratchi. Svým návštěvníkům nabízí přehled běžných úkonů v programu jako je třeba tvorba postavy a její rozpohybování nebo práce s klávesnicí.  Opět – jako základ nemůže být na škodu.

Další možnosti vzdělávání

Výukový styl českých online kurzů nemusí nutně vyhovovat všem. Zde je pár tipů na další způsoby edukace.

Online kurzy v cizím jazyce

Co takhle zabít dvě mouchy jednou ranou a naučit dítě programovat, a ještě k tomu nová slovíčka z cizího jazyka? Pokud je již bilingvální, tím líp! Materiály a kurzy ve světových jazycích jsou přeci jen trochu napřed, a i výběr je širší. Najdete je třeba na Udemy nebo Coursera.

YouTube výuková videa

YouTube výuková videa mají tu výhodu, že jsou dostupná zdarma. Při jejich výběru je ovšem potřeba dbát na důvěryhodnost zdroje a aktuálnost informace. V některých případech může být YouTube plnohodnotným substitutem obsahu edukativních kurzů, jindy je lepší uchylovat se k videím až při hledání řešení konkrétních problémů. Záleží program od programu.

Tábory a zájmové kroužky

S ohledem na to, že nebydlíme všichni v Praze (nebo jiných větších městech), je tvorba samostatného článku shrnujícího dětské kroužky nejspíš nesmyslná. Některé společnosti, jako třeba CODE Rebels, jsou ale schopny tento deficit při dostatečné poptávce odstranit. Další variantou jsou také (příměstské) tábory a několikadenní workshopy. Krom už výše zmíněných organizátorů kroužků a táborů figurují na trhu ještě například Czechitas, DrawPlanet, ITstep, nebo TopMonks.

Herní mody a editory

Řada her nabízí možnost tvorby vlastního levelu, nebo dokonce svých vlastních herních mechanik. Ke spoustě dalších pak není problém přidat originální obsah a třeba je i úplně přetvořit. Vytváření nových levelů nebo modů je ideálním snoubením příjemného s užitečným. Člověk již ovšem musí mít představu, jak s praktickými úkony začít.

Intuitivní užívání programu

Někdy je lepší jednoduše posadit člověka za počítač a nechat ho pohánět jeho přirozenou zvídavostí. Radost ze svévolného objevování a zkoušení nových věcí může být pro dítě o mnoho větší motivací, než plnění výukových plánů a programování dopředu daných her. Bez jistých základů se jistě neobejde, ale po jejich nabytí lze řešit většinu teoretických i praktických problémů až v momentu, kdy přijdou. A není lepší lekce, než kterou si člověk nadělí sám.

Prostě jenom hrát hry

I čas strávený pařením Fortnite může být kvalitní průpravou na kariérní cestě dítěte. A nemusí z něj vyrůst ani herní vývojář, grafik či tester, aby mu byly hodiny strávené před monitorem jednou k užitku. Dítě si zlepší angličtinu, logické myšlení nebo třeba komunikaci. Pro videoherní zaměření pak může být inspirace načerpaná z různých herních titulů nedocenitelnou výhodou.

Zapomněli jsme na něco? Napište nám to do komentáře nebo do zprávy. Budeme moc rádi za jakékoli doplnění. 😊

Katarína Bojnanská

Študentka Teorie interaktivních médií (Bc.), Managementu v kultuře (Mgr.) a Elektronické kultury a semiotiky (Mgr.). Absolventka Psychologie (Bc.). Na svojej pestrej akademickej ceste sa k téme videohrier vždy rada vraciam. Zakaždým z trochu iného uhľu pohľadu.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.

Související články