Článek

Kde na Slovensku studovat počítačové hry?

Hernímu průmyslu se v poslední době mimořádně daří, a tak si digitální zábava našla cestu i na akademickou půdu. Nabídka vysokoškolských oborů se zaměřením na hry není na Slovensku tak široká, jako u jeho severozápadních sousedů (podívejte se na náš přehled českých vysokých škol). I přes to se tady najde několik reprezentativních možností studia. Některé z nich jsou dokonce unikátní.

  • FMK-UCM Teória digitálních hier

– bakalářský/magisterský, tříletý/dvouletý obor, Trnava

Teória digitálnych hier je nejstarší studijní program o hrách na Slovensku, v Česku a vlastně i v celé střední a východní Evropě. Od své akreditace v roce 2015 stihli vedoucí akademici napravit většinu nedostatků, které vyvstávají z nejistoty nového oboru. Povinné předměty studia se soustředí kolem marketingových strategiích prodeje. Nezapomíná se však ani na herní historii nebo způsoby výzkumu a vlastní produkce. Škola podporuje své studenty v rozvoji zájmů, a tak se může několik odvážlivců každý semestr upsat i nepovinné matematice, tvorbě grafiky či hudby a mnohým dalším předmětům. „Úlohou študijného programu je zorientovať študentov v aktuálnom stave herného priemyslu, umožniť im pochopiť špecifiká jeho fungovania a pripraviť ich na ďalší rozvoj vo zvolenej oblasti záujmu.

Pro více informací klikejte na detail oboru:

https://fmk.sk/tedi/

  • FI-Paneurópska vysoká škola Aplikovaná informatika, zaměření: Aplikácie virtuálnej reality

– bakalářský/magisterský, tříletý/dvouletý obor, Bratislava

Výuka aplikované informatiky probíhá na bratislavské vysoké škole formou volitelných předmětů, díky čemu obdrží úspěšný absolvent na konci studia k titulu i certifikát. Ten ručí za úroveň kvality jeho odborných vědomostí a za způsobilost k praktickému výkonu specializovaného zaměstnání. V případě profilace v oblasti VR získá student „komplexné znalosti v oblasti spracovania vizuálných informácií vo forme aplikácií pre virtuálnu a rozšírenú realitu (…), schopnost navrhovať aplikácie pre virtuálnu a rozšírenú realitu v oblasti herného priemyslu, simulácií, ale aj v oblasti vizualizácie dát.“ Důraz je přitom kladen na kontakt se softwarem a hardwarem VR i AR. Absolventi mohou najít uplatnění v oblasti vývoje počítačových her nebo v jiném odvětví zábavního průmyslu. Dále se mohou podílet na realizaci digitálních simulací, anebo můžou zpracovávat multimediální informace a vyvíjet webové aplikace. Práci najdou i v oblasti strojírenství, architektury nebo kulturního dědictví.

Pro více informací klikejte na detail oboru:

https://www.paneurouni.com/obory-inf/fakulta-informatiky-bakalarske-studium-aplikovana-informatika-denne-bc/#zam3

  • FEIT-UNIZA Multimediálne technológie & Multimediálne inžinierstvo

– bakalářský, tříletý obor, Žilina

Celá fakulta žilinské univerzity drží krok s dobou a zaměřuje se na obory, které budou v budoucnosti udávat trendy globálnímu průmyslu. „Chceme, aby sa naši študenti stali tvorcami obsahu – budúcimi dizajnérmi, vývojármi a umelcami.“ uvádí blog školy.  Svému vzletnému „sloganu“ přizpůsobují i studijní podmínky. Už na škole čeká na studenty zajímavá nabídka praxe a nadupaná laboratoř plná nejmodernější techniky. Žáci si během studia vyzkouší tvoření a testování vlastní hry a projdou si také kurzy počítačové grafiky a 3D vizualizací. Vytříbí si svou kreativitu, vytrvalost a efektivnost. Zaměření na týmového ducha je naučí také komunikaci a spolupráci, nevyhnou se ani dávce sebeuvědomění. Ke konci je potřeba dodat, že „ak chcete hry vyvíjať, musíte ich aj hrať. Takže toto štúdium bude pre Vás určite zábava.“

Více informací naleznete v barevném letáčku

http://feit.uniza.sk/ef_letak/

nebo na zmíněném blogu

https://www.feitcity.sk/preco-ucime-game-design-vyvoj-pocitacovych-hier/

  • PF UPJŠ Informatika

– bakalářský/magisterský, tříletý/dvouletý obor, Košice

Na východě Slovenska zastupuje vysoké školy s možností studia her (opět) technický obor na přírodovědecké fakultě. Vývoj mobilních a počítačových aplikací je však jen jedním z mnoha směrů uplatnění, kterými se absolventi můžou vydat. Počítačová zábava pro obor není prioritou, nýbrž možností, kterou alespoň zmiňují na svých stránkách. Jedná se o více méně obecné studium informatiky, které se své studenty snaží připravit takřka na všechno.

Pro více informací klikejte na detail oboru:

http://prirodovedcom.upjs.sk/?page_id=41

  • Univerzita Komenského, různé volitelné předměty

– Bratislava

Hlavní město nenabízí obor, který by produkoval herní vývojáře. Má alespoň skupinu předmětů, kterou můžou herní nadšenci navštěvovat. Pro studenty informatických oborů jsou vhodné předměty se zaměřením na umělou inteligenci, počítačovou grafiku, či tvorbu aplikací. V magisterském stupni dokonce existuje předmět s názvem Tvorba a dizajn počítačových hier. Zajímavá je i série přednášek přístupná pro studenty všech oborů vyššího studia, na které vystupují hosté z vývojářské praxe. Pro studenty, kteří se nevydali cestou technických oborů, škola nabízí předměty se zaměřením na management a marketing online her.

Jak je patrné, kvalitní možnosti vysokoškolského studia se zaměřením na hry na Slovensku jsou. Ovšem není jich nějak moc a častokrát ani nejsou zaměřeny výlučně na hry. Studenti si touhu po vzdělání nemusí ukájet jen titulem. V případě nespokojenosti s aktuální nabídkou VŠ existují další varianty studia. Například letní školy, kurzy a tábory přístupné pro veřejnost. Jako dobrý příklad lze uvést Summer Game Dev v Bratislavě, který bude v nejbližších dnech sice končit, ale přihlásit se dá i za rok.

 

5Zapomněli jsme na něco? Napište nám to do komentáře nebo do zprávy. Budeme moc rádi za jakékoli doplnění. 🙂

Ako väčšinu ľudí, k počítačovým hrám ma priviedla klasika. Moje detské srdiečko oslovil hlavne simulátor vojenskej kolonizácie nehostinnej púštnej planéty, prelezenej gigantickými červami, DUNE II. V súčasnosti ma na hrách fascinuje ich multi-odborovosť a komplexnosť. Baví ma nahliadať na veci z rôznych uhľov pohľadu (vedeckých aj umeleckých), a počítačové hry sú na to ako stvorené. Sama sa vo voľnom čase venujem digitálnej kresbe a 3D grafike. „Na plný úväzok“ študujem psychológiu a digitálne médiá, a popritom píšem články pre niekoľko internetových stránok.

Komentáře(0)

Nejsou k dispozici žádné komentáře.

Nemáte účet?

Jako registrovaný a přihlášený uživatel můžete tuto hru nejen ohodnotit, ale také k ní napsat komentář, diskutovat o ní, nebo ji zařadit do některého ze seznamů.

Přihlásit/Registrovat