Kde na Slovensku studovat počítačové hry? (AKTUALIZOVÁNO 2021)
https://summergamedev.sk/Hernímu průmyslu se v poslední době mimořádně daří, a tak si digitální zábava našla cestu i na akademickou půdu. Nabídka vysokoškolských oborů se zaměřením na hry není na Slovensku tak široká, jako u jeho severozápadních sousedů (podívejte se na náš přehled českých vysokých škol). I přes to se tady najde několik kvalitních možností studia. Některé z nich jsou dokonce unikátní.
Vysokoškolské programy
FTF-VŠMU Herný design (NOVĚ OTEVŘENO – 21/22)
– prezenční studium, bakalářské, tříleté, Bratislava
Vysoká škola múzických umení v Bratislavě otevřela historicky první studijní program na Slovensku zaměřený na herní design a tvorbu videoher. Studijní program rozvíjí technické i umělecké dovednosti studentů a připravuje je na libovolnou pozici v cyklu herního vývoje. Důraz je přitom kladen na současné praktiky a na práci s aktuálními počítačovými programy. Krom vědomostí z videoherního světa načerpají studenti i užitečné dovednosti z oblasti filmového průmyslu, tvorby internetového prostoru a mediálních a veřejně prostorových vizuálních prezentací. „Absolvent získa titul „bakalár art“ (Bc. art.) a je remeselne pripravený vykonávať profesionálnu prax.“
Pro více informací klikejte na detail oboru:
https://ftf.vsmu.sk/ateliery-a-katedry/herny-dizajn/
FMK-UCM Teória digitálních hier
– prezenční/externí studium, bakalářské/magisterské, tříleté/dvouleté, Trnava
Teória digitálnych hier je nejstarší studijní program o hrách na Slovensku, v Česku a vlastně i v celé střední a východní Evropě. Od své akreditace v roce 2015 stihli vedoucí akademici napravit většinu nedostatků, které vyvstávají z nejistoty nového oboru. Povinné předměty studia se soustředí na produkci, distribuci a reflexi spotřeby digitálních her. Škola podporuje své studenty v rozvoji zájmů, a tak se může několik odvážlivců každý semestr upsat i nepovinné matematice, tvorbě grafiky či hudby a mnohým dalším předmětům. „Úlohou študijného programu je zorientovať študentov v aktuálnom stave herného priemyslu, umožniť im pochopiť špecifiká jeho fungovania a pripraviť ich na ďalší rozvoj vo zvolenej oblasti záujmu.“
Pro více informací klikejte na detail oboru:
FEIT-UNIZA Multimediálne technológie & Multimediálne inžinierstvo
– prezenční studium, bakalářské & magisterské, tříleté & dvouleté, Žilina
Celá fakulta žilinské univerzity drží krok s dobou a zaměřuje se na obory, které budou v budoucnosti udávat trendy globálnímu průmyslu. „Chceme, aby sa naši študenti stali tvorcami obsahu – budúcimi dizajnérmi, vývojármi a umelcami.“ uvádí blog školy. Svému vzletnému „sloganu“ přizpůsobují i studijní podmínky vybraných dvou oborů. Už na škole čeká na studenty zajímavá nabídka praxe a nadupaná laboratoř plná nejmodernější techniky. Žáci si během studia vyzkouší tvoření a testování vlastní hry a projdou si také kurzy počítačové grafiky a 3D vizualizací. Vytříbí si svou kreativitu, vytrvalost a efektivnost. Zaměření na týmového ducha je naučí také komunikaci a spolupráci. Ke konci je potřeba dodat, že „ak chcete hry vyvíjať, musíte ich aj hrať. Takže toto štúdium bude pre Vás určite zábava.“
Pro více informací klikejte na detaily oborů:
https://www.uniza.sk/index.php/studijne-programy?oblast=8
FI-Paneurópska vysoká škola Aplikovaná informatika, zaměření: Aplikácie virtuálnej reality
– prezenční studium, bakalářské/magisterské, tříleté/dvouleté, Bratislava
Výuka aplikované informatiky probíhá na bratislavské vysoké škole formou volitelných předmětů, díky čemu obdrží úspěšný absolvent na konci studia k titulu i certifikát. Ten ručí za úroveň kvality jeho odborných vědomostí a za způsobilost k praktickému výkonu specializovaného zaměstnání. V případě profilace v oblasti VR získá student „komplexné znalosti v oblasti spracovania vizuálných informácií vo forme aplikácií pre virtuálnu a rozšírenú realitu (…), schopnost navrhovať aplikácie pre virtuálnu a rozšírenú realitu v oblasti herného priemyslu, simulácií, ale aj v oblasti vizualizácie dát.“ Důraz je přitom kladen na kontakt se softwarem a hardwarem VR i AR. Absolventi mohou najít uplatnění v oblasti vývoje počítačových her nebo v jiném odvětví zábavního průmyslu. Dále se mohou podílet na realizaci digitálních simulací, anebo můžou zpracovávat multimediální informace a vyvíjet webové aplikace. Práci najdou i v oblasti strojírenství, architektury nebo kulturního dědictví.
Pro více informací klikejte na detail oboru:
Placené kurzy (nejen pro studenty VŠ)
Jak je patrné, možnosti vysokoškolského studia se zaměřením na hry na Slovensku jsou. Ovšem není jich nějak moc a častokrát ani nejsou zaměřeny výlučně na hry. Studenti si touhu po vzdělání nemusí ukájet jen titulem. V případě nespokojenosti s aktuální nabídkou VŠ existují další varianty studia. Například letní školy, kurzy a tábory přístupné pro veřejnost.
Summer Game Dev
-Bratislava
Pět týdnů v roce zaplní prostory bratislavské Fakulty Matematiky, Fyziky a Informatiky* zvuky programování, kreativní práce a networkingu. Cílem je dovést přibližně 25 vývojářů-začátečníků k jejich prvním videoherním produktům, případně je v umění herního vývoje zdokonalit. Během tvorby budou účastníci pod dohledem zkušených mentorů a lektorů, kteří jim rádi předají své know-how. Vyvrcholením letní školy je uzavírací ceremonie, na které začínající vývojáři odprezentují výsledky své snahy odborné porotě i veřejnosti. Na nejlepší projekty čekají ceny. Hotové herní produkty navíc možno prezentovat i online světu, třeba na Steamu.
*organizátoři počítají s možností, že vzhledem k aktuální virové situaci bude SGD 2021 probíhat online
Pro více informací klikejte na detail kurzu:
Zapomněli jsme na něco? Napište nám to do komentáře nebo do zprávy. Budeme moc rádi za jakékoli doplnění. 🙂
Katarína Bojnanská
Študentka Teorie interaktivních médií (Bc.), Managementu v kultuře (Mgr.) a Elektronické kultury a semiotiky (Mgr.). Absolventka Psychologie (Bc.). Na svojej pestrej akademickej ceste sa k téme videohrier vždy rada vraciam. Zakaždým z trochu iného uhľu pohľadu.