Jak založit herní studio a nespálit se při tom

Jaroslav Menčík – 03/02/2021

Herní průmysl je dlouhodobě jedním z nejrychleji rostoucích ekonomických odvětví, a proto nepřekvapí, že se zvyšuje jak počet indie nadšenců vyvíjejících hry z domova, tak počet profesionálů pracujících pro zavedená herní studia. Aktuální hodnota videoherního průmyslu je celosvětově odhadována na 150 miliard dolarů a do roku 2025 se očekává nárůst na úroveň 250 miliard.

Počítačové hry už dávno nejsou zábavou jen pro úzkou komunitu geeků, a vytvoření herního hitu tak může být pro jeho autory velice lukrativní. Řada konzolových, mobilních i PC her v dnešní době vydělává obrovské částky v řádech milionů dolarů. I naše česká kotlina dokázala vyprodukovat řadu úspěšných projektů, jako například kamionový simulátor Euro Truck Simulator (SCS Software), středověké RPG Kingdom Come: Deliverance (Warhorse Studios) nebo hru pro virtuální realitu Beat Saber (Beat Games).

Vzhledem k tomu, že začínající vývojáři často nemají zkušenosti s byznysovými a právními aspekty herní tvorby, rozhodl jsem se na základě svých zkušeností s řešením problémů herních studií podělit o pár základních rad, tipů a triků, jak postupovat při založení vlastního studia a vydání první hry, aniž byste si hned na začátku zadělali na pořádný průšvih.

Založte si společnost

Přestože se to při rozjezdu vlastního studia může zdát jako zbytečná administrativa a náklad, rozhodně doporučuji založit společnost a veškeré obchodní záležitosti řešit pod její hlavičkou. Ochráníte tím svůj osobní majetek před riziky spojenými s podnikáním, vytvoříte přehlednou strukturu vztahů ve vaší firmě a v případě úspěchu budete mít jednodušší přihlášení k DPH. Při jednání s velkým vydavatelem nebo jinými obchodními partnery také bude právní entita působit profesionálněji než parta kamarádů bez jasné právní struktury. Vlastní společnost vám v neposlední řadě umožní soustředit veškeré duševní vlastnictví k vámi vyvíjené hře v jedněch rukou a nemusíte pak řešit, komu hra nebo její součásti patří.  V České republice je aktuálně nejlepší volbou společnost s ručením omezeným, jejíž založení je rychlé a levné a pro potřeby běžných herních studií bohatě stačí. Sousedům na Slovensku, jejichž legislativa je v tomto směru více progresivní, bych doporučil zvážit i jednoduchou společnost na akcie, která je vhodnou volbou zejména, pokud hodláte hledat investory.

Nepodceňujte smlouvy s vývojáři

Pokud hru nevyvíjíte úplně sami, určitě doporučuji právně podchytit vaši spolupráci se všemi lidmi podílejícími se na vývoji. Kvalitní smlouva s externími programátory, grafiky a dalšími spolupracovníky (ne, hovor přes Discord se opravdu nepočítá) zajistí, že vámi vyvíjená hra skutečně patří vašemu studiu a ne vašim kolegům. Jedna z nejhorších věcí, která může nadějné herní studio potkat, je, že se při vyjednávání s investory nebo publisherem zjistí, že některé klíčové elementy hry ve skutečnosti studiu nepatří. Takový kostlivec ve skříni už nejednomu studiu zabránil v rozletu. Problém však může nastat, i když je hra úspěšně dokončena a vydána. Pokud jste totiž s externími vývojáři neuzavřeli žádnou smlouvu, hrozí riziko, že po vás budou požadovat dodatečný podíl na ziscích ze hry, i když během vývoje dostali řádně zaplaceno.  Smlouvy se spolupracovníky jsou proto velmi důležité, protože vás i vaši firmu ochrání před případnou ztrátou a mnoha dalšími nepříjemnostmi. Další nadstavbou jsou smlouvy o mlčenlivosti neboli NDA. Ty jsou důležité hlavně při jednání s lidmi mimo studio, aby nedošlo k vyzrazení vašeho nápadu nebo jiných důvěrných informací o vaší hře.

Obchodní podmínky a osobní údaje

Další důležitou věcí jsou licenční podmínky, resp. podmínky užití a ochrana osobních údajů a soukromí. Bez obojího se ve světě herního průmyslu neobejdete. První zmiňované určuje například, jak se k sobě hráči mohou chovat, jaké činnosti jsou povolené a zakázané, za co herní studio nenese odpovědnost nebo jaké jsou platební podmínky. Zásady zpracování osobních údajů a ochrany soukromí zase informují o tom, jak studio nakládá s osobními údaji získanými od hráčů. V dnešní době je tento typ dokumentu nezbytné prakticky ve všech zemích světa a v Evropské unii zvláště. Správně napsané podmínky užití a ochrany osobních údajů vás mohou uchránit před řadou nepříjemných starostí.

Pozor na cizí autorská práva

I když jste ten nejskalnější fanoušek některé zavedené herní značky, vytvořit fanouškovskou hru na její motivy nebo přímo využívající její prvky nemusí být legální.  Existuje mnoho vývojářů, kteří přišli skoro o všechno, protože vytvořili fanouškovskou hru porušující autorská práva jiného studia nebo vydavatele.  Pamatujte si, že velká nadnárodní studia si velmi pečlivě chrání své duševní vlastnictví a i dobře míněný pokus o jeho okopírování pro vás může skončit katastrofou.

Další rozšířený omyl se týká her free-to-play her. To, že nabízíte hru bezplatně, totiž neznamená, že nemůže porušovat cizí práva a že vás nikdo nemůže žalovat. Z nějakého důvodu si však spousta začínajících vývojářů myslí a následně se diví, když obdrží předžalobní výzvu nebo rovnou výzvu k náhradě škody. Neopakujte tuto chybu i vy.

Možná jste slyšeli o tom, že v USA lze v omezené míře použít cizí autorské dílo bez souhlasu autora na základě tzv. doktríny spravedlivého užití (fair use). To je sice pravda, ale nezapomínejte, že v Evropě se tato doktrína neuplatňuje a cizí autorské dílo lze skutečně použít bez souhlasu autora jen ve velmi limitovaných případech (např. pro účely zpravodajství nebo výuky). Na tento a jiné podobné rozdíly v právních řádech myslete zejména v případě, že máte ambici vydat vaši hru na různých světových trzích.

Pár praktických tipů

Jste indie developer nebo malé studio a chystáte se vydat svoji první hru? Tady je pár dalších praktických tipů, které vám mohou usnadnit život:

  • Najměte spolehlivého člověka, který vám povede účetnictví, připraví faktury a pohlídá daně. Do křížku s finančním úřadem se opravdu dostat nechcete.
  • Najděte si banku, která bude mít výhodné podmínky pro příchozí platby a směnu eur a dolarů na koruny, a to zejména pokud budete hru prodávat v zahraničí.
  • Pokud hru vydáváte přes Steamworks nebo jinou podobnou platformu, zaregistrujte se pod svými podnikatelskými identifikačními údaji (s.r.o. nebo jako podnikající fyzická osoba), abyste se vyhnuli zbytečnému strhávání poplatků, které se na podnikatele nevztahují.
  • Pokud chcete být globální a založili jste si společnost např. v USA, nezapomeňte si v dostatečném předstihu obstarat všechny daňové formuláře potřebné k přijímání plateb z jiných států. Daňové úřady některých zemí totiž mohou zadržovat část vašich peněz do doby, než příslušné formuláře doložíte.
  • Vytvořili jste úspěšnou hru a bojíte se jejího okopírování? Jednou z možností, jak zvýšit ochranu vašich práv a ekonomických zájmů, je registrace ochranné známky. Ta vám relativně levně zabezpečí exkluzivní práva na název, logo nebo jiné prvky vaší hry a dá vám do ruky bič na nekalou konkurenci.

Rada závěrem

Jste se svým projektem teprve na začátku a nejste si jistí, jak se k postavit k obchodním, marketingovým nebo jiným otázkám spojeným s vývojem a produkcí vaší hry? Nebojte se mluvit s odborníky. Jsou to lidé jako vy, zavolejte jim a zeptejte se. Řada z nich vám ráda poradí. Vaše konkrétní situace se může lišit od obecných rad na internetu a vždy je lepší se zeptat, než uděláte zásadní rozhodnutí. Dbejte však na to, abyste se obrátili na někoho, kdo problematice herního vývoje rozumí. Stejně jako nechcete, aby vám zlomenou nohu operoval zubař, vyplatí se najít odborníka se zkušenostmi s herním byznysem.

Jaroslav Menčík

Videoherní právník a fanoušek nových technologií. Rád publikuji články a přednáším na konferencích a univerzitách na témata týkající se právních & byznysových aspektů herního vývoje. Baví mě pomáhat herním studiím na cestě k úspěchu a řešit jejich reálné problémy.

Komentáře

Vasek – 03/02/2021

Jak založit herní studio a nespálit se při tom: Dobrý den, díky za pěkné shrnutí - měl byste nějaké tipy pro začínající individuální vývojáře mobilních her Android / iOS? Pokud na hře pracuje jednotlivec, má vůbec smysl zakládat SRO, nebo pro začátek stačí ŽL, třeba i pro prodej přes Google Play, kdy je třeba řešit DPH? Doporučil byste nějaké obecné vzory obchodních podmínek nebo smluv třeba se zahraničními externisty, kteří by pro hru dodávali na zakázku části kódu nebo grafiku?

Jaroslav Menčík – 04/02/2021

Jak založit herní studio a nespálit se při tom: Zdravím Vašku, díky za komentář a dotaz. Pro individuální vývojáře může být podnikání jako OSVČ dostačující a dokonce může mít některá pozitiva v účetní/daňové oblasti. Na druhou stranu, pokud by na hře pracovalo více lidí, jednalo se o větší projekt, nebo by se hledali investoři či publisher, doporučoval bych určitě založit s.r.o. Společnost s ručením omezeným také může vývojáře lépe ochránit v případě, že by vznikl nějaký problém, například by nějaká třetí strana požadovala náhradu škody z důvodu údajného porušení jejího duševního vlastnictví. Nějaké vzorové právní dokumenty pro herní vývojáře lze na internetu dohledat, ale je potřeba je používat obezřetně, protože často vycházejí z jiných právních řádů a neřeší některé důležité věci. Radši na ně tedy nebudu odkazovat, aby mi pak někdo nevyčítal jejich nedostatky:) Kdybyste chtěl nějak nasměrovat nebo se poradit, tak mi klidně napište zprávu a probereme to. Jarda

Sdělte nám svůj názor

Související články