Imperiums: Greek Wars: Řecko, strategie a prvky mytologie v jednom

Martina Opravilová – 10/08/2020

Imperiums: Greek Wars představuje 4X tahovou strategii, která kombinuje poměrně nevšedně prvky grand strategií s mytologií. Možná už jste i vy o této novince, která vyšla teprve 30. července, slyšeli. Na VisionGame jsme o ní psali několikrát a dostala se i na seznam nejočekávanějších her. Už je ale na světě a tak jsem ji vyzkoušela.

O čem to bude?

Na začátek si pojďme ve zkratce říci, o co v této strategii vůbec půjde. Budete vládnout jednomu z několika území. Vašim hlavním cílem pak bude zajistit, abyste vůbec přežili (někteří další hráči si na vaše území budou brousit zuby) a aby se vaše území rozrůstalo. Hra se pak samozřejmě skládá z řady dílčích činností – musíte budovat města, vylepšovat svou armádu či se věnovat výzkumu. Zkrátka, pokud si libujete ve strategiích, máte se na co těšit. Hra je navíc kompletně v češtině.

Co vás bude čekat hned na začátku?

Sotva hru zapnete, budou na vás čekat 2 docela překvapivé, ale rozhodně příjemné informace. Zaprvé, budete si moci poměrně detailně upravit nastavení. Upravíte si tak grafiku, zvuk či citlivost myši.

Druhou informací, která vás možná překvapí, je délka tutoriálu. Pokud si budete chtít rovnou zapnout novou hru, budete upozorněni, že je doporučeno tutoriál absolvovat. Ačkoli osobně tutoriály většinou přeskakuji, v tomto případě ho taktéž doporučuji absolvovat. Za ten strávený čas to rozhodně stojí.

Pokud se na tutoriál opravdu pustíte, hned na začátku zjistíte, že tutoriál projdete zhruba za 50–60 minut. Pokud vás následně napadne, že to je vážně docela dlouhá doba, můžu vás uklidnit – říkala jsem si to samé. Faktem ale zůstává, že pokud vás ani délka tutoriálu neodradí a vy se na ně pustíte, možná si po pár minutách řeknete, že to opravdu nebyl zase tak špatný nápad.

Tutoriál vás totiž hrou opravdu pěkně provede a na konci už budete mít pravděpodobně pocit, že už víte co a jak. Díky tomu se možná vyhnete zbytečných chybám, které by mohly být způsobené nevědomostí a úplně zbytečně by vám mohly pokazit požitek ze hry. Ale pozor – jakmile si pak zapnete „ostrou“ hru, uvidíte, že v prvních chvílích budete stejně trošku tápat.

Imperiums: Greek Wars

 

Propracované do posledního detailu

Hra si doslova zaslouží poklonu za to, jak moc je propracovaná. Jde vidět, že za vznikem stojí tvůrci, kteří u práce opravdu dost přemýšleli a snažili se hru propracovat do nejmenších detailů. O tom svědčí například poměrně rozsáhlé popisy všude možně, nebo tipy, které se vám při hraní objevují. Tvůrci zkrátka udělali maximum pro to, aby si uživatelé hru co nejvíce užili.

Ale! Ačkoli se jedná o obrovské plus, které za sebe rozhodně musím ocenit, zároveň se jedná do jisté míry i o určité minus. I po projití tutoriálu trvá docela dlouho, než si sami pro sebe řeknete, že se ve hře dobře orientujete. A ve chvíli, kdy si to řeknete, se zpravidla objeví něco, co vás překvapí. Z toho důvodu vás dost možná hra ze začátku nebude moc bavit. A zde se bohužel nebavím o minutách, ale i vyšších desítkách minut. Během této doby se totiž dostanete do situace, kdy tak nějak víte, jak máte postupovat, vlastně úplně nevíte, co přesně děláte. Troufám si říct, že méně trpělivé jedince by to mohlo od hraní odradit.

Pokud ale toto začáteční období ustojíte a vydržíte dostatečně dlouho, hra vás dost možná opravdu chytne. Pak na vás bude čekat solidní herní zážitek – právě díky tomu, jak moc je hra propracovaná.

Oni se mnou vážně spolupracují!

Dalším plusem, které bych ráda vyzdvihla, je fakt, že hra rozhodně neprobíhá stylem, kdy kontakt se spoluhráči máte zpravidla až při tom, kdy vy některého z nich napadnete (nebo on vás). Tady je to zcela jinak. Spoluhráči s vámi obchodují, posílají vám návrhy na výměny, stejně tak vám navrhují změny dohod (otevření hranic a podobně). Jakmile se toto začne ve hře dít (prvních několik kol s tím asi moc nepočítejte), začne mít hra úplně jinou atmosféru. Najednou se budete cítit, že jste do hry opravdu vtaženi a že opravdu hrajete spolu.

Dojem je pak ještě podpořený tím, že vaši spoluhráči rozhodně jen slepě neakceptují vaše návrhy – a to ani při jednodušší obtížnosti. Navrhnete otevření hranic? Možná hodí váš návrh do koše. Důvěru si přece jen musíte nejdříve zasloužit, že jo.

Parádní obchodování

Další věcí, kterou musím ocenit, je obchodování. Popravdě řečeno, než jsem hru zapla, čekala jsem, že obchodování bude probíhat jen ve stylu „něco za něco, ano nebo ne“. Že zkrátka někomu nabídnu 10 jednotek dřeva, budu za to chtít 2 jednotky zlata a budu čekat, jestli hráč svolí, nebo ne. Tak to ale v této hře vůbec není. Možnosti jsou mnohem širší, na výběr máte hned několik návrhů. Tyto možnosti jsou super, ačkoli se vám možná stane, že ve hře narazíte na situaci, kdy si budete říkat, že to staré dobré jednoduché obchodování nebylo přece jenom tak špatné.

Pro začátečníky i ty, kteří se chtějí u hry opravdu zapotit

Díky možnosti nastavení obtížnosti si na své přijdou ti, kteří hru hrají poprvé a ještě se ve všem úplně nevyznají, ale i ti, kteří patří mezi ostřílené hráče a rádi se u hry opravdu zapotí. Díky pokročilému nastavení je navíc možné si hru opravdu maximálně přizpůsobit svým představám. Zároveň si samozřejmě budete moci vybrat, za koho budete hrát – a že je z čeho vybírat. Každý z národů má samozřejmě nějaká specifika.

Slušná grafika

A co grafika? Ta se mi zdála docela slušná, samozřejmě v rámci možností (u hry tohoto typu asi špičkovou grafiku ani nikdo neočekává). Faktem ale zůstává, že některá políčka mohla být trochu větší. Na druhou stranu to ale po nějaké době hraní budete mít v oku.

A co ta mytologie?

Jedničku s hvězdičkou rozhodně musím dát za nápad vývojářů přidat do hry trochu té mytologie. Dle mého názoru to dává hře úplně nový rozměr. Je super, že v jeden čas můžete pracovat na tom, abyste získali nové území, a ve stejný čas se můžete vydat na výpravu (například) za zlatým rounem.

Města by mohla být přece jen trochu jinak postavena

Co mně osobně (jakožto člověku, který výrůstal na Age of Empires a dodnes si tuto hru rád zahraje) u hry trochu chybělo, byla architektura měst. Možnost upravit si vzhled města podle sebe by se (a určitě nejenom mě) určitě líbila. Vybrat si, jaké budovy bude obsahovat, viditelné rozdíly mezi jednotlivými městy… nebylo by to špatné. Nabízí se ovšem otázka, zda by pak hra nebyla až moc složitá (jak jsem psala výše, už teď je docela dost propracovaná). Je ale super, že když si město stavíte, máte možnost si sami zvolit název.

Sečteno, podtrženo

Tato hra by se dala vystihnout 2 slovy: dobrý kousek. Dokážu si představit, že ne každému hra sedne – osobně jsem z ní taky nebyla úplně „odvařená“, to bylo ale způsobeno spíš tím, že přece jen upřednostňuji trochu jiný typ strategie. Hra je to ale opravdu skvěle propracovaná, což s sebou nese ale jednu nevýhodu – určitý čas trvá, než se ve hře začnete plně orientovat. Dokáži si představit, že některým hráčům by to nemuselo úplně vyhovovat. Pokud ale máte rádi strategie, rozhodně doporučuji hru vyzkoušet.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.

Související články