5 otázek vývojáři Petr Kubíček – 1428: Shadows over Silesia

Miroslav Žák – 03/10/2021

Dnes položíme otázky vývojáři Petru Kubíčkovi, který pracuje na své první velké hře 1428: Shadows over Silesia. Aktuálně hledá finanční podporu na HIT HITu. Dnes zjistíme něco víc o tom, jak Petr pracuje a udržuje pracovní morálku, a jak se vyvíjí jeho kampaň. Aktualizace dnes 3.10. kampaň vybrala požadovanou částku. Gratulujeme!

Dnes, když děláme tento rozhovor, máš na HIT HITu splněno 51 % a zbývá 20 dní do konce. Jak jsi zatím spokojený s průběhem kampaně?

Přiznám se, že vlastně ani nevím. Určitě nejsem nadšený, ale asi nejsem ani zklamaný. Napjatě čekám, jak to vlastně celé dopadne a držím si palce, aby to vyšlo.

Ona až ta kampaň vlastně ukáže, jestli je o moji hru mezi lidmi zájem. Člověk může dostávat lajky pod příspěvky, pochvalné komentáře u traileru, ale dokud hráči opravdu nevytáhnou platební kartu a hru si nekoupí, vůbec nic to neznamená. Od začátku jsem počítal s tím, že by se mělo do kampaně zapojit přibližně 600 přispěvatelů. Pokud se nenajde dost lidí, kteří si hru chtějí zahrát a koupí si ji, bude to pro mě signál, že prostě není schopná dostatečně zaujmout. Kdyby k tomu došlo, budu muset přehodnotit své priority. Určitě ji dodělám, ale nebudu tomu už chtít věnovat tolik energie, času a vlastních peněz. V tomto případě by asi musela vyjít o rok nebo dva později.

 

Jaká byla tvá cesta k vývoji vlastní hry? Co tě k tomu vedlo? Pracoval jsi již dříve na nějaké hře?

Hry jsem chtěl dělat od malička a také to vlastně od té doby zkouším. Už na základce jsem v poslední lavici během hodiny tajně zapisoval do sešitu kód v Basicu, který jsem pak pracně doma přepisoval do našeho počítače Atari 800XL. Mám za sebou pár vydaných mobilních hříček, které jsou i zdarma ke stažení na PC, ale Shadows over Silesia je můj první opravdu velký projekt.

Sice se živím jako programátor, ale ne v herní branži. Chtěl jsem se pustit do něčeho, co by mohlo fungovat i komerčně a dalo mi možnost se vývoji her věnovat naplno. Nebo to alespoň posloužilo jako tahák v portfoliu a vstupenka do zaměstnání v nějakém herním studiu.

Hry odehrávající se v českých zemích jsou na vzestupu. Na Slovensku se připravuje titul Medieval inspirovaný životem Jana Žižky z Trocnova. A v Česku se pracuje na pokračování Kingdom Come: Deliverance. Jaké jiné téma kromě husitů bys v našich dějinách vybral jako vhodné pro svou další hru?

Je to jenom dobře. Máme legendy a historii plnou hrdinů, slavných bitev a událostí, které ovlivňovaly doslova celý tehdejší svět. Myslím si, že příběhy, které v kronikách máme, nejsou o nic míň zajímavé než příběhy Williama Wallace, Robina Hooda, nebo krále Artuše. Spíš naopak. Jsem rád, že je v poslední době zvládáme světu představovat. Ať už s úspěchem KCD, nebo v připravovaném filmu o Janu Žižkovi. Vždyť Žižka je jeden ze sedmi nikdy neporažených vojevůdců, takže patří mezi taková jména jako Čingischán, nebo Alexandr Veliký. Ten si filmy i hru rozhodně zaslouží.

Ještě předtím, než jsem začal pracovat na Shadows over Silesia, pohrával jsem si s myšlenkou hry v období raného přemyslovského státu, nebo konce Římské říše, kdy na našem území byli nejen Slované, ale také Germáni, Keltové a další kmeny. Tato část našich dějin je v kultuře prakticky nepopsaná a možná se někdy rozhodnu ji zpracovat. Určitě to ale nebude můj další projekt. Rád bych se vrhnul na něco úplně jiného a z historie se podíval spíše do současnosti, nebo budoucnosti. Mám několik nápadů na scifi hru, nebo vojenskou sandbox strategii. V tuto chvíli je to ale daleká budoucnost. Plně se soustředím na dokončení Shadows.

1428: Shadows over Silesia

Jak si udržuješ pracovní morálku a jak řešíš plánování vývoje? Můžeš jmenovat programy a nástroje, které na tvorbu hry používáš?

Určitě můžu. Hra běží na enginu Unity. Kromě toho používám klasické free nástroje, nic speciálního. Gimp a Inkscape na 2D grafiku, Blender na 3D, Audacity na zvuk, Onenote na poznámky a design dokument. Pak mě napadá ještě parádní program na střih videa, který jsem nedávno objevil – DaVinci Resolve Studio.

S pracovní morálkou problém nemám. Mě to opravdu baví. Jasně, najdou se chvíle, kdy to stojí za nic, jako třeba když půl dne sázím stromky a keře při vytváření exteriérů, ale celkově je vývoj her hodně o tom, že člověk musí dělat spoustu různých věcí. Každý den je jiný a pořád se to mění.

Pro plánování nepoužívám žádný speciální software. Všechno mám zapsáno ve OneNotu. Někdy detailně, někdy méně, ale vždy vím dopředu, co budu který den dělat a co je potřeba zítra. Termíny si stanovuju velmi volně a bohužel už jsem některé musel posouvat. Člověk to nesmí brát tragicky, vyhodnotit si, kde se stala chyba a prostě to přeplánovat. Na světě není moc věcí, které by šly dokonale předvídat. Vývoje softwaru mezi ně ale určitě nepatří.

1428: Shadows over Silesia

Kde čerpáš informace o vývoji her? Využil jsi někdy placený obsah (online přednášky, kurzy, asset)? Případně, co bys doporučil začínajícím vývojářům, kteří se chtějí pustit do vývoje své první hry?

Určitě. Když jsem poprvé začal pracovat s Unity, absolvoval jsem několik kurzů na Udemy a můžu jenom doporučit. Kromě toho jsem samozřejmě koupil velkou většinu všech assetů, které jsou ve hře. Pár jsem jich musel nechat i dělat na zakázku.

Sám se pořád považuji za začátečníka, takže nerad někomu radím, ale můžu shrnout pár věcí, které se mi osvědčily, jako užitečné. V první řadě nemít velké oči a určit si realistický koncept na hru, kterou jsi opravdu schopný vytvořit (určitě ne MMORPG). Potom si naplánovat, co bude potřeba udělat a načrtnout si roadmapu. I když plán třeba později nedodržíš a změní se, je dobré mít v hlavě nějakou představu. Já sám jsem zvyklý psát si design dokument a téměř vše detailně popsat dopředu, než to začnu dělat. Plány sice často měním podle toho, jak se mi zdá, že výsledek funguje, nebo nefunguje, jaké to má tempo a podobně, ale při vývoji mi to šetří velké množství času. Ani nemluvím o tom, že se člověk pak prakticky nemá možnost zaseknout a nevědět, kam dál.

No a nakonec je potřeba tu hru udělat. Každý musí počítat s tím, že to vezme velké množství času a tvrdé práce. Člověk narazí na problémy, s kterými si neví rady, ale nesmí to vzdát. Vývoj (alespoň u mě) je jedna velká improvizace.

Miroslav Žák

České a slovenské hry sbírám od roku 2001. Více než o samotné hraní se zajímám o vývoj a archivaci. Mojí hlavní zbraní je motivace.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.

Související články