Zažij středověk s únikovou hrou Kingdom Come: Experience

Katarína Bojnanská – 17/07/2019

Píše se rok 1403. Světová církev má dvě hlavy, král Českých zemí je už pár týdnů nezvěstný a občanská válka se zdá být na spadnutí. Neexistuje snad lepší časové období, do kterého byste se mohli chtít přenést.

Víkendová výprava za kulturou už dávno není jenom o chození do divadla, či o lezení po zarostlých historických památkách. I když, v pojetí společnosti The Chamber, může být skupinová zábava naopak právě o tom! Ve spolupráci se studiem Warhorse totiž vytvořili únikovou hru, která svým návštěvníkům nabízí unikátní možnost zažít si reálie populární hry Kingdom Come: Deliverance na vlastní kůži. Její příběh si od úspěšného titulu nepůjčil jen jméno. Prezentuje se jako jeho volné pokračování, ve kterém je zakomponováno mnoho originálních prvků a podbarvuje ho oficiální soundtrack.

Třicet hráčů rozdělených do pěti týmů se tak může vydat na napínavé dobrodružství, založené na mechanismech populárních escape rooms, okořeněných divadelními principy LARP (live action role-playing game). Na svou záchranu mají hráči vyhrazených celkem 180 minut, během nichž musí řešit hádanky, rozuzlovat záhady a bojovat tak o svou svobodu. Součástí hry jsou i lehčí fyzické aktivity, jako například lukostřelba, nebo nemilosrdný souboj se zemskou gravitací na dřevěné kladině.

To vše v dokonalé atmosféře 15. století, která dýchá z dobových kostýmů, z úst živých historických postav, ale hlavně ze stěn autentických prostorů středověké tvrze Malešov. Od roku 2012 přešla tvrz několika rekonstrukcemi a je považovaná za jednu z nejcitlivěji renovovaných středověkých staveb v ČR. I když byste ji na herní mapě hledali marně, v roce 1403 už jí táhlo na dobrých sto let, takže by ji známé postavy KCD teoreticky mohli navštívit. Ostatně, po tvrzi se pohybuje hodně záhadných dobových postav, z kterých má každá svůj vlastní příběh.

Úspěšná hra si po zkušebním letním startu dopřála zasloužený zimní spánek. Od jejího slavnostního otevření v červnu si ji do poloviny listopadu stihlo zahrát několik stovek nadšenců. Zabavit se přišli nejen fanoušci počítačových a únikových her, ale i mladé páry, rodiny s dětmi, či příznivci dějepisu. Tohoto roku ožil historický příběh v Malešově už začátkem dubna. Do té doby si mohli návštěvníci okresu zajít do areálu na prohlídku samotné tvrze, nebo alespoň na doušek zlatého moku ze sběratelské edice KCD do Přátelského pivovaru Malešov.

Tříhodinový epický zážitek není první svého druhu. V České republice drží pomyslné žezlo real life gamingu společnost The Chamber, která s obdobnými únikovkami přišla už v předešlých letech. Kromě středověké KCD, s fanouškovskou základnou na poli gamingu, nabízí široké veřejnosti ještě dalších pět titulů.

Katarína Bojnanská

Študentka Teorie interaktivních médií (Bc.), Managementu v kultuře (Mgr.) a Elektronické kultury a semiotiky (Mgr.). Absolventka Psychologie (Bc.). Na svojej pestrej akademickej ceste sa k téme videohrier vždy rada vraciam. Zakaždým z trochu iného uhľu pohľadu.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.