RE:GALERIE – virtuální výstava umění z MUNI

Shiro – 26/06/2024

Na konci roku 2023 byla vystavena v kulturním centru CO.LABS v Brně výstava, ve formě digitální hry, zabývající se uměním interaktivních médií. Výstava s názvem RE:GALERIE vznikla v rámci výuky na MUNI a vystavovala převážně díla svých studentů. Autoři však tuto digitální výstavu naplnili i odkazy na přední představitele experimentálního umění a umění interaktivních médií, jako Marcela Duchampa, Johna Cage, Woodyho Vasulku, Jiřího Valocha nebo Ivoše Serbu.

Výstava byla dostupná ke shlédnutí v kulturním centru CO.LABS v Brně od 7.12 do 21.12 2023, lze si ji však stáhnout a projít i doma. Odkaz ke stažení zde: https://wojtaj.itch.io/regalerie

RE:GALERIE nabízí 4 levely, které si můžete projít v libovolném pořadí a jeden tajný bonusový level, pro který budete muset splnit tajné úkoly. První level této digitální galerie slouží jako jakýsi spoj mezi dalšími levely, ale sám slouží i jako výstavní prostor. Je zde navíc i vstup do zmiňovaného bonusového levelu. Tento level má estetiku rotundy umístěné v parku, jedná se však o nejtradičněji pojatý výstavní prostor, jež se ve hře nachází.

Druhý level má estetiku starého bytu a odkazuje na výstavy umělců pořádané v jejich bytech. Level navíc obsahuje i odkaz na Marcela Duchampa v podobě jeho díla Kolo bicyklu (1913) a máte možnost s ním i zatočit a zjistit co se stane. Byt nabízí také krátkou zápletku, kdy se můžete dostat zamčenými dveřmi na půdu a objevit další díla studentů.

Dalším levelem je jakýsi jeskynní komplex v lese, kde jsou přítomny interaktivní prvky v podobě hub, které můžete využít ke tvorbě hudby. Je zde umístěna i promítačka, která promítá audiovizuální dílo a celý level je inspirován umělcem Johnem Cagem, který byl vášnivým houbařem.

Finální level je poté v prostoru nekonečného fraktálu, který propojuje generativní umění s prostorem galerie tak, že máte pocit jako byste byli v samotném díle. V tomto levelu si můžete projít hned několik fraktálů ve kterých jsou přítomny levitující vystavená díla.

RE:GALERIE bude znovu dostupná naživo pod názvem RE:MINISCENCE od 26. 7. 2024 v Ostravské galerii Nibiru, kde bude tentokrát rozšířena o další instalace a popisy vysvětlující samotnou výstavu a reference v ní obsažené. Navíc zde bude přítomna i projekce průchodu hrou. Návštěvník tak bude mít v této rozšířené verzi výstavy tradičnější zážitek. Výstava poté bude také součástí festivalu Ars Electronica 2024 v rakouském městě Linz, kde bude součástí výstavy programu Teorie interaktivních médií Masarykovy Univerzity.

Kurátorství a produkce

Deana Romana Kozubová
Filip Kratochvíl
Matúš Nagy

Programování a modelování

Vojtěch Juránek
Dan Klepáč
Adam Svoboda

Hudba a zvuk

Erika Capová
Karolína Sedláková

Pedagogické vedení

Tomáš Staudek

Shiro

Indie vývojář začátečník - game design - grafika - animace

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.

Související články