Original War – Tipy a triky

Miroslav Žák – 05/12/2017

Tipy a triky hry nejlepší hry Original War:

Postavy

Postavy jsou tím nejdůležitějším, co ve hře máš. Proto je nejen nutné, aby nepadly za oběť tvým taktickým experimentům, ale také aby pracovaly na sto procent. Každou volnou chvilku věnuj trénování, a to nejen primárního povolání. Kupříkladu obranné číslo se počítá z dosažených levelů u všech povolání, takže voják na max. desáté úrovni se brání mnohem hůř než voják, který má všechna povolání na osmé. Přestože se ze začátku zdá, že nejdůležitějším povoláním jsou mechanici, neboť zpočátku hrají auta prim, nezanevři na vojáky! Časem totiž získáš možnost ovládat vozidla jinak než lidmi (Arabové do nich „namontují“ nebohého opičáka a ostatní strany je budou moci ovládat počítačově). A navíc pro vojáky vyvineš velmi zajímavé zbraně: Amíci snajprovky (dokážou zabít řidiče bez poškození vozidla), Rusové bazuky (zhouba všech budov) a Arabové minomety. Při určování hlavního povolání pozorně sleduj vrozené indispozice. Ne všechny postavy mají na všechno talent. Zatímco jedna může za tisíc „mechanických bodů“ získat jeden level, najdou se tací, co za stejnou zkušenost poskočí o tři – právě ty nejsnáze vycepuješ až na maximálních deset. Pokud tě trápí, že opičáci nemohou sami iniciovat stavbu, ale vždy pouze přicmrndávají, v klidu se dosmrkej. Nepůjde to nikdy. Nicméně ne každý lidoop musí nutně zůstat u dělnického povolání, změnit ho můžeš třeba na vojáka (vyjma Amíků), ovšem s flintou si moc netyká.

Budovy a vehikly

U dálkově řízených vozidel nestrkej do řídicí věže mechaniky zelenáče, protože počet ovladatelných vozidel se rovná jeho úrovni. Pokud mechanik ovládá současně více vozidel než jen jedno, dostává za každé vozidlo navíc postih, takže bonus (počítaný z úrovně mechanika) zlepšující vlastnosti vozidla není už tak vysoký. Ideální je tedy situace, kdy schopný mechanik ve věži má na starost jen jedno vozidlo.
To samé platí pro obranné věže a vojáky. Jejich obrana a útok jsou násobkem vlastností postavy a věže (nebo bunkru). Časem se dopracuješ (u Arabů ale nikdy) k automatickým obranným věžím. Obrana věže (a budov obecně) závisí na její úrovni, která odpovídá levelu dělníka, jenž ji postavil (přičemž namakanější dělník ji může ještě dodatečně zvýšit), a na upgradu základních technologiích. Přesnost a útok automatických věží lze zase vylepšit počítačovými technologiemi.

Boj

Nejdříve si v nastavení hry zvol vhodné chování jednotek. Doporučujeme zaškrtnout jak útěk raněných jednotek (ve žlutém zdravotním pásmu), tak i volbu ústupu nebojových povolání před bojem. Využití výškových rozdílů nemá cenu rozvádět. Snaž se samozřejmě útočit co nejvíce shora, ale hra nabízí i další možnosti. Krytí za stromy či jinými překážkami rozhodně sníží možnost zasažení, většinou by se dokonce měla dát najít poloha, ve které nepřátelská věž bude váš útok úplně ignorovat. Mobilní jednotky si pro tebe ovšem dojdou či dojedou. Měj stále na paměti, že soupeř při hromadném napadení útočí většinou na tvou nejslabší jednotku. Pokud dobýváte jeho základnu a tvé tanky to schytávají od obranných děl, zkus na chvilinku proběhnout jejich palebným polem prostým vojákem. Dělo se musí přetočit, začne pálit po vojákovi, a tvá vozidla tak získají cenné sekundy pro svou práci. Samozřejmě si dej na vojáka sakramentský pozor.

Kamery

Až se dostaneš k arabské technologii kamer, snaž se je umísťovat nenápadně do korun stromů či křoví poblíž nepřátelského území – protivník tak vůbec nebude tušit, že ho špehuješ.

Transport

Transport materiálu z jednotlivých skladišť nemusí nutně probíhat tak, že zdlouhavě zadáváš úkol každému opičákovi. Stačí ve skladišti určit, co a kam se má přenést, a jakmile se dělník dostane do blízkosti skladiště, okamžitě na tom začne makat.

Následuj

Při překonávání průsmyků či při delších taženích můžeš snadno zformovat karavanu. Zvol jednotku, klikni pravou na jinou a ta ji pak bude věrně doprovázet jako kačenka na provázku.

Zadávání útoku

Raketomety, bazuky a částečně i děla mají problém s rychlými jednotkami, netrefují je úplně přesně. Dá se toho využít – když budeš svá vozidla udržovat v pohybu, často raketa neškodně bouchne do trávy za jejich zadkem. Má-li auto otočnou zbraň, můžeš mu se shiftem zadat několik waypointů tak, že bude kolem nepřátel kroužit a pražit po nich.
Vadí ti, že si pak nemůžeš vybrat, koho sejmout dřív? Zůstaň v klidu – můžeš. Stačí myší vybrat nepohodlného nepřítele a máš možnost zadat na něj příkaz Prioritní cíl. Tím tvým maníkům a tankům určíš, koho mají poslat do kytek dřív.

Zajímání vozidel

Rozflákat nepřátelské auto na cucky nemusí být nejlepší taktika, protože co je doma, to se počítá. Auto začne hořet, řidič vyskočí, koupí dávku ze sapíku, ty k hořícímu autu pošleš svého opraváře a „Mám to zadarmo!“.
Jen dávej pozor na své rakety a děla – když mechanik vystoupí a těžké zbraně se ho snaží sejmout, často přitom dorazí i jeho auto, u kterého stojí. Buď dej těžkým zbraním jiný úkol, nebo svévolný útok na řidiče zakaž úplně. Osobně pak vyber zbraň, která to s ním skončí, aniž by sejmula jeho (za chvíli už tvé) auto.

Siberit

Jakmile se dostaneš k ložiskům siberitu (či alaskitu), začíná úplně jiná hra, protože nové technologie, ve kterých tento nerost využiješ, převyšují ty klasické o několik tříd. Nejsilnější zbraň – siberitová bomba – (znáte atomovku v RA2?) je schopna srovnat se zemí středně velkou základnu. V multiplayeru může zvrátit sebeztracenější souboj, ovšem lze tomu předejít. Její příprava je totiž velmi náročná a i když si předěláš všechny postavy na vědce, zabere ti několik minut. Takže když soupeř dlouho nic nepodniká, nejspíš všechno, co má ruce a nohy, maká v jeho laboratoři na téhle lahůdce. Pokud ho ale překvapíš, můžeš mu všechny lidi pobít, protože sebelepší voják ve vědeckém plášti je tanku prachbídným konkurentem.

Miroslav Žák

České a slovenské hry sbírám od roku 2001. Více než o samotné hraní se zajímám o vývoj a archivaci. Mojí hlavní zbraní je motivace.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.

Související články