Herní zvuky a kostky na Mezinárodním filmovém festivalu BRNO16

Miroslav Žák – 29/09/2022

Skupina herních nadšenců, která stojí nejen za festivalem Gamer Pie, letos už potřetí připravila videoherní program pro Mezinárodní filmový festival BRNO16, který se bude konat od 12. do 16. října v Kině Art. Již tradičně program hledá společné území na poli her a filmů i jejich vzájemnou inspiraci.

Program odstartuje vlna nostalgie v čele s první česky nadabovanou hrou Dračí historie, která se dostane na filmové plátno Velkého sálu Kina Art. Herní klenot pocházející od brněnského týmu NoSense doprovodí dva z jeho autorů Pavel Pospíšil a Radovan Kramář, spolu s veterány české herní novinařiny Pavlem Dobrovským a Janem Olejníkem z platfromy Retro Nation CZ.

Zvukovému tématu se budou věnovat i vývojáři ze studia Kikiriki Games, kteří představí nejen svoji audiohru To the Dragon Cave, ale i další mobilní tituly přístupné pro nevidomé hráče. Některé z těchto titulů si mohou návštěvníci vyzkoušet na vlastní kůži v rámci malé expozice s názvem Sluchohraní, která bude k dispozici po celou dobu trvání festivalu. 

Sladkou tečku za zvukovým tématem udělá hudební projekt Sukuba Videogame Ensemble, který zahraje v Cafe ART písně z her různých žánrů i stáří.

A že film má přesah nejen do digitálních, ale i deskových her, vás přesvědčí Petr Čáslava, šéfredaktor YouTube kanálu Deskofobie. Ten nám představí, jak se v deskoherním světě zachází s filmovými i seriálovými licencemi. 

Gamer Pie je neformálním sdružením herních vývojářů, novinářů a fanoušků. Nepsaným posláním je kultivace a stmelování české herní komunity organizováním akcí pro veřejnost a vytvářením různorodého obsahu. A taky se bavit a poznávat nové věci a lidi. 

Mezinárodní filmový festival BRNO16 patří k nejstarším filmovým festivalům u nás, bez jediného přerušení funguje od roku 1960. V prestižní mezinárodní soutěži krátkých filmů přináší to nejlepší, co na tomto poli v současnosti vzniká. Kraťasy pak dominují i doprovodnému programu, ve kterém jsou představeny ve svých nejrůznorodějších podobách – studentské, experimentální, neprofesionální i výběry z archivů, ty všechny mají na BRNO16 své místo, stejně jako workshopy, výstavy či debaty s přítomnými autory a dalšími hosty.

Miroslav Žák

České a slovenské hry sbírám od roku 2001. Více než o samotné hraní se zajímám o vývoj a archivaci. Mojí hlavní zbraní je motivace.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.

Související články