Galaxy Trucker: Extended Edition – vesmír dlouho nebyl tak zábavný

Pavel Skoták – 22/05/2019

Legendární trucker Jack Jag ví moc dobře, jak je řízení trucku nevděčná a náročná profese, ale jak snadné je si ji zamilovat. A podobně je na tom i jeden z deskovkových počinů legendárního Vlaadi Chvátila. Ten se na serveru BoardGameGeeks momentálně nachází “až” na 149. pozici, ale jde přesto o velice návykovou a oblíbenou hru, jejíž digitální Extented Edition zamířila v březnu i na Steam.

Space Truckin’

O tom, jak přesně funguje desková předloha se tu dnes bavit nebudeme. Zaměříme se čistě na mechaniky spojené s převodem hry do digitální podoby a s úskalími, která nabízí herní mechaniky už ze své podstaty. Vlaada Chvátil o podobných zkušenostech mluvil třeba na letošním třetím ročníku festivalu Gamer Pie v Brně a nutno říct, že nikdo z tvůrců není v takový moment v záviděníhodné pozici. Pro mě osobně jde především o spojení dvou protichůdných aspektů. Deskové hry jsou ze své podstaty určené pro hraní s více hráči. Sednete si s kamarády s dobrým jídlem a pitím a pár hodin hrajete. Klidně u toho pár deskovek protočíte kvůli jejich délce, ale princip je zachován – socializace. Co ovšem dělat v případě, že převádíte hru do digitální podoby a zrovna třeba nejsou k dispozici volní hráči? Chce to singleplayer.

Zatímco tedy může hráč z hlavního menu zamířit do multiplayeru, mnohem lákavější je v případě Galaxy Trucker: Extended Edition hra pro jednoho hráče. Jednak jde o skvělý způsob jak pochopit herní principy, jednak si můžete zahrát kdykoliv a ještě se pobavit u jednoduchého a efektivního humoru, kterým je kampaň prošpikovaná.

Hráč se dostává do role truckera nováčka, který se pod křídly ostříleného mentora snaží splnit si svůj sen a stát se tím nejlepší vesmírným truckerem ze všech. Jeden by čekal, že půjde o postupné vylepšování jednoho trucku a plnění různých misí, ale platí zde pouze druhá premisa. Aby byla zachována původní myšlenka, hráč si před každou misí postaví nový truck z nepřeberného množství dílků. Se svým výtvorem se pak vydává na cestu mezi jednotlivými planetami, aby přepravoval zboží, doprovázel NPC nebo se snažil překonat sám sebe v na první pohled beznadějných kláních.

Překratičkováno

Stavba kosmického vozítka probíhá dvojím způsobem, přičemž onen deskovkový přichází na řadu a v pozdější fázi hry. První probíhá v reálném čase a hráči (případně AI) tahají kartičky současně v boji o co možná nejlepší kořist. Pokud se hráči dílek do lodi, jejichž variant je ve hře několik, nehodí, může si dva odložit na později nebo ho vrátí na hromádku. Přiznám se, že tady bych autory rád trošku pokáral, protože není možné si karty “bokem” a tak se snadno kupí jedna přes druhou a při více než stovce takových kartiček je i na velkém monitoru za chvíli problém si jednu vybrat nebo klidně omylem nezaházet nějakou, kterou jste chtěli mít alespoň na očích. AI tímto problémem logicky netrpí a tak byť při výběru funguje princip náhody skvěle, občas vám doslova pod rukou vyžere ten nejlepší dílek, na který jste čekali celou hru. Těžko uvěřit, že může být podobná hra i adrenalinovou záležitostí, ale u velkých trucků a plného počtu AI oponentů se jedná opravdu o boj o přežití a jedna “špatně” otočená kartička může pohřbít jinak dobře se rýsující truck.

Varianta stavby trucku přejatá z deskovky se pak nese v postupném výběru jednotlivých dílů přesunujících se mezi třemi sloupci a především s body, které slouží jako cena akcí, které může hráč v daném kole provést. Do hry tento typ stavby trucku vstupuje ve chvíli, kdy už máte pocit, že nic nového se stát nemůže, a výborně tak vytrhuje hráče z komfortní zóny. Jiný přístup ke stylu stavby lodi je naneštěstí vázaný na konkrétní vesmírné trasy, takže si hráč nemůže příliš vybírat.

I když to tak možná nezní, je ústřední prvek hry neskutečně zábavný a návykový. V první den recenzování jsem se od hry dostal až kolem jedné hodiny ráno, přičemž jsem hrál několik hodin a úplně ignoroval okolní svět nebo brzké vstávání druhý den. Létání po galaxii a stavění trucků je sice často nevděčné, ale o to zábavnější, když se zrovna daří podle plánů. Příběh je na pozadí opravdu jen jako berlička, ale i díky rozšíření Mimozemské technologie a skvěle napsaným mimozemšťanům je radost brázdit vesmírné koridory.

Každý svým tempem

Velkou předností Galaxy Trucker: Extended Edition je i lokální multiplayer na jednom zařízení a samozřejmě své kouzlo mají i online partie, nicméně u mě na plné čáře vyhrává kampaň pro jednoho hráče, která má dokonce i dílky dostupné jen v této digitální verzi. Zároveň potěší fakt, že si můžete dát po každé misi pauzu, budování jednotlivých trucků je poměrně rychlá záležitost a hra tak bude ve velkém užírat čas jen v případě, že se u hraní zapomenete. Jinak ale slouží výborně na zabití volné půlhodinky a trénování pochopení herních mechanik. Čím líp je hráčův truck skonstruovaný, tím víc v nepříznivém vesmírném prostředí plném meteorických rojů, pirátů a mimozemšťanů vydrží.

Samotné konstruování trucků by totiž nebylo dost. Hráč je pak musí mezi planetami pilotovat pomocí lízání karet z balíčku akcí. Čím větší truck, tím víc událostí na cestě hráče čeká. Už při výběru jednotlivých dílů má hráč možnost nakouknout na pár akčních karet, a alespoň zhruba se připravit na to, co ho cestou čeká. Silní mimozemšťané? Přihodíme pár extra děl. Spousta kořisti? Asi by to chtělo přepravní prostory. Meteority? Nenechávejte při konstrukci nic náhodě. Co nechrání děla, musí být naprosto dokonale zaizolované bez otevřených částí lodi, které by mohly meteority zničit. Prvek náhody zde může být občas nemilosrdný a hráči přes veškerou snahu nepůjde sestrojit ideální loď. O to větší adrenalin si pak při cestě užijete!

A přesně o tom Galaxy Trucker: Extended Edition je především. Učíte se předvídat nepředvídatelné scénáře, bojujete s náhodou, s AI i s vlastními konstruktérskými nedostatky, které s každým novým truckem postupně mizí. Co naopak roste je hráčův truck, mezihvězdná reputace a především zábava, která přetrvává i po desítkách hodin toho stejného.

Hodnocení:

Galaxy Trucker je skvělá hra s neskutečně návykovou hratelností. Má sice tendenci se zajíst kvůli repetetivnímu obsahu, ale stačí se do vesmíru ponořit po krátké pauze, a zábava si vás zase najde. Pořízení hry můžeme jedině doporučit.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.