Fish Fillets – podmořský „muži v černém“

Katarína Bojnanská – 09/07/2019

O návštěvách ufonů existuje spousta konspiračních teorií. Třeba ta, že všichni světoví lídři jsou postupně likvidováni rasou emzáků, která na jejich místo dosází své galaktické ještěry. Nebo, že nás zelení mužíčkové z vesmíru chodí pravidelně kulturně obohatit každých sto tisíc let. Anebo nechodí obohatit nás, nýbrž se vyberou za nejinteligentnějšími tvory této planety – za delfíny. Možná ne rovnou za delfíny, ale pod vodu určitě. A také nemusí jít zrovna o kulturní obohacování v pozitivním slova smyslu. Ještě že ty rybky hlídá F.D.T.O. (Fakt dobrá tajná organizace).

Přesně k této tajné organizaci patří i protagonistická dvojice logické hry od studia Altar – rybičky Max Flounder a Tina Guppyová. Své životy nadšeně zasvětily výzkumu „létajících talířů“ a projektu V.O.D.A. (velmi obsáhlá a drahá analýza). Jednoho dne jsou jejich profesní ambice nalezení známky mimozemského života přerušeny něčím neočekávaným: do podvodního světa se vřítí obzvlášť šílené UFO a srovná půlku jejich korálu s mořským dnem. Parkování mu moc nejde, a tak za sebou nechává neuvěřitelný zmatek a zkázu. Jelikož jsou Max i Tina rybky činu, okamžitě se rozhodnou prozkoumat, co se vlastně stalo a obnovit v podmořském světe pořádek.

Ve více než sto levelech s ručně kreslenou grafikou musejí rybky rozlousknout logické úkoly s gradující obtížností. Na jejich cestě je jim ale třeba trochu pomoct. Konec konců, jak říkají samotní agenti: „My jsme hra, nás máš řešit. Na koukání si pořiď akvárium.“ Každá úroveň představuje místnost, nebo oblast v podmořském světe, ze které je potřeba dostat rybičky ven živé a zdravé. Navštívíte třeba jejich skromný příbytek, bájnou Atlantidu se stále funkčním rozhlasem, nebo ztroskotanou vikingskou loď s veselými námořníky. Cestou k východu však rybkám překáží spousta harampádí a úskalí, které potřebují přesunout a obejít. Agentka Tina je malá a štíhlá, takže se vejde i do té nejmenší škvíry. Agent Max je zase silák, takže mu nedělá problém uzvednout těžké věci. Občas jim přijdou na pomoc i jejich zvířecí kamarádi krabi, šneci a mořský koník. Celkem je tak k dispozici osm ovladatelných zvířátek, a to už je pěkný gang.

Z designu levelů Rybích filet je zřejmé, že si jejich přípravu museli vývojáři opravdu užít. Okouzlující je také dabing průpovídek a vtípků podmořských stvoření, ve kterém se střídají hlasy členů studia a českých dabérů populárního seriálu Akta X. Krom toho je hra plná nejrůznějších easter-eggů a překvapení. Když třeba agent Max narazí do okna herní aplikace, celé ho svou silou posune.  Pro zaryté fanoušky s kreativní slinou se nabízí možnost navrhnout si vlastní level ve volně dostupném herním editoru.

Z kratochvíle z dob středo-školních lavic se vývojářům podařilo vytvořit internacionálně fungující titul. Od svého vzniku v roce 1997 doplavali rybí hrdinové do Francie, Itálie, Německa, Dánska, Polska, Bulharska, Švédska a Španělska. Hráči si je oblíbili zejména díky jejich promyšlenosti – vždyť nad řešením některých levelů leckdy meditovala i celá rodina!  V roce vydání autoři dokonce rozvířili vody fanouškovského nadšení soutěží, ve které první úspěšný řešitel hry obdržel (tehdy) kvalitní počítač. „V prvním roce po vydání se úspěšných hráčů ozvalo asi šest.“1 Počítá vývojář Vláďa a dodává, že to přeci vůbec ničemu nevadí. Lidé za to tehdy dali několik stovek, tak ať jim to na pár let vydrží.

Fish Fillets jsou opravdu překvapivá hra. Svým jednoduchým systémem pravidlem neodpuzují zaryté herní abstinenty, naopak, zabaví se při nich i babička. Přitom nikdy nesklouznou do stereotypů a při jejich řešení si člověk opravdu potrápí mozkové závity. Na logickou hru jsou velice výřečné a jejich infantilní příběh vás také rozhodně nebude nudit.

 

Katarína Bojnanská

Študentka Teorie interaktivních médií (Bc.), Managementu v kultuře (Mgr.) a Elektronické kultury a semiotiky (Mgr.). Absolventka Psychologie (Bc.). Na svojej pestrej akademickej ceste sa k téme videohrier vždy rada vraciam. Zakaždým z trochu iného uhľu pohľadu.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.

Související články