České studio Play By Ears vydává druhou audiohru Šachová hra

Miroslav Žák – 01/12/2022

Šachová hra optimalizovaná pro nevidomé navazuje na herní principy historicky první české audiohry Důkaz 111, klade však větší důraz na využívání zvuku jako herní mechaniky. Hráči jsou naváděni jednotlivými zvuky a jejich výběrem skládají vlastní příběh. Ten trvá necelou hodinu, koncepčně však motivuje k opakovanému hraní. Šachová hra, které hlavním postavám propůjčili hlas Taťjana Medvecká, Jaroslav Plesl, Igor Bareš nebo Elizaveta Maximová, vychází na mobilních telefonech se systémy Android a iOS.

Audiohra je dalším počinem Studia Play By Ears, které v roce 2018 založili filmový zvukař Tomáš Oramus a programátor Michal Zátopek. S nápadem na vytvoření příběhové audiohry si Tomáš, vzhledem ke své profesi sound designera a zálibě v narativních videohrách, pohrával již delší dobu. V roce 2018 se spolu s Michalem a scenáristou Vladimírem Marečkem pustili do tvorby jejich první audiohry – Důkaz 111, která nedávno vyšla i v anglické verzi.

 

Od začátku jsme chtěli vydávat hry pro celý svět, ale zároveň jsou pro nás hráči v Česku důležití. Obzvláště pak nevidomí, u kterých může být jazyková bariéra velkým problémem. Takže jsme krátce po vydání Důkazu začali plánovat další hru a když nás oslovil Český rozhlas s nabídkou ke spolupráci, dostal vývoj konkrétní obrysy,“ komentuje vznik Šachové hry herní designer Tomáš Oramus.

Hra představuje hlavní postavu Kláru, která pravidelně usedá se svým ošetřovatelem k šachové partii. Hráči pomocí tahů na šachovém poli pomáhají hrdince rozklíčovat staré vzpomínky a zjistit, jaký je její skutečný příběh. Hra využívá binaurálního audia s technologií Sennheiser Ambeo, tedy prostorového zvuku pro sluchátka, který přináší maximální autentický zážitek. Díky ovládání pomocí swipování, jednoduchému přejíždění prstem po displeji, lze hrát kdykoli a kdekoli.

Šachová hra

Hra je momentálně dostupná v českém jazyce pro iOS a Android a je možné ji stáhnout bezplatně. Partnery Šachové hry jsou Nadační fond Českého rozhlasu, Český rozhlas, OAZA – Ochranná Asociace Zvukařů – Autorů, a Pantershop.cz

Link ke stažení hry: Google Play, Apple AppStore.

Miroslav Žák

České a slovenské hry sbírám od roku 2001. Více než o samotné hraní se zajímám o vývoj a archivaci. Mojí hlavní zbraní je motivace.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.