Becherovka Games – Jak alkohol podporoval nezávislé autory

Pavel Skoták – 06/07/2019

Na začátku tisíciletí byly ohromně populární malé flashové hry a hříčky, které doprovázely rozšiřování internetu. Nenápadné klikačky, jejichž pointou bylo často třeba jen usmažení nebohého křečka v mikrovlnce, u nás ovšem doprovázela netradiční soutěž vypsaná karlovarskou likérkou proslavenou především svojí Becherovkou. Takzvané Becherovka Games dnes po sobě na internetu poctivě zametají stopy a oficiální webové stránky o této nerozvážnosti z mládí raději mlčí. Přesto vzniklo pár zajímavých projektů, jejichž cílem bylo samozřejmě propagovat zmíněnou značku alkoholu, ale také šlo o poměrně chytré hry. 

Soutěž, kterou Becherovka od roku 2000 pořádala, si kladla za úkol podpořit nezávislé vývojáře a dopřát jim za odvedenou práci také odměnu. Přece jen v případě zajímavé volně šiřitelné hry získala firma skvělou reklamu zadarmo a protože v té době se škodlivost alkoholu nebo cigaret příliš neřešila, nebyl důvod nespojit příjemné s užitečným. V soutěži se pochopitelně objevovaly i ty nejprimitivnější hry, jejichž myšlenka spočívala především v tom, že se na dobře známé modely a značky prostě jen pláclo logo Becherovky a byly na světě třeba úžasné nové šachy.

Ovšem jestli nějaký žánr čeští autoři umí, nebo přinejmenším uměli, byly to nečekaně adventury. Spojit hledání nechvalně známého likéru s jednoduchým příběhem, logickými hádankami a tradičním českým humorem se nabízelo stejně snadno, jako si spojit Becherovku s hlavou státu. Jednoduše je to volba na jistotu. Díky tomu vzniklo několik zajímavých projektů, které bavily samy o sobě a Becherovka opravdu dělala jen jakousi kulisu, která umožnila realizaci oněch projektů. Rád bych proto zmínil alespoň pár her, které bez ohledu na svoji odvrácenou stranu propagující ve velkém konkrétní značku pití, můžeme považovat za slušné hry.

Becherov

Pokud si říkáte, že jde o čistě smyšlené město, překvapí vás možná fakt, že Becherov je obec na Slovensku, o níž se objevila první zmínka už v roce 1414. Nicméně hra s ní nemá nic společného. Neodehrává se ani na Slovensku, ani v malé obci na venkově, ale ve velkém městě, které je možné na první pohled přirovnat k Liberty City. Inspirace prvními díly Grand Theft Auto je zde právem patrná. Je zajímavé, jak moc se snaží Becherov podobat svému velkému vzoru, a tak jsou tu k dispozici nejrůznější úkoly, rozsáhlý vozový park a vůbec všechno, co by se od podobné hry dalo čekat.

Samotná kvalita už ovšem není tak zářná, a tak Becherov překvapuje hlavně svými megalomanskými ambicemi a velkým herním světem. Ten vypadá zvláštně použitelně i na dnešní poměry nezávislých a mobilních her. Pravdou ovšem zůstává, že Becherov byl poměrně prázdný, zmatený a dobrý především pro ukojení zvědavosti. Přece jen, mimo Mafii, příliš městských akcí se v českých luzích a hájích neurodilo.

Zázračný lék

Jedním z úspěšných titulů byl i Zázračný lék, jehož hlavním hrdinou byl Pepa Becher. Víc české už to snad ani být nemůže. Příběhová premisa je nicméně docela vtipná. Pepa Becher je dědic likérky i dobře utajovaného receptu na Becherovku. A to v době, kdy lidstvo sužuje neznámá žaludeční nemoc, kterou by mohlo vyléčit jediné. Ano, správně, legendární žaludeční likér. I když má Pepa Becher na recept dědičné právo, není seznam ingrediencí nikde k nalezení, poptávka po likéru silně převyšuje nabídku, a tak se musí náš hrdina pustit do hledání.

To nejlepší na hře je právě příběhový nápad, protože všechno ostatní za prvotním nápadem kulhá. Flashová grafika může vypadat poměrně k světu, což není případ Zázračného léku, a velmi krátký gameplay je doplněn také o nežádoucí dabing, který vzhledem k neprofesionalitě autorů jednoduše nemohl dopadnout dobře. Hra přesto vyhrála ve své době hlavní cenu a trojice brněnských autorů si odnesla neskutečných sto tisíc korun. Inu, proti gustu…

Zlatý kalich

Z nepřeberného množství drobných flashovek je pro mě ale naprostým vítězem Zlatý kalich. Z části čistá propagace likérky, z části politická satira, z ještě větší části chytrá nenáročná adventura o tom, jak se snaží obchodník vystříhat konkurenci v podobě zlého aparátčíka Hovnomaze. Prostý příběh postavený na tom, že je třeba zlého ruského agenta zničit i spolu s jeho odporným utrejchem připravovaného z kdovíhočeho, je opravdu velmi zdařile zpracovaný.

Na rozdíl od Zázračného léku neurazí grafika Zlatého kalichu ani dnes, humor ke hře krásně sedí a ve vyřízení ruského bosse se skrývá jakési vnitřní uspokojení. Herní mechanismy jsou postavené na klasické point-and-click adventuře, hádanky nejsou příliš deprimující ani náročné. Pokud vám tato hra kvůli vašemu věku nebo nezájmu o alkohol utekla, vlastně bych vám doporučil zahrát si ji i dnes. Odreagování na pár hodin rozhodně bude stát za to.

Až do dna

Rozepisovat se tu o každé drobné hříčce, která kdy spatřila světlo světa pod hlavičkou Becherovka Games, by se asi ani neslušelo. Některé z nich byly tak přímočaré a jednoduché, že by stačilo k názvu hry jednoduše připsat odkaz. Přesto je s odstupem času opravdu zajímavé sledovat, jak se tento trend zcela vytratil, byť v době mobilních telefonů a předražených dat by mohly firmy podobného modelu využívat častěji a ve větším. Ne, že by se to nedělo, a nebylo by možné narazit na reklamní hry. Jen už se k nim neváže onen koncept národní soutěže a odměny, která posune nadějné vývojáře dál. A mohlo by to být i bez alkoholu, že, Kofolo?

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.

Související články