Dnes může hru udělat každý

Martin Firbacher – 03/05/2021

V minulém článku jsme si řekli, co všechno nás čeká v rámci tvorby hry. Dnes si povíme něco o možnostech a nástrojích. Dobrá zpráva je, že to nikdy nebylo jednoduší! Doby, kdy hry mohli tvořit pouze nadšenci, kteří uměli programovat, jsou dávno pryč. Dnešní nástroje vám umožní hru vytvořit, aniž byste museli napsat jediný řádek kódu.

Vizuální skriptování aneb Skládačka 
Nejznámější program, který umožňuje takto vytvořit hru, je bezpochyby Game maker.

Vizuální skriptování aneb Skládačka
Nejznámější program, který umožňuje takto vytvořit hru, je bezpochyby Game maker.

Mezi další známé spadá například Construct či Stencyl. Jejich výhodou je, že hru tvoříte vizuálně. Tudíž, nemusíte umět programovat, prostě si hru postavíte jako skládačku. Někteří herní vývojáři, tyto programy rádi využívají na tvorbu prototypů. Často je mnohem jednodušší a rychlejší tímto způsobem vytvořit postavu, která se může pohybovat a skákat, než kdybyste to programovali v Unity nebo ve vlastním enginu.

Nevýhodou je, že pokud budete chtít vytvořit komplexnější hru, tak vizuální programovaní začne být zdlouhavé a zároveň něco pak zpětně změnit může zabrat až příliš mnoho času. Stále ale budete muset čelit programovací logice. Stále říkáte počítači, co má dělat, kdy a jak. Akorát místo programovacího jazyka to řeknete vizuální formou a engine, co používáte, to poté přeloží počítači do jeho řeči.

Elitismus a proč si z něho nic nedělat
V případě, že se rozhodnete vytvořit hru formou vizuálního skriptovaní, je pravděpodobné, že narazíte na programovací elitu. V diskuzích čas od času je někdo, kdo mluví o tom, jak je skvělý programátor a jak lidi, kteří neumí programovat, nemají tvořit hry.

Tato série článku je o tvorbě her. A dnešní skutečnost je taková, že nemusíte umět programovat, abyste vytvořili hru. Navíc, jak již víme z předchozího článku, tvorba hry není jenom o naprogramovaní hry – ať už kódem nebo vizuálním způsobem.

Pokud vám ale nestačí slovo začínajícího vývojáře, tak se podívejme, jak to řeší populární herní enginy. Unreal Engine, Unity a i můj favorit Godot, mají vizuální skriptovaní. Vizuální skriptování funguje a je o něj zájem.

Dnes může hru udělat každý

Pamatujte, tvorba her není o psaní impozantního kódu, který by mohl být použit pro infrastrukturu Googlu. Vaším cílem je dokončit funkční hru, jak toho dosáhnete, je na vás. Hráči mají rádi dobré, zajímavé hry, jestli jsou vytvořené kódem nebo vizuálně, je jim jedno.

Programování a proč ho doporučuji
Na závěr bych vám rád řekl, že byste si měli programovaní her zkusit.

Ano, je to složitější a náročnější, ale ve finále se to vyplatí. Jak jsem již zmínil, pokud budete chtít vytvořit komplexnější hru, tak naprogramovat ji bude rychlejší. Obzvláště, pokud se budete vracet a provádět ve vaší herní logice úpravy, což budete, protože nikdy to neuděláte na první dobrou a taky čas od času budete chtít něco přidat nebo odebrat.

Největší výzva u programování pro začátečníky je, že musí pochopit jak programovací logiku tak i jak funguje samotný programovací jazyk. Pokud tedy s programováním nemáte žádné zkušenosti a chcete začít dělat hry, doporučil bych následující. Začněte dělat hry vizuálním skriptováním a až aspoň jednu dokončíte, budete mít lepší představu, jak funguje herní logika a potom se můžete pustit do programování a už budete vědět, co potřebujete naprogramovat a můžete se soustředit jenom na to jak.

Závěr
Tímto článkem jsem vám chtěl říci o možnostech, jak hru vytvořit. Samozřejmě, jenom protože jste si vybrali herní engine, nemáte vyhráno.

Musíte se s ním seznámit, naučit a poté potřebujete grafiku, zvuky, muziku, atd.
Dnes máme skvělé herní enginy, co jsou zdarma, ale také jsou stránky, kde si tyto zdroje můžete stáhnout zdarma, koupit nebo i nechat vygenerovat umělou inteligencí.

Na rozloučenou vám zanechám pár užitečných odkazů. Přeji mnoho zdaru při tvorbě!

Godot Engine – Herní engine, podporuje i vizuální skriptování
https://godotengine.org

Unity – Herní engine, podporuje i vizuální skriptování
https://unity.com/

Game Maker – Herní engine, podporuje i vizuální skriptování
https://www.yoyogames.com

Construct 3 – Herní engine, pouze vizuální skriptování
https://www.scirra.com/

Stencyl – Herní engine, pouze vizuální skirptování
http://www.stencyl.com/

Stránka s bezplatnou grafikou, zvuky, hudbou a více
https://opengameart.org/

Audacity – Bezplatný editor digitálního zvuku.
https://www.audacityteam.org/

LMMS – Bezplatný software na tvorbu hudby
https://lmms.io/

Bosca Ceoil – Bezplatný, jednoduchý software na tvorbu 8bitové hudby a zvuků
https://boscaceoil.net/

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.

Související články