Kalendář herních akcí na Slovensku
Situace slovenských herních akcí je přibližně stejná, jako jejich organizace v Česku před sedmi lety (kalendář herních akcí v Česku si můžete prohlédnout zde.) Spousta událostí kolem digitální zábavy tady funguje jako součást jiné, větší akce, anebo teprve proráží do světa se svými prvními ročníky. Během celého roku se v republice uskuteční jenom jeden mezinárodní videoherní festival, který lemuje spousta menších, regionálních eventů. I přes skromnější počet a rozměry tuzemských událostí, dokázali jejich organizátoři vytvořit pestrou škálu nabízeného obsahu. Každá z akcí teprve hledá svou celospolečenskou a kulturní důležitost, kterou si postupně buduje na základech své lokální identity. Byla by škoda nebýt u zrodu příští legendy, když stojí za návštěvu už teď.
- – 27. 01. 2019, Trnava
Trnavský Game Jam je příležitost pro všechny nadějné programátory, grafiky, hudební producenty a herní developery, kteří si troufají srovnávat své schopnosti s tvůrčími nadšenci z celého světa. Je totiž součástí masivního Global Game Jamu, který běží na 800+ místech současně. Loňská premiéra celoplanetární soutěže v zemi v srdci Evropy sklidila úspěch, a tak se letos odehrál i druhý pilný ročník.
Po slavnostním zahájení události tradičně následuje oznámení tajemného tématu jamu, které mají vývojáři za úkol zpracovat. Letos strávili dlouhé hodiny vymýšlením interaktivní odpovědi na otázku: What home means to you?. Akce poté pokračuje rychlým networkingem a vytvářením soutěžních týmů, které stráví následujících 48 hodin tvorbou videoherních prototypů. Konec události završují prezentace skupinových výtvorů, které si můžou účastníci navzájem zahrát a ohodnotit. Všechny hry, které vzniknou jako součást Global Game Jamu, jsou posléze prezentovány na jeho webu. Pořád však zůstávají duševním vlastnictvím svých tvůrců. Když budou mít štěstí, uchytí se s nimi na trhu.
- – 17. 02. 2019, Trnava
Fakulta masmediálnej komunikácie UCM v Trnave od roku 2015 každoročně organizuje celoslovenský herní festival, určený pro všechny, kteří milují hry. Původem studentský gamerský turnaj se za ty roky transformoval v propracovanou soutěž o nadupané věcné ceny, jakými jsou například nejnovější herní konzole poslední generace. „Našou myšlienkou bolo spojiť komunity hráčov, cosplayerov, youtuberov ale aj herných vývojárov a všetkých nadšencov s cieľom vytvoriť festival, aký v Trnave ešte nebol.“ Soutěže v takřka desítce herních titulů tak doplňuje i edukativní blok, poskládaný z přednášek a panelových diskusí, filmů či retroherny. Na akci je zvána i smetánka hvězd elitní scény youtubu a cosplaye, která má na starost provoz unikátních workshopů. Nápaditým oživením akce je smyšlená měna UniCoin, kterou můžete získat vítězením ve hrách a kvízech, a která se dá směnit za lístky do tomboly. Spousta návštěvníků si atmosféru akce nemůže vynachválit a považují ji za „konečne poriadny herný festival mimo Bratislavy.“
- – 28. 04. 2019, Bratislava
Koncem dubna vyrostlo na pobřeží Dunaje obrovské šapitó, ve kterém se udál nultý ročník největšího technologického festivalu na Slovensku. Ten si kladl za cíl oslovit všechny fanoušky technologií, a to bez rozdílu věku, pohlaví či profese. „Technologický pokrok sa dostal do bodu, kedy môže byť pre bežného človeka příliš abstraktný a neuchopiteľný. IXPO aj preto nechce byť iba bežnou konferenciou či výstavou, ale festivalom, ktorý sprístupní najnovšie technológie svetoznámých značiek širokej verejnosti.“1 deklaroval záměry události její organizátor, Matej Drlička. Z toho důvodu byl program festivalu opravdu nabitý: předvedli se domácí i zahraniční vývojáři, odborníci a jejich vynálezy, ale i samotní kyborgové, a dokonce i roboti. Některé technologie vystavované na IXPO měly na Slovensku svou premiéru. K vidění byly třeba elektronická auta a motorky nebo virtuální realita, ve které se člověk mohl projít po městě budoucnosti (smart city.)
V záplavě průvodních akcí a vychytávek, jakými byly například escape room, autogramiáda, či neuromarketing v bankovnictví, si videoherní zábava našla místo v samostatném pavilonu. IXPO totiž vnímá gaming jako samostatnou oblast, pro kterou vytvořil prostor v podobě největší herní zóny na Slovensku. „Keď sme pripravovali herný pavilón, neuvažovali sme iba o zábavke pre hráčov, ale o platforme, ktorá osloví všetkých. Či už priamo, alebo nepriamo je totiž gaming súčasťou kreatívneho priemysľu, ktorému však nehráči nerozumejú. A to chceme zmeniť.“ K hlavním atrakcím herního pavilonu sice patřily události jako slovenská premiéra dlouho očekávaného Days Gone nebo první turnaj ve Fortnite. Silného zastoupení se však dočkaly i přednášky a workshopy v podání českých a světových osobností herního světa.
- – 19. 05. 2019, Bratislava
Jak už to u herních eventů bývá, většinou vznikají jenom pro potřeby regionu a jsou založeny na bázi dobrovolnosti. Výjimkou není ani Y-Fest, který od dob svého vzniku (*2014) vyrostl z malé herní akce, určené pro bratislavské studenty, do rozměrů celostátního giganta, který je přístupný všem. Organizátorům festivalu patří zásluhy za dvě velké akce ročně. Krom videoherního festivalu Y-Games pořádají taky Majstrovstvá Slovenskej republiky v e-športe, které působí šílenství v podzimních měsících. Obě události doprovází menší festivaly Y-tech, Y-Con a BSK Tech Day s vlastním programem.
Cílem velkolepého Y-Games je dle jeho tvůrců „pozdvihnúť a rozvíjať hernú komunitu.“ Jeho návštěvníci si letos mohli vyslechnout několik desítek přednášek od kapacit z herního oboru, zúčastnit se workshopů, kvízů i e-soutěží, nebo shánět autogramy od známých youtuberů a streamerů. Mrazivým překvapením programu byl příchod hosta Vladimíra Furdika, alias Night Kinga z populárního seriálu Hry o trůny. Fanoušci východní kultury se mohli předvést i v soutěži cosplayů, kterou hodnotila mezinárodní porota v rámci Y-Con. Na technologické nadšence čekala výstava Y-Tech se spoustou stánků, na kterých byly k vidění nejnovější vychytávky ze světa počítačové zábavy. Krom různých procesorů, sluchátek a myší, návštěvníky lákalo i bezpočet free-to-play zón s videoherními novinkami.
Game days a Slovenská hra roka
Game days a Slovenská hra roka jsou součástí mezinárodního multimediálního festivalu Anča Fest (což z Game days taky dělá mezinárodní událost.) Anča vytváří na Slovensku prostor pro zvyšování povědomí o animovaném filmu a různých podobách animace. Existuje již od roku 2008 a své zázemí si našla v žilinské synagoze. Hlavní program festivalu zahrnuje výběr těch nejlepších a nejdůležitějších animovaných filmů zrežírovaných za poslední dva roky, určených zejména pro dospělého diváka. Mezi její významné cíle patří také podpora spolupráce herních studií a animátorů. I když je to poněkud matoucí, její dceřiné události se konají v jiném městě a mají pro sebe vyhrazená celkem jiná data.
Festival Game Days se k Anči připojil v roce 2014, kdy své poslání videoherní osvěty naplňoval poměrně skromně v rámci přednáškového cyklu a neformálního setkání českých a slovenských vývojářů. Slovanské jazyky přednášejících postupně vystřídala angličtina a festival se posunul na světovou úroveň. Tento rok se už nebáli pozvat ani odborníka na Xbox, Bryce Johsona z Microsoftu. Každý ročník se nese v duchu tématu, které vypovídá o umělecké a společenské hodnotě digitálních her. Letos se různorodá skupina spíkrů vyjádřila k problematice handicapu a designu technologií pro znevýhodněné hráče. Krom hlavního přednáškového panelu běží během festivalu několik dalších inspirativních diskusí a kreativně zaměřených workshopů. Mezi stěžejní aktivity festivalu patří také výstavní činnost. Tento rok si organizátoři připravili rovnou tři naučné výstavy: interaktivní expozici Kids, výstavu her pro slepé hráče a historickou výstavu antirežimových československých her z období železné opony.
Výběr doprovodných aktivit GD doplnil i game jam, turnaje, kvízy, večerní afterparty a samozřejmě vyhlášení hvězdného nebe nezávislé herní scény – Slovenská hra roka. Ta má za sebou zatím jen druhý ročník, ale aspiruje na silnou, společensky důležitou událost.
01. 06. 2019, Košice
Největší východoslovenská akce ze světa her, elektronického sportu a herní tvorby, má letos za sebou svůj nultý ročník. Její snahu: strategicky vyvažovat videoherní události na druhé straně země od hlavního města, přišlo letos podpořit několik stovek návštěvníků. Ti se mohli zúčastnit některého z počítačových a mobilních turnajů, vyslechnout si desítku přednášek a panelových diskusí, nebo se podívat na výdobytky nejmodernější herní techniky a produkce. Pro zájemce byla k dispozici i virtuální realita, a vítané byly také cosplay kreace. Organizátoři plánují minimálně pět dalších ročníků akce, která má potenciál vytvářet a utužovat regionální herní komunitu. Samotné e-sport turnaje pak mají kapacitu začleňovat do této společnosti i mládež.
Majstrovstvá Slovenskej republiky v elektronických športoch
04. – 06. 10. 2019, Bratislava
Elektronické sporty se ve světě těší čím dál větší oblibě a ani Slovensko není v tomto případě výjimkou. Už za pár týdnů se v jeho hlavním městě uskuteční vyvrcholení celoročního turnajového řetězce v populárních CS:GO, League of Legends, Hearthstone nebo FIFA. Poprvé od vzniku mistrovství můžou hráči sbírat cenné body do soutěže z pohodlí svého domova, a nemusí tak měřit dálku na některý z kvalifikačních zápasů.
Jelikož je tento progamingový svátek zaštiťován festivalem Y-Fest Slovakia, doplní jeho soutěžní atmosféru i vedlejší akce Y-Con a Y-tech. O zábavu se postarají i free-to-play zóny, tři pódia edukativních přednášek a spousta známých youtuberů a streamerů se skvělým doprovodným programem.
- – 10. 11. 2019, Bratislava
Bratislavský Game Jam je další skvělá akce, na které si můžou kreativní designéři zasoutěžit ve vytváření nových herních světů. Jako na každé herní marmeládě, je čas jejich tvůrčí činnosti omezen. Po sdělení tématu mají týmy 42 hodin, aby vytvořily námět hry a dotáhly ho alespoň do stadia prototypu. Mezinárodní porota oceňuje zejména odvážný experimentální přístup s prvky inovace a vůbec nehrotí technickou stránku věci – nemůže to být dokonalé, vždyť na to mají jen dva dny. Po vyčerpávajícím víkendu účastníci vloží svou hru i naděje do cloudu a následně je odprezentují před všemi přítomnými. Vítězit se dá ve třech kategoriích. Největší slávy se samozřejmě dočká celkový výherce jamu s nejlepším konceptem hry. Dále je ohodnocen i nejlepší estetický zážitek, a na všechny ostatní čeká alespoň cena útěchy za účast. Soupeří se o hodnotné ceny, jakými jsou například lupeny na různé kulturní akce doma i v zahraničí, oblečení, předplatné anebo knížky.
Organizátoři marmelády podporují slovenskou herní komunitu vícero akcemi. Jejich nejbližší událost je Bratislava Game Jam Session, která proběhne již 22. 09. 2019. Tato akce je určena všem, kteří mají zájem podělit se o své znalosti, něco se dovědět, a něco málo při tom i vytvořit. Tématem setkání jsou potvůrky a charaktery, které si můžou návštěvníci během dne nadesignovat. Je jedno, jestli to bude kytka, zvíře nebo válečný hrdina – organizátory zajímá všechno. Od osobního příběhu a emocí, až po historii celého druhu vašich nestvůr. Session slouží jako rozcvička před nadcházejícím jamem, i jako místo setkání profesionálů a nováčků z oboru.
Art & Tech Days; Game days Košice
- – 24. 11. 2019, Košice
Art & Tech Days je každoroční konference, která prezentuje svým návštěvníkům novinky z oblasti nových médií, digitálního umění a technologie. Letošní ročník se zavázal k tématům jazyka a komunikace, které jsou specifické jak pro oblast umění, tak pro svět techniky. Mezinárodní projekt si pro své hosty připravil 6 dní plných přednášek a workshopů v podání renomovaných zahraničních expertů, umělecké výstavy či instalace a v neposlední řadě i koncerty.
Jelikož jsou počítačové hry celkem jistě novým médiem, nezapomíná všestranná akce ani na ně. Minulý rok se jako součást Art & Tech uskutečnil i první ročník mezinárodní konference pro herní developery, Game Days Košice. Jeho součástí byly odborné přednášky zaměřené na celý proces vývoje počítačových her. „Cieľom bolo pokryť produkciu celej hry od biznisového pohľadu cez marketing a tvorbu umenia, počítačovú animáciu až po testing. Snažili sme sa spraviť široký záber, aby sme priniesli niečo nové z rôznych oblastí.“1 dokresluje obrázek Peter Nagy z Games Farm. Dalšími lákadly konference byly například pitching (prezentace vývojářských týmů a jejich projektů veřejnosti) a spousta her k volné zábavě. Organizátoři věří, že se jejich událostí v budoucnu podaří přilákat více lidí ze zahraničí. Od loňské premiéry však o sobě konference nedala moc znát, a tak zůstává jen doufat, že se v nejbližších měsících ozvou s ještě větší akcí.
Malé Slovensko nabízí herní komunitě spoustu akcí, které mají na život příznivců digitální kultury velký dopad. Ambiciózně buduje základnu pro utmelení roztříštěné scény a zvyšuje povědomí veřejnosti o virtuálních zářezech světové úrovně. Nabídka událostí je překvapivě pestrá a široká a já věřím, že časem doroste na jednotnou a mezinárodní úroveň.
Katarína Bojnanská
Študentka Teorie interaktivních médií (Bc.), Managementu v kultuře (Mgr.) a Elektronické kultury a semiotiky (Mgr.). Absolventka Psychologie (Bc.). Na svojej pestrej akademickej ceste sa k téme videohrier vždy rada vraciam. Zakaždým z trochu iného uhľu pohľadu.