Článek

Samorost 2 dostává k 15. narozeninám velký update

České nezávislé studio Amanita Design, tvůrci oceňovaných adventur Machinarium, CHUCHEL či Creaks, dnes vypouští do světa vylepšenou verzi své vesmírné adventury Samorost 2, která vedle platforem PC a Mac poprvé míří také na Android a přenosná zařízení s operačním systémem iOS/iPadOS. První velká aktualizace po 15 letech přichází s vyšším rozlišením grafiky a podporou celé obrazovky, úpravami v herním designu, novými zvukovými efekty či předělaným systémem ukládání. V minulosti hra uspěla na prestižní akci Independent Games Festival, kde získala ocenění za nejlepší browserovou hru.

Samorost 2 vypráví příběh o malém vesmírném skřítkovi, který se z domovské planety vydává na cestu za záchranou svého pejska. Původně hra vyšla v roce 2005 jako první placený titul studia Amanita Design, přičemž celá její úvodní polovina byla k zahrání zdarma v internetovém prohlížeči. Dnes vydaná restaurovaná verze láká mimo jiné na vylepšenou grafiku, se kterou vývojářům pomohla vlastnoručně vycvičená umělá inteligence, a i díky ní hra nově běží na celé obrazovce. Četných změn a úprav se dočkaly také zvukové efekty, a například hlavní hrdina se tak může pochlubit pestřejším repertoárem hlášek a výkřiků.

Seznam vylepšení čítá několik dalších zajímavých novinek – po spuštění na hráče čeká zcela nová úvodní obrazovka, zjednodušené uživatelské rozhraní, decentní úpravy v samotném herním designu nebo achievementy. Zastaralý systém ukládání pomocí hesel pro jednotlivé úrovně byl nahrazen přívětivějším výběrem levelů z hlavního menu, a zejména hráčům na mobilních platformách pak přijde vhod funkce zoom, díky které si pomocí zažitého “pinch” gesta mohou prohlédnout svět pěkně zblízka.

Modernizovaná verze Samorostu 2 je od dnešního dne k dispozici jako aktualizace zdarma všem stávajícím zákazníkům na platformách Steam, GOG, Humble Store, Mac App Store a itch.io. Noví hráči si hru mohou pořídit na PC či Mac za $5 přímo na stránkách autorů, na mobilních platformách iOS/iPadOS a Android je přijde na $2.99.

České a slovenské hry sbírám od roku 2001. Více než o samotné hraní se zajímám o vývoj a archivaci. Mojí hlavní zbraní je motivace.

Komentáře(0)

Nemáte účet?

Jako registrovaný a přihlášený uživatel můžete tuto hru nejen ohodnotit, ale také k ní napsat komentář, diskutovat o ní, nebo ji zařadit do některého ze seznamů.

Přihlásit/Registrovat