Rozhovor Fénix ProDabing

Daniel Holman – 18/08/2019

Fénix ProDabing je skupina nadšenců tvořící nekomerční amatérský český dabing do videoher, seriálů i filmů. Díky ní si můžeme užít v českém znění mnoho známých českých i zahraničních her. Mezi dabingy těch českých patří například kyberpunkové akční RPG Dex nebo freeware point&click adventuru Klášter na kraji lesa. Český dabing a kompletní překlad udělal radost snad každému českému hráči a my vám nyní přinášíme rozhovor s jeho tvůrci.

Proč právě Fénix ProDabing?

Když jsme o názvu jednali, nebylo návrhů zrovna málo. Ale nakonec u nás zvítězil Fénix, a to i díky konkrétní asociaci. FPD zakládala skupina lidí před tím působících v jiné dabingové skupině. Poté co se tato rozpadla, většinová skupina, v ten moment již bývalých členů, během krátké doby založila skupinu novou .. jakoby vstala z popela podobna bájnému Fénixovi.
ProDabing je pak taková slovní hříčka, která má několik významů. V češtině může znít „Fénix pro dabing“, ale primárně je ono „Pro“ zkratka slova „produkce“. Někdy z legrace říkáme, že je to Pro jako Profi, nicméně sami sebe řadíme mezi amatéry.

Jak Vás napadlo se věnovat zrovna dabování videoher a jejich překladu?

Zkoušeli jsme snad vše, co dabovat lze. Seriály, filmy, krátká videa, animáky, audio knihy, vtipy, atd. Takže PC hry jsme jako výzvu nemohli vynechat. Navíc někteří naši členové jsou pařmeni. A i kdyby to nepřišlo z naší strany, dokopali by nás k tomu jistě fanoušci, kteří nás již několik let bombardují žádostmi o dabing různých více, či méně známých her.

Jak dlouho se již Vaše skupina dabování věnuje a kolik za tu dobu získala členů?

Fénix ProDabing svou činnost oficiálně zahájil 1.10.2011, čili letos to bude již osm let naší existence. Za tu dobu se u nás vystřídalo mnoho dabérů, zvukařů a překladatelů, ale to nejpevnější jádro táhne Fénix ProDabing od samotného začátku až dosud. Za tuto dobu prošlo Fénixem 136 lidí a k dnešnímu dni máme 48 aktivních členů. A jelikož se zaměřujete na hry, tak pokud bych vypíchl čistě herní projekty, pak mohu hrdě říct, že jich také nebylo málo. Souhrnně všech, včetně podpořených amatérských her a externích spoluprací jich bylo 92. A hlasově jsme v nich ztvárnili 3581 postav.

Většina členů Fénix ProDabing kdysi spadala pod amatérskou dabovací skupinu Perla Group. Co je vedlo k přestupu k Vám a co se stalo s Perla Group?

Jak už jsem naznačoval u vzniku názvu, Fénix ProDabing založila většinová skupina členů, kteří odešli z Perla Group. Důvodem byly, jak již to tak bývá, neshody mezi členy, a to jak z pohledu vizí do budoucna, tak i osobní. Z vedení Perla Group se odtrhl Martin a Mephi, s nimiž odešla do nové skupiny většina původních členů. Společně tak založili Fénix ProDabing a Perla Group dále fungovala pod vedením Daniela. Obě skupiny byly samostatné, bez vzájemných vazeb.

Jaké již vydané dabingy byste rádi vyzdvihli a považujete je za ty nejpovedenější?

Tohle se těžko hodnotí, protože je tu mnoho kriterií. U něčeho jsme například udělali výborný dabing, ale samotná hra se nesetkala s velkým úspěchem, tak to nikdo moc neocenil. Jindy zase máme v projektu výborné dabéry, ale kvalita nahrávek a zvukové zpracování kazí celkový dojem. A v neposlední řadě je tu i pohled fanoušků, kteří kolikrát oceňují projekty, které zase my nepovažujeme za úplně povedené. Takže se vlastně mnohdy neshoduje to, co má vysokou sledovanost u fanoušků s tím, co my považujeme za povedený dabing. Ono se stačí zeptat našich členů, co považují za nejpovedenější dabingový projekt a téměř každý si najde něco jiného.

Nicméně abychom se nevyhýbali konkrétní odpovědi. Pokud jde o seriály, tak nejpopulárnější hraný seriál je bezesporu Black Books. Mezi animovanými sériemi vládne Otravný pomeranč, kde jde sledovanost každého dílu do statisíců. A pokud bychom měli vyzdvihnout dabing do her, tak ač zde nemáme bohužel takovou zpětnou vazbu, měl u hráčů velké ohlasy např. dabing do hry Amnesia The Dark Descent, Doom 3 a Half-Life 2.

Na vašem webu stále sháníte nové členy, jak takový nábor probíhá a co člověk musí splňovat pro přijetí?

Na webu je náborový průvodce, který nového zájemce provede celým postupem, který není nijak složitý. U dabéra je k dispozici několik náborových textů, ze kterých si může vybrat jeden pro ukázku talentu a schopností. Nahrát to může na jakýkoliv mikrofon nebo telefon. Pro nás je důležitý hlavně projev, abychom mohli posoudit jeho talent, artikulaci, rétoriku, atp. Proto vyžadujeme naše texty, které jsou účelně vybrány. Nevyžadujeme to jen proto, že bychom chtěli někoho peskovat. Je to hlavně proto, že v případě přijetí si každý dabér pořizuje svůj mikrofon, který mu doporučíme. A když už do svého koníčku bude investovat, chceme, aby měl jistotu, že si opravdu zadabuje a nebudou to pro něj vyhozené peníze. Takže pokud trpí vadou řeči, nebo absencí hereckého talentu, raději jeho žádost zamítneme, nebo mu doporučíme, aby se v konkrétních věcech zlepšil a zkusil to znovu později.

U zvukaře je to trochu jiné. Tomu se na žádost ozve vedoucí náboru zvukařů a domluví s ním na zvučení zkušebního projektu. To má dva důvody. Zaprvé aby si žadatel zkusil, co to obnáší. A zadruhé, abychom my mohli posoudit, zda má pro zvukařinu vlohy a zvládá alespoň základy práce se zvukovými soubory a editory. Na základě výsledku dostanu buď instrukce a rady, co by bylo dobré opravit, a nebo je jeho zkušební projekt relativně dobrý a je přijat rovnou.

Jaké jsou Vaše vyhlídky do budoucna a na jaké herní dabingy se můžeme těšit?

V současnosti je naší prioritou dodržet termíny našich pravidelných animovaných seriálů, které nám zaručují stálou práci pro dabéry a fanouškům pravidelný přísun nových dílů. Dále zhruba jednou za dva měsíce vydáváme i krátká zábavná videa. Hrané seriály jsou nyní upozaděny pro nedostatek schopných zvukařů. Dosud bylo také pravidlem, že každé Vánoce vyšel dabing pro delší film, což už bohužel v následujících letech nebudeme schopni dodržet.

Co se týče her, rádi bychom každý rok vydali alespoň čtyři dabingy do her. Za rok 2019 by měl ještě vyjít Outlast, Half-Life 2: Episode Two a pokud nenastanou komplikace, mohli bychom stihnout také F.E.A.R.
Na rok 2020 máme také naplánováno několik her, na kterých už pracujeme, ale nebudeme fanoušky raději příliš vnadit. Vždy se totiž může něco zkomplikovat a termín se pak snadno i o rok posune. Ovšem kdo navštěvuje náš web, ten ví, že existuje sekce „Připravujeme“ a tam zveřejňujeme informace o našich plánech a posunech.

Fénix ProDabing: http://fenixprodabing.cz

Daniel Holman

Jsem vášnivým hráčem a sběratelem videoher. Věnuji se fotografování, úpravě fotek, tvorbě videí na YouTube a amatérsky herectví a filmařině.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.