PIXEL&FRAME: Herní zóna Zlín Film Festivalu

Miroslav Žák – 14/05/2025

Od pátku 30. května do neděle 1. června ožije budova univerzitního centra U13 ve Zlíně netradičním herním programem. Festivalová herní zóna s názvem PIXEL&FRAME: Gaming trochu jinak nabídne návštěvníkům unikátní spojení světa videoher, vzdělávání a filmové tvorby.

 

Gaming zóna pro všechny generace

Cílem organizátorů je přiblížit herní kulturu mladému publiku, ale zároveň oslovit i rodiče, pedagogy a herní vývojáře. „Letos představíme zcela nové pojetí festivalové gaming zóny, kde se svět her potkává s audiovizuálním uměním, říká Jarmila Záhorová, výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu.

Prostor nabídne více než čtyřicet počítačů, X-Box konzole, VR kino pro děti, ale i talkshow, panelové diskuze a workshopy pro zájemce o herní vývoj.

Na přípravě této herní zóny se podílel také Miroslav Žák, zakladatel archivu VisionGame.cz, který dlouhodobě mapuje historii českých a slovenských her a podporuje herní kulturu v širším kulturním kontextu.

Od zábavy po inspiraci

Mezi nejočekávanější momenty programu patří herní výzva Game Challenge, kde si návštěvníci zahrají například populární Fall Guys: Ultimate Knockout — a to i s festivalovými hosty. Hra inspirovaná japonskou show Takešiho hrad slibuje napínavý, ale zábavný souboj až čtyřiceti hráčů v jednom kole.

Milovníky indie her potěší i česká vizuální hra Hlína, která propojuje adventuru a hororové prvky. V pátek 30. května od 15:00 představí její vývojář Jan Nechvátal vznik titulu ve své talkshow Jak se tvoří indie hra Hlína.

Herní vývoj a vzdělávání ruku v ruce

PIXEL&FRAME nabídne také program pro studenty a začínající tvůrce. Panelová diskuze Jak začít s herním vývojem ještě před vysokou školou se uskuteční 30. května od 12:00 a vystoupí na ní Pavel Novák a Zdeněk Záhora. Ti se podělí o své zkušenosti i praktické tipy pro mladé vývojáře.

Zdeněk Záhora navíc povede samostatný workshop „Jak udělat svoji první hru bez programování?“, který je určen všem, kdo chtějí tvořit hry, ale nemají zkušenosti s kódováním. Účastníci se seznámí s dostupnými nástroji, které umožňují tvorbu her i bez znalosti programovacích jazyků.

Další přednášku povede Jan Šídlo, nezávislý vývojář, který představí téma „Jak tvořit hry doma s minimálním rozpočtem“. Sdílí vlastní cestu od prvních nápadů až po vydané projekty – včetně her ArtFormer, Master Leaf Blower či Krysař, a spolupráce na hrách Hobo či DLC pro ETS2/ATS. Ukáže, že vývoj her není výsadou velkých studií, ale může ho zvládnout i jednotlivec s nadšením a kreativitou.

Sobotní program pak rozšíří přednáška Zrod světa Zlín City: Od reálného modelu k virtuální hře, v níž Pavel Novák představí vzdělávací hru Zlín City: Arch Moderna, inspirovanou funkcionalistickým Zlínem a jeho osobnostmi.

Infinite Universes: Výstava české herní kultury

Součástí herní zóny bude i výstava Infinite Universes, kterou organizují Česká centra a Archiv VisionGame.cz. Návštěvníci se seznámí s českou herní historií i současností prostřednictvím interaktivních materiálů a vizuálních ukázek.

LET’S PLAY: Hry i ve škole

Gamingu se bude věnovat také odborná konference Kino za školou 2025: LET’S PLAY: Gaming ve vzdělávání, která proběhne ve stejných prostorách a otevře diskusi o využití her jako nástroje pro výuku a rozvoj digitální gramotnosti.


PIXEL&FRAME: Gaming trochu jinak bude otevřen denně od 10:00 do 19:00. Pátek dopoledne je vyhrazen středním školám, odpoledne a víkendový program je přístupný široké veřejnosti.

Kde: Univerzitní centrum U13, Zlín
Kdy: 30. května – 1. června 2025

Program zde.

Miroslav Žák

České a slovenské hry sbírám od roku 2001. Více než o samotné hraní se zajímám o vývoj a archivaci. Mojí hlavní zbraní je motivace.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.

Související články