Husita – Informace o hře

Miroslav Žák – 24/06/2017

Úvodní slovo

Zatím poslední novinkou naší firmy je hra s názvem HUSITA. Tímto ryze českým námětem jsme definitivně potvrdili naši orientaci zejména na tuzemský trh. Jde opět o real-time strategii, tentokrát ovšem pojatou zcela revolučně.
Ve zkratce se vám pokusíme přiblížit novinky. Hra používá opět všechna běžná rozlišení, navíc však v tzv. hi-color modu, tedy 65000 barvách. Společně s novým grafickým enginem a novým způsobem vytváření spritů tak vznikla hra, která si graficky ničím nezadá i s tvrdou zahraniční konkurencí. Pozadu nezůstal ani program, ani hudba a zvukové efekty.
Hra klade velký důraz na hospodářství a správu panství. Každá jednotka žije svůj život, každá je důležitá.

Popis hry

Jak bylo již zmíněno, hra je opět real-time typu, byl ovšem kladen mnohem větší důraz na strategii i na akčnost soubojů. V programu nejde jen o to postavit co největší základnu a co nejvíce jednotek, neboť jednotky se nevyrábí, ale cvičí z poddaných. Ti se ve vesnici rodí, nebo přicházejí z vesnic jiných, případně je můžete naverbovat. Je tedy potřeba zajistit, aby se poddaným ve vesnici „líbilo“, jinak utečou, nebo vymřou. Jak parametr spokojenosti, tak i daně a vůbec celá pokladna je pro každou vesnici samostatná a to včetně zajištění dostatku potravy pro poddané i vojáky. Takových vesnic můžete postavit do volného prostoru co je libo, jen se o ně musíte starat. Samozřejmě, že obdobně jedná i nepřítel, což můžou být křižáci, nebo husité, podle toho, za jakou stranu hrajete. Nyní vám předkládáme několik heslovitých poznámek o hře a programu:

 • Jednotky dle dobové situace, popisy ke všem typům zbraní (rytíř, jízdní žoldnéř, lukostřelec, střelci z kuší, houfnice, bombardy, řemdihy, cepníci …).
 • Propracovaná správa vesnic – základen (samostatná panství, obývání jednotlivých budov konkrétními jednotkami, získávání potravy a peněz, atd.)
 • Velice přehledné a jednoduché ovládání jak jednotek samotných, tak i celé hry.
 • Možnost volby rozlišení hry od 640×480 až po 1024×768 bodů v HI-COLORU
  (65 000 barev), přičemž hra běží přes celou obrazovku.
 • Detailně prokreslené a proanimované jednotky se skutečnými stíny.
 • Rozmanité realistické krajiny a různá roční období.
 • Vynikající hudební soundtrack mísící původní historické motivy s novodobými hudebními trendy.
 • Klasická postupová hra za Husity nebo za Křižáky a dalších 25 speciálních bojových misí.
 • Podpora všech běžných typů zvukových karet (SB, SB PRO, SB16, Windows Sound System, GUS)
 • Široké možnosti síťové hry až pro 8 hráčů (hráči mohou hrát za libovolnou stranu, hrát společně i po skupinách proti sobě, volit veškeré počáteční podmínky, účast počítače, atd.)
 • Hra přímo zahrnuje editor uživatelských misí, upgrade pak i editor vlastností jednotek (rychlost, dostřel, odolnost …)
  Pokud jste nějakou uživatelskou misi vytvořili, budeme rádi, když nám ji pošlete. Shromážděné mise pak zdarma nabídneme ostatním hráčům.
 • Program běží pod DOSem i Windows95.

Historie hry

První verze hry, která vyšla v polovině ledna 1998 měla číslo 1.0. V květnu 1998 se objevil první upgrade této hry na verzi 1.1. Tato verze obsahovala několik úprav programu, několik nových misí a editor vlastností jednotek.
Další upgrade (verze 1.2) vyšel v březnu 1999. Hlavní změnou je vylepšení taktiky počítačem řízených nepřátel, což si také vynutilo úpravy některých misí. Nové možnosti v zobrazení a v ovládání usnadňují hru.

 

 • Verze 1.2 – možnosti stažení upgrade (1350 kB):

 

Cena kompletního balení hry HUSITA (tedy krabice, manuálu, CD nosiče, a registrační karty) by se v maloobchodě měla pohybovat okolo 799,- Kč.

Hardwarové požadavky

Program běží v chráněném režimu a to od 8 MB RAM, nicméně pro plné využití možností hry doporučujeme alespoň 16 MB RAM. Pro plynulý běh hry je vhodné vlastnit počítač alespoň 486/120 Mhz s lokální nebo PCI sběrnicí. Vždy je potřeba videokarta podporující SVGA standard VESA 1.02 a vyšší. Hru zrychlí možnost využití VESA 2.0 (lineárního frame bufferu – LFB). Hra také přímo podporuje grafické čipy S3. Hra potřebuje samozřejmě jednotku CD-ROM a nainstalované příslušné ovladače (MSCDEX). Opět můžeme doporučit větší monitor, chcete-li využívat rozlišení 800×600 nebo 1024×768. Pro lepší atmosféru hry je dobré vlastnit také zvukovou kartu, nejlépe 16 bitovou.

Miroslav Žák

České a slovenské hry sbírám od roku 2001. Více než o samotné hraní se zajímám o vývoj a archivaci. Mojí hlavní zbraní je motivace.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.