Hry, na které se na Game Access 2019 nejvíc těšíme
Letošní ročník festivalu Game Access bude stát opět za to. Jak jsme psali v pozvánce, tak festival a konference nabídne spoustu přednášek, her a také velkolepý doprovodný program, v němž figurují vystoupení symfonického orchestru nebo koncert skupiny Percival, která měla co dočinění s třetím Zaklínačem.
Kromě toho ale bude mezi více než sedmdesátkou vystavovaných her z celého světa zastoupena i pěkná řádka českých herních projektů, z nichž jsme vybrali pár nejzajímavějších.
Someday You’ll Return
Someday You’ll Return od brněnského studia CBE Software asi netřeba příliš představovat. Jde o jednu z nejočekávanějších českých her, která vzbuzuje nemalý zájem i mimo naši malebnou českou kotlinu. Zoufalé hledání ztracené dcery zasazené do českých reálií má přesah k hororovému vyprávění, přičemž jak říkají sami autoři, monstra a nástrahy budou často přicházet i z míst, odkud byste je nečekali. Hodí se tak klasické pořekadlo: „Monstra jsou často přímo v nás.“
WesTurn
Další hrou, na kterou se já osobně velmi těším, že je WesTurn. Skvěle stylizovaná kreslená tahovka zasazená do atraktivního prostředí Divokého západu už na sebe párkrát upozornila, a je dobře, že si našla cestu i na Game Access. Malé nezávislé studio Mouse Memories chce pracovat s tahovým systémem trošku netradičním způsobem, a to využitím plánování tahů v reálném čase. Teprve po provedení akcí dojde k jejich vyhodnocení a zúčasnění hráči uvidí, jak jejich snažení dopadlo. Na rozdíl od šachů a dalších tahových her je právě systém plánování rozložení figurek v reálném čase a současně tou největší výzvou, která hráče nutí přemýšlet současně za sebe i protivníka.
Lost Hero
Připadá vám stylový artwork z Lost Hero povědomě? Je to dost možné, protože připravované české RPG si pro své hráče chystá vybroušenou hard-core hratelnost ve stylu japonských Souls her. Kromě očekávaného singleplayerového zážitku s velkým důrazem na příběh si ale autorské studio GOLDKNIGHTS připravilo také kooperativní hraní až pro čtyři hráče, což dává soulslike hrám zcela nový nádech. Objevování temného světa uvrženého do chaosu bude doprovázeno o soubojový systém, sbírání surovin a samozřejmě i nějaký ten crafting. Jsme zvědaví, jestli se autorům podaří přiblížit třeba letošní hardcore pecce Sekiro.
V krátkosti už pak zmiňme ještě pár dalších českých projektů, které by rozhodně neměly zapadnout. Adventurní odkaz se spoustou puzzlů s sebou přináší MATCHO od FiolaSoft Studio. K vidění bude final alpha verze a sami autoři doufají, že se jim podaří získat od hráčů přímo na místě neocenitelný feedback. Strategiím vzdává hold Planet Gula, která si bere inspiraci z třetího Warcraftu a z něj vycházející MOBA záležitosti DOTA, která inspirovala League of Legends. Autorské studio Straitjacket Entertainment chce cílit především na online hraní ve více hráčích, při němž dojde na budování základny, sběr surovin, opevňování a samozřejmě nesmí chybět ani souboje.
K vidění bude také pokračování hry Alchemist’s Castle nazvané Alchemist’s Artifact. Scrollovací metroidvania od Kabuk Games nabídne opět skvělou hratelnost a spoustu hádanek. Podívat byste se měli také na akční RPG Scientist’s Doom od ScarceGames, jehož cílem je bránit šíleného vědce před rozzuřenými vesničany. Co z toho bude? Zjistě to sami, noc bude dlouhá a vesničanů spousty. Poslední hra na našem seznamu se jmenuje Domov a mají ji na svědomí studenti FAMU z Univerzity Karlovy. Explorativní hra vás umístí na poletující ostrov a jeho procedurálně generovaný svět, v němž je hráč odkázán sám na sebe a čeká ho spousta objevování.
Ufff! Tato plejáda českých her tvoří jen špičku ledovce. Na Game Accessu toho bude k vidění samozřejmě mnohem víc. Zajímavé projekty představí týmy z Ukrajiny, Ruska nebo Kanady. Začínáme mít pocit, že těch pár dní vyhrazených na festival jednoduše nemůže stačit.