Daniel „zoNE“ Gabryś: Dvacet let s Original War. Jak komunita zachránila legendární českou strategii

Miroslav Žák – 08/07/2025

Hra Original War je jedinečný klenot české herní historie – kombinace real-time strategie a RPG s výjimečným příběhem a atmosférou. Ačkoliv při vydání v roce 2001 zapadla mezi většími tituly, v Polsku si získala ohromnou základnu věrných fanoušků. Jedním z nejaktivnějších z nich je Daniel „zoNE“ Gabryś – správce mezinárodního portálu Original-War.NET, organizátor komunitních turnajů, autor modů, překladatel, archivář a neúnavný propagátor této hry. V tomto rozsáhlém rozhovoru, vedeném Miroslavem Žákem, Daniel otevřeně mluví o svých začátcích, vývoji komunity, spolupráci s českými fanoušky, technických opravách i snech, které by si s Original War ještě rád splnil.

Miroslav Žák: Mohl by ses krátce představit a říct, co tě přivedlo ke hře Original War?

Daniel Gabryś: Jmenuji se Daniel „zoNE“ Gabryś, i když mě spousta lidí zná právě pod přezdívkou zoNE. Už 20 let aktivně tvořím a publikuji obsah, navrhuji a vyvíjím weby. Profesně jsem působil hlavně na manažerských pozicích ve firmách zaměřených na vzdělávání, média a medicínu. Soukromě se zajímám o chladné zbraně – především asijské – a věnuji se terčové lukostřelbě. Specializuji se na střelbu s kladkovým lukem a olympijským lukem, tedy moderním reflexním lukem, který se používá na olympijských hrách.

Osud tomu chtěl – ač ne úplně náhodně – že mé první krůčky v oblasti publikování a tvorby webů souvisely právě s hrou Original War. Nejdříve šlo o web klanu „Archangels of War“, který tehdy patřil mezi nejlépe hodnocené klanové stránky ve své kategorii. Sdílel jsem tam mimo jiné své články, které se zabývaly technickými aspekty hratelnosti Original War. O něco později jsme s Krzysztofem „Criss“ Tukiendorfem vytvořili OriginalCenter – tehdy největší polský portál věnovaný této hře. Když byl v roce 2006 web ukončen, rozhodli jsme se s Bohdanem „YuriStriatov“ Starostou vytvořit nový mezinárodní komunitní portál Original-War.NET. Postupně jsme společně s dalšími lidmi vytvořili i další média spojená s hrou.

Moje osobní dobrodružství s Original War však začalo už mnohem dřív – zhruba v době vydání hry, kdy jsem ji dostal jako součást legendární big box edice „eXtra Gra“. Byla to zároveň první hra, kterou jsem si zahrál v multiplayeru – hned poté, co jsem si pořídil první širokopásmové připojení k internetu. Právě tehdy se začal prohlubovat můj zájem o tento titul.

Česká legenda: Original War

MŽ: Pamatuješ si, kdy jsi Original War poprvé hrál a jaký na tebe udělala dojem?

DG: Moje osobní dobrodružství s Original War začalo zhruba v době vydání hry. Nejprve jsem se ponořil do světa singleplayerové kampaně a postupně objevoval její příběh. Jakmile jsem získal přístup k širokopásmovému internetu – který byl tehdy novinkou na trhu – začal jsem hrát multiplayer. Dodnes si pamatuji svůj první zápas – odehrál se na mapě „Highlands“. Ačkoliv byl můj protihráč náhodně vylosován, dodnes si přesně pamatuji, s kým jsem hrál.

MŽ: Co tě motivovalo k vytvoření webu Original-War.NET?

DG: Jak už jsem zmínil, web Original-War.NET vznikl ve spolupráci s Bohdanem „YuriStriatov“ Starostou. Po zániku OriginalCenter zůstala na scéně v podstatě jen stránka mého klanu AW (Archangels of War), která nabízela články jak v polštině, tak v angličtině. Po jednom z delších rozhovorů s Bohdanem jsme dospěli k závěru, že má smysl vytvořit něco nového pro mezinárodní komunitu – portál, který by zapojoval hráče podobně jako tehdy populární systémy typu ClanBase a který by byl propojený s hrou. Klíčovým faktorem našeho rozhodnutí byl tehdejší nedostatek aktivních a větších webů. Original War si přece zasloužila něco podstatnějšího.

Daniel „zoNE“ Gabryś

MŽ: Jaký byl původní záměr webu a jak se postupně vyvíjel?

DG: Původní myšlenkou bylo vytvořit web ve stylu ClanBase, který by sdružoval celou mezinárodní komunitu Original War. Měl nejen shromažďovat veškerá média související s hrou, ale také aktivně zapojovat hráče. Myslím, že se nám to díky komunitě podařilo. Na fóru začala vznikat „oficiální“ pravidla multiplayeru, která se postupně vyvíjela a nakonec byla implementována přímo do hry. Organizovali jsme největší turnaje a soutěže s cenami a pořádali pravidelné události, jako byl „Original War Weekend“. Hráči sdíleli své zkušenosti s modováním a vznikl první „Balance Mod“, který se používal v oficiálních multiplayerových zápasech.

Postupně se rozvíjela sekce „archiv modů“, fórum se stalo místem pro zveřejňování a vývoj více než 100 modifikací. Vznikaly modderské týmy, propojovali jsme komunity z různých zemí a spustili jsme komunikační servery – Ventrilo, TeamSpeak, Mumble i IRC – které hráči rádi využívali. Vznikly hráčské skupiny na platformách jako Evolve a Steam, dedikované herní servery i kanály na sociálních sítích jako Facebook, Google+ a YouTube. Komunita vytvářela vlastní videoobsah a sama se podílela na propagaci Original War.

Za ta léta se toho stalo opravdu hodně. Web a fórum se staly jakýmsi archivem – jak historie komunity, tak i souborů souvisejících s hrou.

MŽ: Jak se ti daří udržovat komunitu aktivní i tolik let po vydání hry?

DG: V jádru je komunita vždycky o lidech. Vše, čeho Original-War.NET dosáhl, je díky komunitě – lidem, kteří se aktivně účastnili událostí, sdíleli své zkušenosti a znalosti a skutečně chtěli ovlivňovat vývoj herní scény. Často se žertovalo, že polovina komunity Original War jsou vlastně admini a moderátoři našeho webu – a nebylo to úplně daleko od pravdy, protože mnoho lidí se zapojovalo opravdu intenzivně a jejich přínos učinil z tohoto místa něco výjimečného.

Postupem času počet aktivních členů začal klesat – to je přirozený vývoj. Lidé dospívají, zakládají rodiny, pracují – a mají na hru čím dál méně času. Z aktivních tvůrců obsahu jsem zůstal už jen já, ale i tak se snažím nabídnout něco hodnotného, co pomůže komunitu udržet při životě.

MŽ: Co je podle tebe to kouzlo Original War, které přivádí hráče stále zpět?

DG: To je velmi zajímavá otázka, na kterou asi žádný hráč nedá úplně jednoznačnou odpověď. Myslím, že motivace se liší u každého jednotlivce. Pro někoho je to silné pouto ke hře nebo komunitě, pro jiného nostalgie, vzpomínka na staré časy, chuť dát si další zápas, znovu slyšet známé hlasy z kampaně. Někdo se vrací, protože chce komunitě něco vrátit. Ale ve výsledku není nejdůležitější důvod, proč se lidé vracejí – důležité je, aby se měli kam vrátit. A právě na to klademe důraz.

MŽ: Sleduješ nebo spolupracuješ s tvůrci fanouškovských projektů, jako je Sand of Siberia?

DG: Vždycky jsme sledovali fanouškovské projekty – a to nejen ty modderské, protože i my sami jsme vlastně komunitní projekt. Snažili jsme se vytvořit prostor pro každého, kdo se chtěl zapojit do vývoje hry – zakládali jsme například samostatné sekce fóra pro jednotlivé mody, poskytovali jsme hosting (aby menší projekty nezanikly poté, co zmizely bezplatné servery), tvořili různé kurzy a návody a povzbuzovali lidi, aby sdíleli svou kreativní tvorbu.

V průběhu let naši členové spolupracovali s mnoha projekty – jako Arabian Campaign, Arabian Campaign od Polish Mod Teamu, Balance Mod a Nation Balance in Original War od Enguzrada. Osobně momentálně vedu několik rozhovorů o možnosti vytvořit něco většího. Doufám, že z toho vznikne projekt, který hráčům přinese skutečnou hodnotu.

MŽ: Jaký je tvůj názor na komunitní patche a technické úpravy, které pomáhají hru udržet funkční?

DG: Podle mě byl 29. listopad 2005 velmi důležitým dnem v historii Original War – právě tehdy vyšel patch 1.03 od Stuarta „Stucuka“ Careyho. Každý, kdo tehdy hru hrál, si pamatuje, že od vydání trpěla množstvím technických problémů – časté chyby v multiplayeru, bugy znemožňující dohrát kampaň, další technické potíže. Jakmile se objevila možnost tyto problémy opravovat, osobně jsem během let nahlásil přes 350 chyb (nepočítaje drobnosti, jako špatné zobrazování prvků rozhraní). Samozřejmě jsem nebyl jediný – problémy byly tehdy velmi patrné, např. při návštěvě zaměstnanců Altar Games na GameSpy Arcade 11. května 2006. Tehdy se podařilo úspěšně odehrát jen dvě hry: já proti Radimu „Rumunovi“ Křivánkovi a Lukáši „George“ Gregorovi, a Phantom (admin Original-War.NET) proti Vladimíru „Vláďovi“ Chvátilovi. Všechny ostatní pokusy selhaly kvůli desynchronizaci – což je dnes už mnohem méně častý problém.

Díky tomu, že se někdo konečně pustil do oprav hry, se Original War stala mnohem hratelnější. Postupně se k vývoji patchů přidali i další lidé – například náš administrátor Radosław „Radzio“ Piliszek, který se stal druhým člověkem mimo Altar a Bohemii, jenž získal přístup ke zdrojovým kódům hry. Další aktualizace přinesly mimo jiné podporu vyššího rozlišení a kompatibilitu s novějšími operačními systémy – díky tomu hra i dnes vypadá dobře.

Já osobně jsem se do vývoje také zapojil, kde to šlo – opakovaně jsem přepracovával kompletní polskou lokalizaci, drobně upravoval kód některých misí a testoval hru s cílem hlásit chyby.

Co se týče technických modifikací – myslím, že máš na mysli věci jako „Balance Mod“ nebo módy, které přidávají režim šarvátek či souboje proti botům. Považuji je za velmi cenné iniciativy, které obohacují hru o prvky, které jí dříve chyběly. První „Balance Mod“ byl vlastně projektem Original-War.NET. Když však Enguzrad ohlásil projekt „Nation Balance in Original War“, byl jsem jedním z prvních, kdo projevil zájem o spolupráci a propagaci.

MŽ: Máš nějaký osobní oblíbený moment nebo postavu z kampaně?

DG: Moje nejoblíbenější postava z Original War je bezpochyby Heike Steyer – složitá osobnost s nejednoznačným charakterem a skvěle napsaným pozadím, které bohužel lze naplno pochopit pouze díky dokumentaci od Altar Interactive.

Mezi mé oblíbené momenty patří i scény z konceptu Altaru pro nikdy nevydanou Arabskou kampaň. Je škoda, že se do finální verze hry nikdy nedostala.

MŽ: Zajímal ses někdy o samotný vývoj hry nebo historii studia ALTAR Interactive?

DG: Historii Original War sleduji už více než 20 let – a je to proces, který trvá dodnes. Nejen kvůli článkům, které jsem publikoval, nebo videím, která jsem vytvořil (v roce 2017 jsem na svém YouTube kanálu vydal dokument s názvem Original War – The True Story [DOCUMENTARY]), ale i z opravdového zájmu.

Dlouhá léta jsem sledoval každý dostupný článek – ať už online nebo v tisku, v polštině, angličtině i jiných jazycích – o hře, jejích vývojářích i vydavatelích. Viděl jsem nespočet videí, četl rozhovory a analyzoval dokumentaci z vývojového období. Postupem času se z toho stala běžná součást mého života.

 

MŽ: Co tě na vývoji Original War nejvíce zaujalo nebo překvapilo?

DG: Pokud to člověk sleduje už od vydání – tedy víc než 20 let – je těžké se ještě něčemu divit. Tvorba je navíc nepřetržitý proces. V případě Original War bych to rozdělil na dvě fáze: vývoj původními tvůrci a vývoj po vydání.

Začněme původními vývojáři – jedním z největších a nejpozitivnějších překvapení bylo moje první seznámení s původním scénářem Arabské kampaně od Altar interactive. Šlo o fascinující příběh, který se bohužel do finální verze hry nepodařilo plně převést. Stejně zajímavé bylo i čtení zákulisních historek z vývoje hry, které se objevily v různých rozhovorech. Možná ne úplně překvapivé, ale ukazující, jak tvůrci tehdy pracovali.

Pokud bych měl zmínit překvapení z doby po vydání hry, pak stojí za to připomenout tyto momenty:

  • 16. října 2001 – vydání hry v Polsku v rámci edice „eXtra Gra“, vydané firmou CD Projekt. Byla to legální verze ve velké kartonové krabici s výborným polským dabingem za pouhých 29,90 zł, k dostání na každém novinovém stánku. Pro srovnání: česká verze stála 899 Kč (cca 99 zł), v UK pak £29,99 (asi 179 zł). Šlo o nejlevnější vydání Original War na světě, což bezpochyby přispělo k její popularitě v Polsku.
  • 29. listopadu 2005 – výše zmíněné vydání patche 1.03 od Stucuka, které znamenalo začátek oprav hry. Stabilita se znatelně zlepšila a vývoj vstoupil do nové fáze.
  • 11. května 2006 – návštěva zaměstnanců Altar Games na GameSpy Arcade, na kterou dodnes rád vzpomínám – byl to výjimečný okamžik. Možná to nebylo přímo o vývoji hry, ale rozhodně o vývojářích.
  • 10. července 2020 – návrat Original War na platformu GOG – na ten jsem dlouho čekal a často jsem se na to dotazoval známých z GOG poté, co Bohemia stáhla hru a nabízela ji výhradně na Steamu. Pamatuji si ten moment naprosto přesně – kamarád z GOG mi jednoduše napsal: „je zpátky“. Měl jsem obrovskou radost – zejména proto, že GOG je jediná platforma, která skutečně umožňuje zachování starých her díky použití offline instalátorů. Byl jsem rád, že hra zůstane dostupná i tam.

Daniel „zoNE“ Gabryś: Dvacet let s Original War. Jak komunita zachránila legendární českou strategii

MŽ: Máš ještě nějaké cíle nebo sny, které bys chtěl s webem do budoucna naplnit?

DG: Mým cílem – i cílem celého týmu Original-War.NET – je v nejbližší době zlepšit fungování samotného webu. Hned po tomto rozhovoru si sedneme a sepíšeme si konkrétní plány na další kroky tímto směrem.

Co se týče mě osobně, mým cílem je nadále přinášet uživatelům hodnotný obsah. Jak sis možná všiml (protože jsem si všiml, že se ti to líbilo – a děkuji ti za to), za poslední dva měsíce jsem na Original-War.NET publikoval přes 206 stran formátu A4 nových článků v polštině a 135 stran v angličtině. Na fóru jsem také zveřejnil několik nových souborů týkajících se Arabské kampaně. Doufám, že i nadále budu moci vytvářet obsah, který bude užitečný pro čtenáře – a že se jednoho dne dočkáme finální verze Arabské kampaně podle scénáře Altar Interactive, s plným dabingem, která by mohla být přímo přidána do hry.

Nebyla by to nádhera – kdyby to byli sami hráči, kdo vytvoří to, co původní vývojáři už nestihli?

MŽ: Jak vnímáš roli a přínos českých fanoušků při zachování hry?

DG: Ztráta přístupu ke kulturním dílům je bohužel reálný problém. Nedávno jsem na svém blogu zveřejnil článek s názvem „Vymazané obchody a služby – nebezpečí exkluzivity digitalizace her“. Věřím, že jakákoli iniciativa zaměřená na uchování starších her na trhu je nesmírně cenná. Jsem rád, že váš portál – VisionGame – v tomto směru odvádí skvělou práci, například tím, že už roky vede rozhovory s herními vývojáři a zveřejňuje o nich materiály. Události jako ALTAR Legends jsou rovněž nesmírně zajímavé.

Polská i česká komunita vždy patřily mezi největší v rámci Original War, a proto měli čeští fanoušci skutečný dopad na samotnou hru.

Začněme jedním z prvních datadiskových rozšíření – Arabskou kampaní od SUP_AZC. Šlo o český projekt, který – pokud mě paměť neklame – vznikl v roce 2003. Throwback je zase jeden z největších modů pro Original War a rovněž pochází z české komunity. Na jeho vývoji se podíleli mimo jiné Petr „Sali“ Salak a Enguzrad. Sali silně podporoval vývoj patchů. Enguzrad byl mimo jiné iniciátorem projektu Nation Balance in Original War a zároveň přeložil téměř celý náš web do češtiny – s pomocí Sikorského, Timeshiftera a Buliska.

Mnoho let fungoval také český web OWAR Centrum, jehož administrátoři (Morphid, Timeshifter, Spooker, sAshevA a Bulisek) se k nám připojili 7. ledna 2011 a podpořili vývoj české sekce našeho portálu.

Během těch let jsem měl možnost spolupracovat a hrát s mnoha lidmi z České republiky a vždy na to vzpomínám s radostí. Děkuji všem, se kterými jsem měl tu čest se setkat – a i těm, na které jsem tu možná zapomněl.

MŽ: Je něco, co tě na komunitě obzvlášť potěšilo nebo překvapilo?

DG: Během let komunita Original War tuto hru podporovala – rozvíjela ji, tvořila modifikace, propagovala ji všemi dostupnými prostředky. To, co vývojáři kvůli okolnostem při vydání nestihli dokončit, dotáhla komunita sama. Věřím, že to je dokonalý příklad toho, jak velký vliv mohou mít fanoušci na dlouhodobý vývoj hry.

Daniel „zoNE“ Gabryś: Dvacet let s Original War. Jak komunita zachránila legendární českou strategii

MŽ: Co bys chtěl vzkázat novým hráčům, kteří objevují Original War teprve teď?

DG: Novým hráčům bych chtěl vzkázat, že má smysl sahat i po starších titulech – i těch, které vyšly dřív, než jste se narodili. Můžete mezi nimi najít překvapivě zajímavé hry, které vám dosud unikaly.

Z dnešního pohledu to zní až děsivě, že tuhle hru hraju déle, než jsou někteří dospělí lidé na světě. Ale je to jen důkaz, že Original War vás dokáže pohltit na dlouhá léta. I já se často vracím ke starším titulům – představují pro mě skvělý odpočinek od moderních her.

MŽ: A co bys chtěl říct dlouholetým fanouškům a spolupracovníkům?

DG: Dlouholetým fanouškům a spolupracovníkům bych chtěl ze srdce poděkovat za všechno, co jsme společně vybudovali. Jen díky této spolupráci jsme mohli vytvořit tolik smysluplných projektů – a doufám, že se nám časem podaří uskutečnit ještě další.

Většina aktivit na scéně Original War byla – a stále je – komunitní iniciativou, vytvořenou komunitou pro komunitu. Budoucnost této hry leží v jejich rukou – a na tom, jak dlouho bude ještě žít. A také ti děkuji za tento rozhovor.

Doufám, že budeme mít ještě příležitost spolupracovat na nějakém dalším projektu.

Miroslav Žák

České a slovenské hry sbírám od roku 2001. Více než o samotné hraní se zajímám o vývoj a archivaci. Mojí hlavní zbraní je motivace.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.

Související články