České hry a jejich aktuální crowdfundingové kampaně

Shiro – 03/04/2024

Momentálně probíhá hned několik zajímavých crowdfundingových kampaní, ve kterých můžete podpořit české vývojáře. Ať už jde o nového Poldu, ambiciózní 2D RPG od vývojáře, který dělal na Mafii a Kingdom Come, nebo o simulátor pražského metra. Tyto a další projekty budou součástí článku.

 

Scribe

Hru autoři popisují jako kombinaci retro platformerů a point-and-click adventur s krásnou grafikou a bohatou hratelností. Ve hře se ujímáte postavy písaře, který prchá před novou vládou, zatímco se snaží znovu objevit a sepsat pravou historii, kterou nynější vláda mění ke své libosti.

Hru vytváří tým 2 lidí, kdy jedním z nich je Mikuláš Podprocký, který pracoval ve Warhorse Studios, 2K Czech a Illusion softworks. Na hře pak spolupracuje se svým bratrem Tomášem.

Hru vytvářejí přes 3 roky a momentálně vybírají částku 53 887 dolarů (1 266 942 Kč) na platformě Kickstarter. V době psaní článku jim na kampaň zbývá ještě 19 dní a vybrali 10 317 dolarů (242 564 Kč).

Za příspěvek samozřejmě nabízejí množství odměn, a to od těch digitálních, jako např. kopii hry, nebo digitální artbook, tak také fyzické dárky. Pokud tedy chcete pěkné tričko, nebo třeba dekorativní disketu, tak je neváhejte podpořit.

DudeGo

Battle royale s množstvím odlišných módů, které si máte možnost již i zahrát. DudeGo nabízí jak klasický battleroyale mód, tak také ježdění v různých vozidlech, jako tanky a vrtulníky. Ve hře můžete bojovat nejen proti hráčům. Můžete narazit i na zvířata, monstra a UFO.

Na hře pracuje jediný vývojář, a to pouhé 3 měsíce. V minulosti již vydal jednu battle royale hru na steamu. Vývojář, který si říká FussyCraft využívá hojně asset storu a vizuálního programování, díky čemuž může hru vytvářet znatelně rychleji.

Hra vybírá částku 200 000 Kč na platformě Startovač. V době psaní článku je vybráno 200 Kč a do konce zbývá ještě 33 dní.

Příspěvkem můžete dosáhnout na odměny jako je kopie hry na Steam, herní měna, tričko, či desková hra.

Back in service

V Back in Service se můžete stát pánem pražského metra. V tomto simulátoru se projedete soupravou EČS po lince metra A. Vývojář však plánuje v případě úspěšné kampaně do hry přidat více obsahu, a to včetně úkolů, které hráč může plnit.

Vývojář Dominik Vojta, který mimo jiné pracuje i pro televizi, na hře pracuje ve volném čase a po roce vývoje se rozhodl zkusit crowdfundingovou kampaň, díky které by si mimo jiné mohl dovolit zaplatit modeláře a hře se věnovat naplno.

Projekt na Startovači stojí s požadovanou částkou na 74 000 Kč, ale již nyní vybral neuvěřitelných 414 398 Kč (560 % požadované částky), a to i naproti tomu, že zbývá ještě 44 dní.

Pokud i tak máte zájem hru podpořit, tak nabízí celou škálu odměn, kdy ovšem ty nejzajímavější (možnost nadabovat NPC ve hře) již nejsou k dispozici. Stále však můžete dostat hrníček, tričko, nebo plakát s motivy pražského metra.

Polda 8

Rozlučte se se známou postavou detektiva Pankráce. Tak nový Polda ohlašuje svůj nový díl s pořadovým číslem 8. Pro odchod Pankráce do důchodu mají však vývojáři dobrý důvod.

Ve hře budete mít možnost hrát hned za 3 postavy, kdy zápletkou bude unesení Pankráce z jeho rodné vesničky a cestování časem. Pankráce se vydá hledat Monika spolu s novou postavou. Hra by měla být dlouhá podobně jako předchozí díl, tudíž nějakých 12 hodin. Jak je zmíněno výše, tak tento díl je posledním, ve kterém bude Pankrác, a to z důvodu stáří Luďka Soboty, kterého již dabing bohužel zmáhá. Vývojáři nechtějí dabéra přeobsadit, ale přinášejí nám možnost se s milovanou postavou detektiva naposledy rozloučit.

Vývojáři Poldy za sebou mají dlouhou historii a 7 skvělých her společně s remasterem 2. dílu. Na nový díl potřebují částku 1 088 888 Kč, za kterou mohou celou hru vytvořit. Hru plánují v případě úspěšné kampaně vydat na konci roku 2026, tak akorát, abyste měli co hrát na Vánoce. Do konce kampaně na platformě Hithit zbývá ještě 22 dní, hra však již vybrala 1 968 402 Kč (180 % původní částky).

Vývojáři za vybrání 1 288 888 Kč slíbili, že vytvoří i malou adventuru, která má odpovědět na palčivé otázky fanoušků ohledně Pankráce. Tuto částku se povedlo vybrat, takže se můžeme těšit, že zjistíme, co se stalo s Pankrácem mezi 5. a 6. dílem, kdy se usídlil v Egyptě. Tento menší příběh vývojáři chtějí vydat ještě před samotným 8. dílem.

Hru můžete ale stále podpořit, jelikož vývojáři nabízejí bohatou sadu odměn. Dostat můžete například klíčenky, nášivky, sošky, tričko, nebo i knížku mapující historii vývoje Poldy.

Posel smrti – remaster hudby

Jak název napovídá, nejedná se o hru, ale o 2hodinové balení hudby. Tento produkt vzniká k 21. Výročí vydání hry Posel smrti (2003). Toto balení nebude však obsahovat hudbu pouze z Posla smrti, ale rovnou ze všech adventur vývojáře.

V případě úspěšné kampaně však vývojář plánuje rovnou další kampaň, která bude mít za cíl vybrat peníze na vývoj další hry ze série Posel smrti. Mělo by se jednat o prequel odehrávající se v Anglii a Skotsku.

Této kampani zbývá necelých 13 hodin. Vybrala však 300 196 Kč, což je 428 % z požadovaných 70 000 Kč. Takovýto úspěch napovídá, že se brzy objeví i kampaň na nového Posla smrti.

Vydání hudby však stále můžete ještě podpořit a odnést si nějakou tu odměnu. Pokud tedy máte zájem o plakát, podepsané CD, či dokonce o nezveřejněné interní soubory z vývoje českých adventur (scénáře, skicy, storyboardy, …), tak neváhejte jít projekt podpořit.

The Past We Are: Act One

Nakonec tu pro vás máme i zmínku o hře, která se bohužel na požadovanou částku nevyšplhala. Hru autor popisuje jako 2D point-and-click adventuru, ve které budete v roli mladé ženy odkrývat svou temnou minulost. Autorovým cílem je vytvořit atmosférický a umělecký zážitek, který kombinuje psychologický thriller a satirickou komedii.

Vývojář Jaroslav Belza na hře pracuje již několik let ve volném čase. Pro kampaň na platformě Hithit se rozhodl kvůli špatnému zdravotnímu stavu, který je zapříčiněn přepracováním. Na hře totiž pracuje ve veškerém volném čase již řadu let, zatímco se živí jakožto programátor.

V kampani požadoval 760 000 Kč, které by mu umožnili se hře naplno věnovat a dokončit ji. Podařilo se mu vybrat 137 461 Kč, což je částka pěkná, ale nedostatečná. Autor tak z této částky nedostane nic, jelikož Hithit v případě neúspěšné kampaně vybrané peníze vrátí.

Hra vypadá velice zajímavě, a tak doufáme, že se autor neúspěchem nenechá odradit a hru dříve, či později dokončí.

Shiro

Indie vývojář začátečník - game design - grafika - animace

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.

Související články