Agent Mlíčňák – recenze

Miroslav Žák – 26/06/2017

Psal se rok 1995, česká počítačová scéna se začínala teprve formovat, avšak v sousedním Polsku již existovala společnost, které se podařilo se svou hrou proniknout do celého světa. Ta společnost se nazývala Metropolis Software house a tím úspěšným produktem byla klasická 2D point-and-click adventura Teenagent. Předpokládám, že jméno Petr Vochozka dnes mnohým z vás již něco říká. A právě on „přivezl“ tento perspektivní titul i do českých luhů a hájů. Překladu se chopil Andrej Anastasov, svého času šéfredaktor herního časopisu Score a jakýsi guru české herní scény. A nutno říci, že svou práci odvedl velice dobře, dokonce se nabízí i slovíčko dokonale. Měl jsem možnost zahrát si i anglickou verzi Teenagenta, která je sice zábavná, ovšem na Mlíčňáka nemá 🙂

Nyní již něco ke hře samotné a především k hlavní zápletce, či chcete-li dějové lince příběhu. Ta se točí okolo záhadného mizení zlata ze všech bank. S případem si neví rady žádná oficiální instituce, a ten je proto svěřen do rukou nevládní organizace Hurvínkovo spasení. Postupy této rádoby tajné služby jsou vskutku netradiční a tomu odpovídá i objasněnost svěřených případů, která se pohybuje okolo 0 %. Najatá věštkyně ukáže na jméno ve Zlatých stránkách, na jméno VYVOLENÉHO, jmenuje se Kevin, Kevin Hoppes. On je ten, který má pomoci případ vyřešit. Kevin si užíval normálního života dospívající mládeže (chlast, děvky a trocha toho speedu ještě nikoho nezabila 🙂 až do doby, kdy ho přišli navštívit dva chlapíci v hnědých pláštích… Tímto okamžikem se z Kevina stává supertajný agent!

Nemusím snad nikterak zdůrazňovat, že právě s touto postavou budete ztotožněni a právě vy budete ta všemocná síla, která bude řídit všechny jeho kroky. Než však budete nasazeni do „ostré“ akce, budete muset prokázat své schopnosti ve výcvikovém táboře. Nutno podotknout, že způsoby řešení problémů v této tajné organizaci jsou stejně netradiční jako její postupy při výběru agentů. Po splnění tří úkolů a několika erupcích smíchu budete přeneseni do malé vísky, kde začíná již vlastní vyšetřování. A protože vás mám rád a nechci vám kazit zábavu, už vám nic z příběhu neprozradím…

Závěrečné odstavce mých recenzí patří většinou zhodnocení technické stránky hry a finálnímu ortelu nad hrou samotnou. Nejinak tomu bude i tentokrát: Vizuální stránka nemůže nikoho urazit ani dnes, jak je patrné ze screenshotů, hra disponuje hezky prokreslenou VGA grafikou. K tomu přidejte ještě na svou dobu velice pokročilé animace a zjistíte, že ani opravdu překotný technický pokrok snad NIKDY nevymaže tyto staré skvosty z naší paměti. Dočkáte se i množství samplovaných zvukových efektů a pohodové hudby, která příjemně dokresluje atmosféru celé hry. Máte-li rádi staré adventury a navíc kvalitní humor, je pro vás Agent Mlíčňák určitě tou správnou volbou. Věřte mi, nudit se určitě nebudete. Jen doporučuji sehnat si návod, protože jak je známo, humorné adventury jdou ruku v ruce s dosti nelogickým řešením problémů. Toť vše. Pokud tedy ještě čekáte na závěrečný verdikt, pak vám mohu směle ukázat palec vztyčený k nebi.

Miroslav Žák

České a slovenské hry sbírám od roku 2001. Více než o samotné hraní se zajímám o vývoj a archivaci. Mojí hlavní zbraní je motivace.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.