Výstava českých videoher Infinite Universes v Tokiu

Miroslav Žák – 30/09/2024

Japonská veřejnost se může těšit na další výstavu českých videoher v Českém centru Tokio. Na Czech Game Show, která se konala v předchozích letech, tento rok navazuje projekt Infinite Universes, jenž je globálně organizován Českými centry. Cílem projektu je představit Japoncům české hry a jejich úspěch na světové scéně. Návštěvníci se prostřednictvím interaktivní výstavy seznámí s vybranými vývojářskými studii a jejich tvorbou, a také si mohou většinu herních titulů na místě osobně vyzkoušet. Výstava v Českém centru Tokio začne 26. září u příležitosti světoznámého veletrhu Tokyo Game Show a potrvá až do konce října.

V letošním roce představují Česká centra v několika zemích výstavní projekt s názvem Infinite Universes/Nekonečné vesmíry – České hry a jejich globální úspěch. Projekt cílí na zahraniční publikum, které často netuší, že mnohé světově známé tituly jako například Mafia, DayZ, Machinarium, Beat Saber nebo Kingdom Come: Deliverance, dnes považované za herní klasiky, vznikly v některém z českých herních studií. Výstava návštěvníkům prezentuje české hry a přibližuje tvůrčí proces vedoucí k jejich vzniku.

Projekt Infinite Universes vznikl v úzké spolupráci s Visiongame, digitálním archivem československých her a vývojářů, který je klíčovým členem české herní scény. Kurátorem výstavy je zakladatel tohoto portálu, Miroslav Žák. Pod jeho dohledem byl sestaven výběr 24 herních titulů nejrůznějších žánrů, které reprezentují Česko a jeho gaming scénu. Patří sem jak světově úspěšné hity, tak pozoruhodné hry od menších studií, které svým audiovizuálním zpracováním, obsahem a vztahem k české kultuře a historii demonstrují nekonečné vesmíry českých her.

Herní tituly jsou rozděleny do tří kategorií: Nejznámější, klasické a nezávislé. První kategorii tvoří oblíbené herní tituly jako Mafia: Definitive Edition, Kingdom Come: Deliverance, ArmA, či Euro Truck Simulator. Do kategorie Klasické spadají hry, které spojují osvědčené techniky s aktuálními trendy. Jsou to například RPG hra The Last Oricru nebo ručně kreslená pixelovka Bzzzt. Sekce Nezávislých označuje hry, jejichž studia se nebojí experimentovat s vizuálním stylem a vyprávěcím stylem Řadí se sem mimo jiné antiutopická Phonopolis, historická Svoboda 1945: Liberation anebo indie projekt Afterglitch.

Návštěvníci si na místě mohou přímo zahrát většinu prezentovaných titulů, a zároveň si také poslechnout devatenáct herních soundtracků, které spolu s knihami herních ilustrací a rozličnými herními předměty doplňují celkovou instalaci. Součástí projektu je rovněž 10 krátkých video rozhovorů se zástupci české gaming scény a vývojářských studií, které jsou ke zhlédnutí na Youtube.

Nejedná se o první herní výstavu v Českém centru Tokio. V minulých letech centrum uspořádalo interaktivní výstavy Czech Game Show, s cílem rozšířit povědomí o českém herním průmyslu a jeho potenciálu mezi japonskou veřejnost. V roce 2021 byly japonskému publiku představeny populární herní tituly, zatímco výstava v roce 2023 byla věnována menším, nezávislým herním studiím, která hráčům nabízejí unikátní umělecký zážitek a propagují českou kulturu.

 

Infinite Universes navazuje na koncept Czech Game Show a nabízí japonské veřejnosti další možnost prozkoumat vesmíry českých her. Výstava v Českém centru Tokio začíná ve stejném termínu jako populární herní veletrh Tokyo Game Show, který probíhá od 26. do 29. září. Jeho návštěvníci tak mají příležitost souběžně zavítat i do Českého centra Tokio a rozšířit si obzory o to nejlepší, co český herní průmysl nabízí.

Zakladatel Archivu Československých vývojářů a hráčů a kurátor výstavyMiroslav Žák k výběru říká: „Výběr pro výstavu jsem vytvořil podle aktuálně nejúspěšnějších titulů, které dnes ve světě hrají miliony hráčů a velké komunity. Na výstavě najdeme také malé nebo střední projekty, které jsou nezávislé a nabízí zajímavou uměleckou a autorskou vizi. Návštěvníci se mohou těšit na originální autorské tituly, které dokážou hráče a hráčky vtáhnou do jejich nekonečných vesmírů. Bude to jedinečný zážitek jak pro ne-hráče tak herní fanoušky.“ 

Výstava českých videoher Infinite Universes v Tokiu

Miroslav Žák

České a slovenské hry sbírám od roku 2001. Více než o samotné hraní se zajímám o vývoj a archivaci. Mojí hlavní zbraní je motivace.

Komentáře

Sdělte nám svůj názor

Zatím žádný komentář.