České hry přistály na Hong Kong Institute of Information Technology
Dne 6. listopadu se otevřela výstava Infinite Universes/Nekonečné vesmíry – České hry a jejich globální úspěch, na níž se s velkým nadšením sešli studenti a lektoři, aby se ponořili do některých z nejlepších her, které česká herní scéna nabízí. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost prozkoumat nejslavnější české hry – výstava zůstává otevřena až do 20. listopadu.
Speciální poděkování patří týmu Hong Kong Institute of Information Technology a všem partnerům – Českým centrům/Czech Centres, VISIONGAME.CZ, Průša, FabLab a Escura – za jejich podporu a spolupráci, díky nimž se tato událost mohla uskutečnit.
Projekt Infinite Universes vznikl v úzké spolupráci s Visiongame, digitálním archivem československých her a vývojářů, který je klíčovým členem české herní scény. Kurátorem výstavy je zakladatel tohoto portálu, Miroslav Žák. Pod jeho dohledem byl sestaven výběr 24 herních titulů nejrůznějších žánrů, které reprezentují Česko a jeho gaming scénu. Patří sem jak světově úspěšné hity, tak pozoruhodné hry od menších studií, které svým audiovizuálním zpracováním, obsahem a vztahem k české kultuře a historii demonstrují nekonečné vesmíry českých her.
Herní tituly jsou rozděleny do tří kategorií: Nejznámější, klasické a nezávislé. První kategorii tvoří oblíbené herní tituly jako Mafia: Definitive Edition, Kingdom Come: Deliverance, ArmA, či Euro Truck Simulator. Do kategorie Klasické spadají hry, které spojují osvědčené techniky s aktuálními trendy. Jsou to například RPG hra The Last Oricru nebo ručně kreslená pixelovka Bzzzt. Sekce Nezávislých označuje hry, jejichž studia se nebojí experimentovat s vizuálním stylem a vyprávěcím stylem Řadí se sem mimo jiné antiutopická Phonopolis, historická Svoboda 1945: Liberation anebo indie projekt Afterglitch.
Fotografie Infinite Universes
Miroslav Žák
České a slovenské hry sbírám od roku 2001. Více než o samotné hraní se zajímám o vývoj a archivaci. Mojí hlavní zbraní je motivace.