Nucená cenzura v českých hrách
Poslední dobou jsou videohry plné přehnaného feminismu, politické korektnosti a absurdní novodobé cenzury, která se nevyhnula ani řadě českých her.
Největší povyk vyvolala za poslední dobu u nás hra Chuchel od Amanita Desing, která byla tři čtvrtě roku po vydání nařčena z rasismu. Autoři změnili barvu stejnojmenného hlavního hrdiny jak ve hře na všech platformách, tak na všech propagačních materiálech. Důvodem je, že Chuchlovo původní podoba nechtěně připomínala tzv. blackface, tedy karikaturistické zobrazení osob tmavé kůže, jaké se používalo v divadlech koncem 19. století. Adam Goodalla dokonce prohlásil, že problematické je i Chuchlovo chování, které podle něj připomínají tzv. „minstrely“. I přes to, že se několikrát autor Jaromír Plachý vyjádřil, že Chuchel je jen klubíčkem složeným z prachu a vlasů, byla nakonec jeho podoba změněna.
Mnohem větším množstvím problému si ale prošli legendární adventury Polda na mobilních telefonech Iphone a Android. Všechno to začalo před rokem, kdy byla zakázána distribuce druhého Poldy na Appstoru, protože se v něm vyskytuje kreslený klon Hitlera. Vývojáři Zima Software byli označeni za nacisty a fašisty, nemluvě o tom, že jim hrozilo smazání účtu. Poté, co si v Applu vyžádali přesný scénář a soupis všech postav byl naštěstí Polda 2 schálen, ovšem s výjimkou distribuce v Neměcku, Švýcarsku a Rakousku.
Avšak nebylo to naposled, co se firma Apple ozvala. O půl roku později byl zakázán Polda 3, protože obsahoval škodlivou karetní mini-hru Prší, čímž se hráčovi nabízí možnost simulovaného gamblerství. Aby mohla mini-hra ve hře zůstat, potřebovali by autoři speciální licenci, a tak byla ze hry nakonec odstraněna. Posledním úder pro změnu nepřišel od Appstoru, ale od Googlu. Ten zakázal nejnovější šestý díl Poldy kvůli hlavnímu logu, na kterém se objevuje žena s nepřiměřeně velkým poprsím stojící v lascivní póze. Pro spokojenost Googlu tedy autoři poprsí zmíněné ženy vyretušovali.
V Německu byla ještě do nedávna zakázána česká hra, nebo spíše interaktivní film – Attentat 1942. Dnes už si jí naštěstí mohou užít i němečtí hráči, jelikož se postoj k videohrám s nacistickými symboly v srpnu změnil. Proč ale cenzuru, často naprosto nesmyslnou jako v případě šestého Poldy, schvaluje Apple a Google? Podívejte se na video o zmíněných problémech a novodobé cenzuře, které dnes natočil programátor herní série Polda – Petr Svoboda.
Daniel Holman
Jsem vášnivým hráčem a sběratelem videoher. Věnuji se fotografování, úpravě fotek, tvorbě videí na YouTube a amatérsky herectví a filmařině.